Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024, które będą 33. edycją najstarszej sportowej imprezy świata, rozpoczną się 26 lipca. W ciągu wieloletniej historii olimpiady dużo się działo. Kiedy po raz pierwszy ją zorganizowano? Kto zdobył na niej najwięcej medali? Kto jest posiadaczem najstarszego rekordu? Odpowiedź na te i inne pytania poniżej.
Olimpiada w Paryżu rozpocznie się już wkrótce. Wystąpi na niej dokładnie 10,5 tys. sportowców ze 183 krajów świata. Którzy z nich zapiszą się w długiej historii igrzysk olimpijskich? O tym przekonamy się już w najbliższych dniach.
Tymczasem niżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące odbywających się co cztery lata zawodów.
Kiedy po raz pierwszy zorganizowano starożytne igrzyska olimpijskie?
Igrzyska olimpijskie po raz pierwszy odbyły się w 776 r. p.n.e. w Olimpii. To właśnie w tym mieście, leżącym w starożytnej Grecji, zawodnicy zgromadzili się po raz pierwszy, aby rywalizować w sportowych zmaganiach.

Kto wygrał pierwszą starożytną olimpiadę?
Triumfatorem pierwszej starożytnej olimpiady, rozgrywanej początkowo tylko w jednej konkurencji, został Koroibos z Elidy. To właśnie on pokonał wszystkich rywali w biegu na krótkim dystansie, zwanym stadionem (192 metry) – od tego słowa narodziła się później nazwa obiektów sportowych.
Kto najwięcej razy zwyciężył na starożytnych igrzyskach olimpijskich?
Na starożytnej olimpiadzie najwięcej zwycięstw odniósł lekkoatleta Leonidas z Rodos. Triumfował 12 razy podczas zawodów w 164, 160, 156 i 152 r. p.n.e. Mówiono, że ma szybkość bogów, a w ojczyźnie był czczony jak prawdziwy heros. Rekord jego dokonań przetrwał tysiące lat. Został pobity dopiero w 2016 r. przez Michaela Phelpsa, który indywidualny 13. złoty medal zdobył w Rio de Janeiro.
Ile razy zorganizowano igrzyska olimpijskie w starożytności?
Igrzyska olimpijskie w czasach antycznych odbyły się dokładnie 293 razy w ciągu 1168 lat, między 776 r. p.n.e. a 393 r. n.e., kiedy cesarz Teodozjusz I zakazał urządzania wspomnianej imprezy, uznając ją za pogańską.
Kiedy odbyła się pierwsza nowożytna olimpiada?
Pierwsze nowożytne letnie igrzyska olimpijskie zorganizowano w Atenach. Odbyły się one w 1896 r. i trwały od 6 do 15 kwietnia. Najwięcej złotych medali przyznano reprezentacji Stanów Zjednoczonych. Drugie miejsce zajęła Grecja.
Kto wywalczył pierwszy złoty medal olimpijski?
Pierwszym złotym medalem olimpijskim nagrodzono Jamesa Connolly’ego ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanin okazał się najlepszy w trójskoku. Tym samym w 1896 r. stał się pierwszym mistrzem olimpijskim od czasów starożytnych.

Kto zdobył najwięcej złotych medali na igrzyskach olimpijskich?
Największa liczba złotych medali w historii igrzysk olimpijskich przypadła amerykańskiemu pływakowi Michaelowi Phelpsowi, który ma ich w dorobku 23. Sportowiec ze Stanów Zjednoczonych wywalczył je drużynowo i indywidualnie podczas czterech olimpiad w 2004, 2008, 2012 i 2016 r. To najbardziej utytułowany olimpijczyk wszech czasów.
Kto zdobył tytuł mistrza olimpijskiego w najstarszym wieku?
Najstarszym złotym medalistą olimpiady od 1920 r. pozostaje Oscar Swahn ze Szwecji. Tytuł mistrza w strzelectwie wywalczył w 1912 r. na igrzyskach w Sztokholmie, mając 64 lata i 280 dni. W osiem lat później, mając 72 lata i 279 dni, otrzymał w tej dyscyplinie srebrny medal. Tytuł najstarszego medalisty olimpiady należy do niego do dziś.
Które państwo zdobyło najwięcej medali na letnich igrzyskach olimpijskich?
Najwięcej medali na letnich igrzyskach olimpijskich zdobyły dotychczas Stany Zjednoczone. Amerykanie mają w dorobku 2827 medali, w tym 1127 złotych, 907 srebrnych i 793 brązowe.
Jaki jest najstarszy, niepobity do dziś, rekord olimpijski?
Najstarszy rekord olimpijski, który przetrwał do dziś, został ustanowiony na igrzyskach olimpijskich Meksyk 1968 przez Boba Beamona w skoku w dal. Amerykański lekkoatleta osiągnął wówczas wynik 8,90 metra i pobił ówczesny najlepszy wynik świata o 50 centymetrów. W 1991 r. lepszy rezultat od swojego poprzednika uzyskał Mike Powell. Wielki sportowiec nie zrobił tego jednak na olimpiadzie, ale na mistrzostwach świata w Tokio. Tym samym rekord olimpijski Beamona pozostaje niepobity na igrzyskach od 56 lat.

RS