Rozrywka

Kto zdobył najwięcej złotych medali olimpijskich? Na liście sportowiec sprzed tysięcy lat

Igrzyska olimpijskie: Amerykański pływak Michael Phelps całuje wywalczony złoty medal olimpijski. W tle widać ścianę z narysowanym logiem zawodów Rio de Janeiro 2016.
Najwięcej złotych medali, dokładnie 23, zdobył w historii igrzysk olimpijskich amerykański pływak Michael Phelps. Fot. Adam Pretty/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Letnie igrzyska olimpijskie po raz pierwszy zorganizowano w 776 r. p.n.e. Później odbywały się regularnie w ciągu kolejnych 1168 lat. Następnie przerwano ich organizację na blisko piętnaście wieków i wznowiono ją dopiero w 1896 r. Jeżeli zsumujemy wyniki z czasów antycznych i nowożytnych, okaże się, że dotychczas sportowcy rywalizowali na olimpiadzie 325 razy. W tym czasie miały wielu triumfatorów. Kto wygrywał najczęściej?

Wszystkie wydarzenia związane z Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024 obejrzysz online na kanałach dostępnych na żywo w TVP VOD

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 będą 33. edycją nowożytnej olimpiady. To jednocześnie 325. rozgrywane co cztery lata zawody, jeżeli uwzględnimy czasy starożytne. Dzięki takiemu zabiegowi lista zwycięzców letnich konkurencji może okazać się znacznie bardziej interesująca.

1. Michael Phelps (USA, pływanie). 23 złote medale

Najwięcej złotych medali olimpijskich zdobył amerykański pływak Michael Phelps. Legendarny sportowiec ma ich w dorobku dokładnie 23. Wygrywał je, stając na najwyższych stopniach podiów – indywidualnie i drużynowo – podczas olimpiad Ateny 2004, Pekin 2008, Londyn 2012 i Rio de Janeiro 2016. To najbardziej utytułowany zawodnik wszech czasów.

Leonidas z Rodos (Starożytna Grecja, lekkoatletyka). 12 wygranych olimpiad

Na drugim miejscu, choć nie w liczbie złotych medali, ale zwycięzców igrzysk olimpijskich, znajduje się… Leonidas z Rodos. To lekkoatleta, który wygrywał starożytne olimpiady w latach 164-152 p.n.e. Triumfował w biegach stadionowych, podwójnych stadionowych i biegu hoplitów łącznie 12 razy. To zapewniło mu status legendy w czasach antycznych. Mówiono, że ma „szybkość boga lub herosa”. Jego rekord w zwycięstwach indywidualnych pobił dopiero Phelps w 2012 r.

ZOBACZ: Starożytne igrzyska olimpijskie. Historia, tradycje i ciekawostki

3. Larisa Łatynina (ZSRR, gimnastyka). 9 złotych medali

Trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów zajmuje gimnastyczka z ZSRR Larisa Łatynina. Urodzona w Ukrainie zawodniczka ma w dorobku 9 złotych medali z igrzysk Melbourne 1956, Rzym 1960 i Tokio 1964. To najbardziej utytułowana reprezentantka swojej dyscypliny w historii.

Larisa Łatynina wywlaczyła 9 złotych medali olimpijskich. Fot. Hulton Archive/ Getty Images
Larisa Łatynina wywlaczyła 9 złotych medali olimpijskich. Fot. Hulton Archive/ Getty Images

4. Paavo Nurmi (Finlandia, lekkoatletyka). 9 złotych medali

Tyle samo złotych krążków otrzymał fiński biegacz Paavo Nurmi. Lekkoatleta wygrywał olimpiady w latach 1920-1928. Indywidualnie i drużynowo był najlepszy w biegach przełajowych oraz w biegach na 10,5 i 1,5 tys. metrów. Ustanowione przez niego rekordy czasowe budzą podziw do dziś, choć wszystkie zostały pobite w kolejnych dekadach. Nurmi ma pomnik na stadionie olimpijskim w stolicy Finlandii; zapalał również znicz podczas ceremonii otwarcia igrzysk Helsinki 1952.

5. Mark Spitz (USA, pływanie). 9 złotych medali

Także Mark Spitz ze Stanów Zjednoczonych wywalczył na olimpiadach 9 złotych medali. Pływak triumfy święcił na igrzyskach Meksyk 1972 i Monachium 1976. W trakcie tych drugich zdominował wszystkich rywali i na najwyższym stopniu podium stawał aż siedem razy. Jego rekord wygranych na jednych zawodach pobił dopiero Phelphs w 2008 r. w Pekinie.

6. Carl Lewis (USA, lekkoatletyka). 9 złotych medali

Tą samą liczbą krążków z najcenniejszego kruszcu może pochwalić się Carl Lewis. Legendarny lekkoatleta ze Stanów Zjednoczonych wygrywał na olimpiadach Los Angeles 1984, Seul 1988, Barcelona 1992 i Atlanta 1996. To jeden z najsłynniejszych sportowców świata, którego kibice pamiętają z wielkich pojedynków z Mikiem Powellem czy Benem Johsonem. Co ciekawe, marzył o tym, aby zostać koszykarzem i nawet został wybrany w drafcie ligi NBA przez Chicago Bulls. W końcu zdecydował się jednak na karierę lekkoatlety.

Mike Powell, Carl Lewis i Joe Greene w latach 80. i 90. święcili wielkie triumfy na igrzyskach olimpijskich Fot. David Madison/Getty Images
Mike Powell, Carl Lewis i Joe Greene w latach 80. i 90. święcili wielkie triumfy na igrzyskach olimpijskich Fot. David Madison/Getty Images

RS

Więcej na ten temat