Opole to nie tylko Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Między koncertami warto odkryć uroki miasta – pełnego historii, klimatycznych uliczek i ciekawych atrakcji. To miejsce ma do zaoferowania znacznie więcej, niż się spodziewasz i jest idealne na weekendową przygodę.
Amfiteatr Tysiąclecia i Muzeum Polskiej Piosenki
Kto tu nie śpiewał, kto tu nie wygrywał, kto tu nie bywał! Wojciech Młynarski, Anna German, Jonasz Kofta, Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary, Skaldowie… A jakież koncerty zagrano w Amfiteatrze Tysiąclecia! Choćby do dziś wspominane „Nastroje, nas troje” albo „Zielono mi”.
Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki odbywa się tu od 1963 r. Odkryciem pierwszego z nich była Ewa Demarczyk, która zaśpiewała m.in. „Karuzelę z madonnami”.
Amifteatr opolski oddano do użytku w 1963 r., dokładnie w dniu rozpoczęcia festiwalu. Natomiast w 2011 r. obiekt został gruntownie zrewitalizowany, a przy okazji powstało Narodowe Centrum Polskiej Piosenki oraz multimedialne Muzeum Polskiej Piosenki.

Wieża Piastowska
To właśnie ją widać w tle amfiteatru podczas telewizyjnych transmisji z festiwalu. Jest jednym z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Powstała około 1300 r., ma 35 m wysokości, a ze szpicą około 42 m. Dziś to jedyna pozostałość po nieistniejącym już zamku piastowskim, którego resztki wyburzono w 1928 r.
Wieżę można zwiedzić z przewodnikiem, obejrzeć prezentację multimedialną, a także wejść na taras widokowy.

Wyspa Bolko i ZOO
Już od XIV w. wyspa nosi nazwę Bolko na cześć piastowskiego księcia. Jeszcze do początków XX w. były na niej pola uprawne i gęsty las. W 1910 r. opolscy radni zdecydowali, że zostanie tam utworzony miejski park. Dzięki tej decyzji mieszkańcy Opola do dziś mogą się cieszyć zieloną przestrzenią, gdzie można spacerować, biegać, jeździć na rowerze czy rolkach.
Kiedy na wyspie powstawał park, odgrodzono część terenu, na którym stworzono prywatny obszar dla saren, pawi, bażantów i innych zwierząt. Ale prawdziwe ZOO otwarto ponad 20 lat później. Niestety podczas wojny zostało zniszczone.
Nowy ogród zoologiczny, otworzony w 1953 r., bardzo ucierpiał podczas powodzi w 1997 r. W dalszym ciągu jest odbudowywany, dużo budynków i wybiegów powstało już w XXI w., co czyni opolskie ZOO jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Można w nim oglądać wiele gatunków zwierząt, m.in. lwy, kangury, żyrafy, tygrysy syberyjskie.
Wyjątkową atrakcją jest także Kraina Bioróżnorodności – egzotyczna szklarnia wraz z wolierą dla ptaków.

Opolska Wenecja
To fragment miasta położony nad Młynówką – dawnym korytem Odry. Kiedyś działały nad nią młyny, stąd wzięła się nazwa. Teraz najlepiej oglądać tamtejsze kamieniczki nocą, kiedy ich pięknie oświetlone fasady efektownie odbijają się w wodzie.

Aleja Gwiazd
Znajduje się na rynku, naprzeciwko wejścia do ratusza. Powstaje od 2004 r. Wciąż przybywają tam nowe, odlane w brązie pomniki gwiazd z nazwiskami i autografami osób zasłużonych dla polskiej piosenki: wykonawców, kompozytorów i autorów tekstów. Upamiętnieni zostali już m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Edyta Geppert, Ewa Demarczyk, Kora, Kayah, Marek Grechuta, Wojciech Młynarski, Irena Santor.
Odsłonięcie nowych pomników odbywa się zawsze podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki.

Kamienica Czynszowa
W tym nietypowym muzeum prezentowane są wnętrza mieszczańskie z lat 1890–1945. Budynek jest długi i ma niewygodną klatkę schodową. Tak jednak został zaprojektowany przez architekta i do dziś tych rozwiązań nie zmieniono.
W kamienicy można zobaczyć pięć mieszkań – każde w stylu, który obowiązywał w urządzaniu wnętrz od końca XIX w. aż po lata 60. wieku XX. Oprócz mebli, sprzętów kuchennych i bibelotów prezentowane są różne sposoby ogrzewania oraz przedmioty ówczesnego gospodarstwa domowego.

Zamek Górny
Znajdował się w obrębie murów obronnych średniowiecznego Opola, był usytuowany nieopodal Bramy Gosławickiej. Nazwę zawdzięczał położeniu w najwyższym punkcie miasta. Powstał w latach 1382–1387, a jego fundatorem był książę Władysław II Opolczyk.
Zamek spłonął w roku 1615 i już go nie odbudowano. Pozostała po nim gotycka wieża, którą można zwiedzać z przewodnikiem.

Muzeum Wsi Opolskiej
Znajduje się tuż pod Opolem, zostało otwarte w 1970 r. Można w nim prześledzić historię opolskiej wsi od XVIII do XX w. Na jego terenie umieszczono kompletnie zrekonstruowane zagrody z urządzonymi zgodnie z kanonami sprzed wieków chatami, do których można wejść.
Poza domami są tu zabytkowe drewniane budynki użyteczności publicznej: kościół, kapliczki, wiejska szkoła, karczma, a nawet kuźnia i dwa wiatraki.

Muzeum Śląska Opolskiego
Muzeum założono już w 1900 r. W 1932 r. przeniesiono je do dawnego kolegium jezuickiego, w którym mieści się do dzisiaj. Bogate zbiory placówki podzielono na pięć działów: archeologię, historię, sztukę, etnografię i przyrodę. Jego częścią jest także wspomniana wcześniej Kamienica Czynszowa.

Rynek
Kameralny, otoczony uroczymi kamieniczkami, które pieczołowicie odnowiono. Sercem rynku jest ratusz w neorenesansowym stylu, wzniesiony na wzór florenckiego pałacu Vecchio. Obecnie mieści się tam siedziba władz miasta.
Na rynku można także zobaczyć pomnik Kazimierza I Opolskiego, założyciela Opola. Wykonaną z brązu rzeźbę odsłonięto uroczyście w 2018 r. Przy pomniku księcia prezydent miasta zakopał kapsułę czasu, w której umieszczono życzenia i przesłanie dla przyszłych opolan.
Źródło: www.opole.pl
