Moto

Wyroki przyspieszone dla kierowców to nowość. Zakaz prowadzenia i grzywna nawet w 48 godz.

Wyroki przyspieszone dla kierowców to nowość. Zakaz prowadzenia i grzywna nawet w 48 godz. (fot. Policja)
Wyroki przyspieszone dla kierowców to nowość. Zakaz prowadzenia i grzywna nawet w 48 godz. (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Wyrok w mniej, niż 48 godzin? Tak, to jest możliwe także w Polsce. I policjanci coraz częściej korzystają z tej opcji w przypadku kierowców, którzy rażąco łamią przepisy ruchu drogowego. Na czym konkretnie polega takie postępowanie?

Coraz częściej w doniesieniach policyjnych można przeczytać o tym, że pijany kierowca, osoba pod wpływem narkotyków czy pirat drogowy trafiają przed sąd w trybie przyspieszonym. Dostają wyrok już w 48 godzin. Takie sytuacje zdarzają się w Polsce. Powiem więcej, mogą się zdarzać coraz częściej. Bo w naszym prawie są takie narzędzia.

 

Przeczytaj także: Czego pieszy nie może na przejściu dla pieszych? Nie zawsze ma pierwszeństwo

Jak działają wyroki przyspieszone dla kierowców?

Zasada działania jest prosta. Policja zatrzymuje kierowcę i przewozi go na komendę celem przeprowadzenia czynności dochodzeniowo-śledczych. Następnie przygotowuje dokumentację i doprowadza zatrzymanego do sądu. Sędzia wysłuchuje argumentów i wydaje wyrok od ręki. W ten sposób kierujący zostanie ukarany często w niespełna 48 godzin. Sąd następnie sporządza uzasadnienie w terminie 3 dni od daty ogłoszenia wyroku.

 

Bardzo ważne jest to, że postępowanie sądowe przeprowadzone w trybie przyspieszonym jest w pełni ważne. Tak, przysługuje od niego odwołanie. Jednak przy jego braku wyrok staje się prawomocny i będzie stosowany. Dodatkowo przyspieszony wyrok może zakładać szereg kar. Może mówić o pozbawieniu wolności, zakazie prowadzenia pojazdów (nawet tym dożywotnim), przepadku pojazdu za jazdę po alkoholu czy grzywnie. Grzywna wynosi nawet 30 000 zł.

 

Przeczytaj także: Czy kwitek na parkingu przed marketem to mandat? Czy trzeba go płacić?

Kiedy kierowca może dostać przyspieszony wyrok?

Przyspieszony tryb sądowy jest wdrażany przez policjantów przede wszystkim w przypadku drastycznych wykroczeń przeciwko przepisom. Może zostać zastosowany wobec kierującego, który:

 

  • prowadził pojazd pomimo obowiązywania sądowego zakazu kierowania.
  • prowadził pojazd pomimo braku uprawnień.
  • prowadził pojazd po alkoholu lub pod wpływem działania środków odurzających.
  • rażąco złamał przepisy ruchu drogowego i tym samym stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa swoim zachowaniem.
  • nie ma stałego miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu.
  • przebywa jedynie czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Przede wszystkim możliwość ta dotyczy zatem sprawców, którzy został ujęci na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia. Nie ma zatem możliwości przyspieszenia trybu postępowania w razie ujawnienia wykroczenia przez fotoradar.

Więcej na ten temat