Rozrywka

Igrzyska olimpijskie. Kto zdobył najwięcej medali dla Polski?

Igrzyska olimpijskie: lekkoatletka Irena Szewińska patrzy w obiektyw aparatu. Tuż za nią widać trybuny i rozmazanych kibiców.
Najwięcej medali olimpijskich zdobyła dla Polski lekkoatletka Irena Szewińska. Fot. PA Images Archive/ Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024, które odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, są już za rogiem. Kto tym razem przyniesie sportową chwałę Polsce? To się okaże. Tymczasem poniżej przedstawiamy listę multimedalistów olimpijskich z naszego kraju, którzy już wcześniej tego dokonali.

Wszystkie wydarzenia związane z Igrzyskami Olimpijskimi Paryż 2024 obejrzysz online na kanałach dostępnych na żywo w TVP VOD

Igrzyska olimpijskie to największa i najstarsza impreza sportowa świata. Reprezentacja Polski występuje na nich od 1924 r. Od tamtego czasu nasi zawodnicy i zawodniczki wywalczyli blisko 300 medali. Kto otrzymał ich najwięcej?

ZOBACZ: Występy Polski na igrzyskach olimpijskich. Lista najczęściej zadawanych pytań

Najwięcej złotych medali olimpijskich, jeżeli chodzi o Polaków, ma w dorobku Robert Korzeniowski. Fot. PRZEMEK WIERZCHOWSKI/ PAP
Najwięcej złotych medali olimpijskich, jeżeli chodzi o Polaków, ma w dorobku Robert Korzeniowski. Fot. PRZEMEK WIERZCHOWSKI/ PAP

Irena Szewińska, 7 medali w lekkoatletyce

Najwięcej krążków olimpijskich zdobyła Irena Szewińska. Lekkoatletka przywiozła ich łącznie siedem: trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe. Uzyskała je na zawodach: Tokio 1964, Meksyk 1968, Monachium 1972 i Montreal 1976. Te z najcenniejszego kruszcu wywalczyła w sztafecie kobiet 4x100 m, biegu na 200 m i biegu na 400 m.

Jerzy Pawłowski, 5 medali w szermierce

Na drugim miejscu znajduje się Jerzy Pawłowski. Najwybitniejszy polski szermierz ma w dorobku pięć medali olimpijskich, w tym jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe. Zdobył je na igrzyskach Melbourne 1956, Rzym 1960, Tokio 1964 i Meksyk 1968. Najważniejszą z przyznanych nagród wywalczył w swoim ostatnim starcie.

Robert Korzeniowski, 4 medale w chodzie

Najwięcej złotych medali olimpijskich dla Polski wywalczył z kolei Robert Korzeniowski. Chodziarz wygrał je w czasie zawodów Atlanta 1996, Sydney 2000 (dwa razy) i Ateny 2004. Trzy z nich zdobył w chodzie na 50 km, jeden w chodzie na 20 km.

Karolina Naja, 4 medale w kajakarstwie

Tyle samo medali, choć w różnych kolorach, przywiozła do Polski Karolina Naja. Kajakarka przynosi naszemu krajowi chwałę od czasu olimpiady Londyn 2012. Nagrody otrzymywała również na zawodach Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020. W Paryżu ma szansę powiększyć swój dorobek.

Witold Woyda, 4 medale w szermierce

Także cztery krążki ma w dorobku Witold Woyda. Wybitny szermierz przywiózł je z igrzysk Tokio 1964, Meksyk 1968 i Monachium 1972. Na tych ostatnich zawodach dwa razy sięgnął po złoto.

Anita Włodarczyk, 3 medale w rzucie młotem

Trzy złote medale olimpijskie dla Polski wywalczyła Anita Włodarczyk. Wybitna zawodniczka rzutu młotem wygrywała je na olimpiadach Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020. Wszyscy liczą na to, że Paryż 2024 okaże się dla niej równie udany. To wydarzenie będzie zwieńczeniem kariery słynnej Polki.

Renata Mauer, 3 medale w strzelectwie

Trzy medale olimpijskie w strzelectwie, w tym dwa złote (Atlanta 1996 i Sydney 2000), należą do Renaty Mauer. Zawodniczka w kolekcji ma również brąz z zawodów, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych.

Otylia Jędrzejczak, 3 medale w pływaniu

Tyle samo nagród uzyskała Otylia Jędrzejczak. Nasza pływaczka wygrała jeden złoty medal oraz dwa srebrne podczas olimpiady Ateny 2004.

Otylia Jędrzejczak zdobyła trzy medale olimpijskie na igrzyskach Ateny 2004. Fot. Przemek Wierzchowski/ PAP/ EPA
Otylia Jędrzejczak zdobyła trzy medale olimpijskie na igrzyskach Ateny 2004. Fot. Przemek Wierzchowski/ PAP/ EPA

RS

Więcej na ten temat