Za braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdów kierowca może dostać nawet 3000 zł mandatu. Jak zatem wygląda lista elementów, które należy mieć w każdym pojeździe w 2025 r.? Czasami liczą się dwie, a czasami trzy rzeczy.
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu mechanicznego to nie tylko kwestia elementów w postaci wycieraczek, świateł, zagłówków czy pasów bezpieczeństwa, które muszą się znaleźć w każdym aucie. To też kwestia przedmiotów, o których obecności powinien pamiętać już sam kierowca. Listę w obydwu przypadkach wskazuje ten sam akt prawny, a konkretnie rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Jak wygląda konkretna lista w 2025 r.?
Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica to elementy obowiązkowe w Polsce
Pierwszym z elementów, który znajduje się na liście obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego w 2025 r. jest trójkąt do ustawiania na drodze. Jak mówią przepisy, jest on "przeznaczony do ostrzegania o obecności unieruchomionego pojazdu".
Elementem numer dwa jest gaśnica. W jej przypadku kluczowe są dwie kwestie. Przepisy mówią jedynie o tym, że musi posiadać legalizację. Nie musi mieć ważnej legalizacji... Poza tym wskazują, że powinna się znajdować "w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia". Lepiej zatem zamocować ją w kabinie pasażerskiej. Bo półka pod podłogą bagażnika, gdy kufer jest załadowany walizkami, z pewnością miejscem łatwo dostępnym nie jest.
Oczywiste jest to, że obydwa elementy obowiązkowego wyposażenia nie dotyczą tylko jednej grupy kierujących. Mowa o kierowcach jednośladów.
Przeczytaj także: Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Na liście co najmniej 3,5 mln Polaków
A co z apteczką w pojeździe?
Apteczka jest i nie jest obowiązkowa. Bo choć przepisy wspominają o niej, wskazują konkretny typ pojazdów, który powinien zostać w nią wyposażony. Apteczkę doraźnej pomocy musi posiadać:
- autobus,
- samochody, którymi realizowany jest odpłatny przewóz pasażerów,
- samochody ciężarowe do przewozu osób poza kabiną kierowcy,
- pojazdy przeznaczone do nauki jazdy,
- pojazdy przeznaczone do egzaminowania.
Standardowy samochód osobowy nie musi jej zatem posiadać. Kierowca nie poniesie za to żadnych konsekwencji. Choć lepiej, aby w każdym aucie apteczka się znajdowała. Bo zawarte w niej przedmioty mogą się przydać podczas konieczności udzielenia pierwszej pomocy innej osobie na drodze.
Przeczytaj także: Kiedy polisa OC nie przedłuży się automatycznie? I co to tak właściwie oznacza dla kierowcy?
Ile wynosi mandat za braki w obowiązkowym wyposażeniu pojazdu w 2025 r.?
Auto zostało zatrzymane do kontroli drogowej. Policjant sprawdził obecność elementów podstawowego wyposażenia. Okazało się wtedy, że w pojeździe nie ma np. gaśnicy lub ta została ukryta głęboko w bagażniku. Co to oznacza? Wykroczenie. Podstawą do wlepienia kary kierowcy stanie się w takim przypadku art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń. Ten pozwala policjantowi na wypisanie mandatu karnego opiewającego na kwotę wynoszącą od 20 do 3000 zł. Kary mogą być zatem naprawdę wysokie.
Piotr Nowak