Rozrywka

Cudowny rytuał piękna, czyli olejowanie ciała zaraz po kąpieli

Boski rytuał piękna, czyli olejowanie ciała zaraz po kąpieli. Fot.
Cudowny rytuał piękna, czyli olejowanie ciała zaraz po kąpieli. Fot. polinaloves/shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Po balsamowaniu ciała przyszła pora na olejowanie. To nowy trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większe grono fanów. Kiedy i jak wykonywać rytuał olejowania ciała oraz których olejków używać? Już wyjaśniamy.

Szorstka i wysuszona skóra po kąpieli to dość częste zjawisko. Nie jest to też nic dziwnego, ponieważ zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie sprzyja naruszeniu tak zwanej powłoki hydrolipidowej. Odpowiada ona za ochronę naszej skóry oraz zapewnienie jej wystarczającego nawilżenia. Jeśli dodamy do tego kosmetyki ze złym składem, efekt przesuszenia mamy murowany. Płaszcz hydrolipidowy to nic innego jak zewnętrzna część naskórka. Składa się on przede wszystkim z wody oraz lipidów, a więc szerokiej grupy związków chemicznych. Ponadto, co niezwykle ważne, stanowi on barierę pomiędzy naszym organizmem a środowiskiem zewnętrznym, chroni przed utratą wody, zanieczyszczeniami, a nawet promieniowaniem UV. Kosmetyki do naszej codziennej pielęgnacji lub detergenty zawierające konserwanty, wysokie stężenie alkoholi etylowych i inne agresywne składniki stanowią dosyć duże zagrożenie dla naszej naturalnej ochrony naskórka, mogąc go uszkodzić. Niesamowicie istotnym jest więc dobieranie odpowiednich kosmetyków, które zabezpieczą naszą skórę. Z pomocą przychodzi tu zabieg olejowania.

Po balsamowaniu ciała przyszła pora na olejowanie. To nowy trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większe grono fanów. Fot. Viktoriya Krayn/shutterstock
Po balsamowaniu ciała przyszła pora na olejowanie. To nowy trend, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większe grono fanów. Fot. Viktoriya Krayn/shutterstock

Czym jest olejowanie ciała?

Olejowanie jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, podobnych do tych z użyciem kremu czy balsamu. Z tą różnicą, że zamiast gotowych mieszanek wybieramy różnego rodzaju oleje i olejki. Ten regularnie stosowany zabieg pozwala nam cieszyć się piękną i aksamitną skórą bez względu na porę roku.

Kiedy i jak najlepiej wykonać rytuał olejowania ciała?

Olej najlepiej jest nakładać na skórę wieczorem, tuż po kąpieli, gdy jest ona wciąż wilgotna. Dlatego niezwykle ważnym jest, aby zaraz po wyjściu z wanny nie wycierać się ręcznikiem i nie podrażniać tym samym naszego naskórka ostrą tkaniną. Olejki i oleje, podobnie jak balsamy, zawsze nanosimy na mokre ciało, a następnie bardzo delikatnie osuszamy ręcznikiem.
Olejowanie to świetny sposób na nawilżenie ciała. Fot. Antonova Ganna/Shutterstock
Olejowanie to świetny sposób na nawilżenie ciała. Fot. Antonova Ganna/Shutterstock

Efekty olejowania

Po tego typu zabiegach, wykonywanych regularnie, możemy spodziewać się szybkich efektów w postaci głęboko nawilżonej i jędrnej skóry. Warto podkreślić, że systematyczne olejowanie ciała pozwala utrzymać odpowiednią wilgoć i kondycję naskórka, a to stanowi podstawę do tego, by skóra była elastyczna i pozbawiona zmarszczek.

W przypadku olejowania ciała sprawdzi się wiele różnych olejków. W drogeriach czy w sklepach internetowych znajdziemy całą gamę przeznaczonych do tego produktów. Do olejków uniwersalnych o działaniu odżywczym można zaliczyć oliwę z oliwek, olej ze słodkich migdałów oraz olej słonecznikowy. Przy skórze dojrzałej, z cellulitem, warto sięgnąć zaś po olej arganowy, sezamowy i makadamia. Jeśli zaliczasz się do tych osób, które drażni uczucie lepkości na skórze, warto postawić na suche olejki, takie jak olejek z paczuli, makadamia bądź marula. Wszystkie one niezwykle szybko się wchłaniają i nie pozostawiają nieprzyjemnego uczucia lepkości na skórze.

Oliwa z oliwek

Wielu kosmetologów oliwę z oliwek określa mianem płynnego złota, a wszystko to z uwagi na jej cenne właściwości. Oliwa z oliwek ma w swoim składzie witaminę F, która chroni skórę przed utratą wilgoci. Ponadto jest bogata w fosfor, potas i żelazo, a także witaminy A, B, C przez co może uczynić nas nie tylko pięknymi, ale i „młodszymi”.

Zwykła oliwa z oliwek dobrej jakości jest w stanie pomóc nam w walce z przesuszoną skórą. Fot. symbiot/Shutterstock
Zwykła oliwa z oliwek dobrej jakości jest w stanie pomóc nam w walce z przesuszoną skórą. Fot. symbiot/Shutterstock

Olej makadamia

Kolejny z olejów, który pasuje niemal do każdego typu skóry, to makadamia. Bogaty jest on w witaminy A i E, kwasy tłuszczowe czy lecytynę. Ma działanie ujędrniające, pomaga walczyć z cellulitem, a nawet zmniejsza widoczność rozstępów.

Olej arganowy

Olej agranowy ma z kolei ma specyficzny, lekko gorzkawy zapach, który w niedługim czasie po aplikacji na skórę ulatnia się. Zawiera w sobie całe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasów omega-6 i omega-9. Ze względu na zawartość witamin E i A oraz antyoksydantów ma działanie odmładzające.

Olejek arganowy zawiera w sobie całe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasów omega-6 i omega-9. Fot. Maridav/shutterstock
Olejek arganowy zawiera w sobie całe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, głównie kwasów omega-6 i omega-9. Fot. Maridav/shutterstock

Olej z awokado

Olej z awokado, podobnie jak jego poprzednicy, zawiera witaminę A, a także D, E, B oraz lecytynę. Należy jednak uważać, bo w przeciwieństwie do innych olejków wolniej się wchłania i może pozostawiać na skórze tłustą warstwę. Doskonale sprawdzi się w przypadku cery skóry suchej i dojrzałej, wymagającej dogłębnego nawilżenia. Warto zaznaczyć, że posiada on w swoim składzie skwalen o właściwościach przeciwzapalnych, co może okazać się wyjątkowo zbawienne dla osób zmagających się z łuszczycą czy podrażnieniami skóry.

AZG
Więcej na ten temat