Minister rozwoju Krzysztof Paszyk ogłosił założenia nowego rządowego programu wsparcia „Klucz do mieszkania”, który przewiduje pomoc finansową przy zakupie mieszkań i domów z rynku wtórnego lub budowie domu metodą gospodarczą. „Żadna złotówka z tego programu nie trafi do deweloperów” – podkreśla.
Więcej pieniędzy dla gmin
Jednym z filarów strategii mieszkalnictwa jest wsparcie dla gmin w zakresie mieszkalnictwa komunalnego i społecznego. W 2025 r. rząd przeznaczy na ten cel 2,5 miliarda złotych, co pozwoli na sfinansowanie nawet 15 tysięcy mieszkań komunalnych oraz tych budowanych przez społeczne inicjatywy mieszkaniowe i społeczne towarzystwa budownictwa społecznego. Jak zaznaczył minister, pieniądze te mają być przeznaczone nie tylko na budowę nowych lokali, ale także na remonty i modernizację istniejących zasobów.

Pomoc dla kupujących pierwsze mieszkanie
Drugim komponentem programu jest wsparcie mieszkalnictwa własnościowego. „Tam, gdzie nie ma żadnych form budownictwa społecznego chcemy wspierać zakup domów z rynku wtórnego, a także zakup działki i budowę domów metodą gospodarczą” – wyjaśnił Paszyk. Pomoc będzie dostępna wyłącznie dla osób, które nigdy wcześniej nie posiadały nieruchomości. Uczestnicy programu muszą spełniać kryteria dochodowe oraz zmieścić się w limitach cenowych:
– do 10 tys. zł za metr kwadratowy,
– do 11 tys. zł w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.
Gminy będą mogły podnieść te limity w zależności od lokalnych uwarunkowań.
Dodatkowo mieszkania i domy objęte wsparciem muszą być oddane do użytku co najmniej 5 lat temu, a sprzedający muszą być ich właścicielami przez co najmniej 3 lata. „To wyeliminuje z rynku tzw. Fliperów” – mówi Paszyk.

„Pierwsze klucze”
Kolejnym rozwiązaniem będzie inicjatywa „Inwestycje Pierwsze Klucze”, którą realizować będą spółdzielnie mieszkaniowe, TBS-y i SIM-y. Cena tych lokali będzie przystępna, a marża nie przekroczy 25 proc. Ponadto decydujący się na sprzedaż wybudowanych przez siebie mieszkań inwestor będzie musiał wykazać się zrealizowaniem adekwatnej liczby inwestycji na tani wynajem (lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego). „W zamian przez 10 lat zyska prawo do zarządzania częścią wspólną powstałych wspólnot mieszkaniowych” – napisano w komunikacie MRiT.
Wsparcie dla seniorów i studentów
Program przewiduje także ułatwienia dla seniorów i osób niepełnosprawnych. Starsze osoby będą mogły przenieść się do mieszkań komunalnych dostosowanych do ich potrzeb, wydzierżawiając swoje mieszkanie gminie.
Dodatkowo rząd planuje wsparcie budowy i remontów akademików, pokrywając nawet 80 proc. kosztów inwestycji.