Z kraju

Przed nami kwietniowa pełnia Księżyca. Kiedy spojrzeć w niebo?

Pełnia księżyca. Na czarnym niebie znajduje się duży Księżyc, lekko przysłonięty kwitnącym kwiatem wiśni.
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już 13 kwietnia. Dlaczego nazywana jest Różowym Księżycem? Fot. jakkapan/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

W kwietniu na niebie znów zagości pełnia Księżyca. Choć nazywana jest Różowym Księżycem, nasz naturalny satelita nie zmieni barwy. Mimo to warto spojrzeć w górę – będzie to pierwsze tego typu zjawisko po rozpoczęciu astronomicznej wiosny, co czyni je wyjątkowym.

21 marca to początek kalendarzowej wiosny. Z tej okazji przedstawiamy listę wiosennych utworów. Fot. LightField Studios/ Shutterstock

„Wiosna, ach to ty!”, czyli wiosenne akcenty w muzyce

Rozrywka

Kiedy nastąpi kwietniowa pełnia Księżyca?


W Polsce kwietniowa pełnia Księżyca przypadnie na noc z 12 na 13 kwietnia, dokładnie o godzinie 2:23. Już od wczesnego wieczora będzie jednak można podziwiać, jak Księżyc majestatycznie wschodzi nad horyzontem.


Skąd wziął się Różowy Księżyc?


Choć nazwa może sugerować zmianę koloru, Różowy Księżyc wcale nie przybiera różowej barwy. Jej pochodzenie sięga tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, którzy każdej pełni przypisywali nazwę związaną z cyklem natury. W kwietniu na łąkach pojawiały się pierwsze dzikie floksy – drobne, różowe kwiaty – i to właśnie one zainspirowały nazwę tej wiosennej pełni.


Pełnia Księżyca a nasze samopoczucie


Chociaż nauka nie potwierdza jednoznacznie wpływu pełni Księżyca na nasze emocje czy decyzje, wiele osób zauważa, że w tym czasie trudniej im zasnąć, a myśli stają się bardziej intensywne. Z tego powodu niektórzy wykorzystują ten moment na refleksję, uspokojenie emocji lub podjęcie ważnych decyzji.

Więcej na ten temat