Rozrywka

Zmiana czasu tuż, tuż! Kiedy przestawimy zegarki?

Zdjęcie przedstawia dwa białe zegary, znajdujące się na drewnianym blacie wokół jesiennych liści.
W 2024 r. zmiana czasu z letniego na zimowy przypada w nocy z 26 na 27 października. Fot. i-am-helen/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Już w październiku przestawimy zegarki o godzinę do tyłu, przechodząc na czas zimowy. To cykliczne wydarzenie stanowi dla wielu czystą formalność, zaś w innych budzi kontrowersje. Czy najbliższe lata przyniosą ostateczne rozstanie z tą tradycją?

Kiedy zmienimy czas z letniego na zimowy?

W nocy z soboty 26 października na niedzielę 27 października 2024 r., o godzinie 3:00, cofniemy zegarki na godzinę 2:00, przechodząc na czas zimowy. Oznacza to dla nas dodatkową godzinę snu.

Geneza zmiany czasu

Zmiana czasu, choć dziś wydaje się czymś powszechnym, ma swoje korzenie w okresie wielkich przemian gospodarczych. Pomysł ten zasugerował Benjamin Franklin w 1784 r., chcąc zaoszczędzić energię poprzez lepsze wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Po nim temat ten podjął już bardziej poważnie Nowozelandczyk George Hudson, jednak koncepcję zmiany czasu zrealizowano dopiero podczas I wojny światowej. W 1916 r. Niemcy jako pierwsze państwo wdrożyły zmianę czasu, aby oszczędzać węgiel w trudnych czasach. Wkrótce pomysł ten przejęły inne kraje.

Benjamin Franklin w 1784 r. poruszył kwestię wprowadzenia zmiany czasu w swoim satyrycznym artykule. Fot. Fine Art/ Getty Images
Benjamin Franklin w 1784 r. poruszył kwestię wprowadzenia zmiany czasu w swoim satyrycznym artykule. Fot. Fine Art/ Getty Images

Od kiedy zmieniamy czas w Polsce?

W Polsce czas letni wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak nie stosowano go regularnie. Przełom nastąpił w 1977 r., kiedy to zmiana czasu na stałe wpisała się w polski kalendarz.


Od tamtej pory każdej wiosny przestawiamy zegarki o godzinę do przodu, a jesienią wracamy do czasu zimowego. Argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem była przede wszystkim oszczędność energii, a także lepsze wykorzystanie światła dziennego, szczególnie w miesiącach letnich.

Nadchodzą zmiany?

Coraz więcej mówi się o tym, że zmiana czasu może wkrótce przejść do historii. W 2018 r. Parlament Europejski uchwalił przepisy znoszące ten obowiązek na terenie Unii Europejskiej. Choć ostateczna decyzja została odłożona, istnieje możliwość, że w ciągu kilku następnych lat przestawimy zegarki po raz ostatni. W Polsce debata na ten temat wciąż trwa. Część rodaków nie widzi sensu w zmianie czasu, podczas gdy inni popierają ten zwyczaj.

KNZ

Więcej na ten temat