Moto

Zielony listek w samochodzie u młodego kierowcy. Jest obowiązkowy?

Zielony listek w samochodzie u młodego kierowcy. Jest obowiązkowy?
Zielony listek w samochodzie u młodego kierowcy. Jest obowiązkowy?
podpis źródła zdjęcia

Zielony listek to element rewolucji w ramach nadawania uprawnień. Ma być obowiązkowy i powinien pojawić się z przodu oraz z tyłu pojazdu. Czy jednak już się pojawił i czy już jest obowiązkowy? Odpowiedzi na te pytania są ważne dla młodych kierowców.

Naklejka z zielonym listkiem klonu znajdująca się w tylnej części pojazdu nie jest niczym nowym. Była spotykana w Polsce jeszcze w ostatnich dekadach XX wieku. I tak naprawdę do dziś nie zmieniła swojej roli. Ma informować o tym, że za kierownicą pojazdu zasiadł młody kierowca. Prowadzący często pytają jednak o to, czy osoba zdobywająca dopiero uprawnienia, jest zobligowana do jej posiadania na aucie.

Kiedy młody kierowca musiałby mieć zielony listek?

Status zielonego listka reguluje art. 91 ust. 2 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wyraźnie wskazuje, że "okrągłą nalepką barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego" musi posiadać z przodu i z tyłu pojazdu kierowca w tzw. okresie próbnym. Najważniejsze w tym przypadku jest jednak pojęcie młodego kierowcy. Bo wcale nie chodzi np. o nastolatka czy dwudziestolatka. Przepisy w charakterze młodego kierowcy traktują "osoby, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B". Obowiązek jazdy z zielonym listkiem dotyczy pierwszych ośmiu miesięcy dwuletniego okresu próbnego.

 

Choć art. 91 ustawy PoRD wskazuje, że zielony listek jest konieczny nie tylko podczas pierwszego uzyskania prawa jazdy. Do jego używania obowiązany jest także kierowca, który odzyskał prawo jazdy po ponownym przekroczeniu 24 punktów karnych lub który uzyskał polskie prawo jazdy na podstawie prawa jazdy zagranicznego i nie da się ustalić dokładnego terminu nadania uprawnień poza Polską.

 

Przeczytaj także: Nowa opcja w mObywatelu. Teraz w telefonie można sprawdzić kierowcę

Czy zielony listek jest obowiązkowy w Polsce?

Jest przepis, wskazuje na warunki używania zielonego listka, a do tego okazuje się być obowiązujący. Czy to oznacza, że młodzi kierowcy w Polsce muszą jeździć z zielonym listkiem przyklejonym w tylnej części pojazdu? No właśnie nie. Bo art. 91 ustawy PoRD tak właściwie nie działa. W jego przypadku pojawia się bowiem adnotacja mówiąca o tym, że rozwiązania "nie stosuje się do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających przekazywanie danych". Zielony listek nie jest zatem obowiązujący w Polsce.

 

Przeczytaj także: Motocyklem z kat. B. Jakie jednoślady wchodzą w grę?

Zielony listek a kontrowersje i problemy

Oznaczanie pojazdu, za kierownicą którego siedzi mało doświadczony kierujący, z pewnością może być jakimś pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa drogowego. Inni użytkownicy drogi dostają informację mówiącą o tym, że kierujący taki może nerwowo reagować na pojawiające się na drodze zagrożenia, ewentualnie nie będzie w stanie prawidłowo je interpretować.

 

Powiązanie okresu próbnego z zielonym listkiem jest jednak o tyle problematyczne, że kierujący może jeździć autem tylko z wlepką. Na pozostałe pojazdy może jedynie... popatrzeć. O ile pojedzie zatem swoim autem, to już może nie być w stanie kierować pojazdem swojego znajomego lub rodzica. Gdyby postanowił prowadzić pojazd, który nie posiada zielonego listka, taka sytuacja mogłaby zostać odczytana przez policjantów jako kierowanie bez uprawnień.

Więcej na ten temat