Na początku listopada do sejmowych komisji trafił projekt ustanawiający wolną Wigilię, który został tam pozytywnie zaopiniowany. W środę, 27 listopada, Sejm przegłosował projekt, ale z pewnymi poprawkami. Jakimi dokładnie?
Pod koniec października Lewica zaprezentowała projekt nowelizacji ustanawiający Wigilię dniem wolnym od pracy. Na początku listopada odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie. Po nim projekt został skierowany do połączonych komisji gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny. Członkowie pozytywnie zaopiniowali projekt w sprawie ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. W środę, 27 listopada, zajął się nim Sejm. Posłowie większością głosów przyjęli projekt.
Czy będą w zamian nowe dni handlowe?
Zaproponowane zostały też pewne poprawki. Komisje odrzuciły propozycję, aby w zamian za wolną Wigilię każda pierwsza niedziela miesiąca była dniem handlowym. Jednak zagłosowano za poprawką, żeby handel odbywał się w trzy niedziele poprzedzające 24 grudnia. Aktualnie sklepy w Polsce są otwarte przez dwie niedziele przed Wigilią.

Kiedy pierwsza wolna Wigilia?
W środę, 27 listopada, odbyło drugie czytanie projektu w Sejmie. Większość posłów zagłosowało za nowymi regulacjami. Projekt trafi teraz do Senatu. Jednak w tym roku te zmiany nie zostaną jeszcze wprowadzone. Projekt oraz poprawki, nad którymi będą procedować senatorowie, dotyczy 2025 r. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, to Wigilia będzie dniem wolnym od pracy w przyszłym roku.