Thriller „Labirynt” Denisa Villeneuve’a, w którym w pierwszoplanowych rolach wystąpili Hugh Jackman i Jake Gyllenhaal, jest z pewnością jednym z najmocniejszych, jakie powstały w XXI wieku. Teraz widzowie mogą zobaczyć obraz w TVP VOD.
Mroczny „Labirynt” opowiada historię rodziny Doverów – Kellera (Hugh Jackman) i Grace (Maria Bello) – którzy mieszkają w Bostonie razem nastoletnim synem Ralphem (Dylan Minette) i sześcioletnią córką Anną (Erin Gerasimovich). W Święto Dziękczynienia odwiedzają swoich sąsiadów i przyjaciół – Birchów.
Tuż przed kolacją dwie najmłodsze dziewczynki z obu rodzin wymykają się z domu. Tego wieczoru zarówno Joy, jak i Anna znikają bez śladu. Jak udaje się ustalić podczas śledztwa, na krótko przed ich zaginięciem po okolicy jeździł kamper prowadzony przez niepełnosprawnego umysłowo Alexa Jonesa (Paul Dano).
Na dodatek policjanci znajdują kolejne poszlaki wskazujące na to, że wspomniany mężczyzna mógł porwać dzieci. To sprawia, że prowadzący dochodzenie detektyw Loki (Jake Gyllenhaal) aresztuje podejrzanego. Nie udaje się mu jednak znaleźć niezbitych dowodów i wkrótce musi wypuścić Alexa.
Zrozpaczony Keller decyduje się działać samemu, aby odnaleźć swoją ukochaną córkę. Zrobi dosłownie wszystko, aby dowiedzieć się, gdzie przetrzymywana jest Anna. Razem z Franklinem Birchem (Terrence Howard) porywają Jonesa. Następnie próbują wydobyć z niego informacje o tym, kto przetrzymuje dziewczynki. Zaginięcie mężczyzny, zgłoszone przez jego rodzinę, ściąga na nich uwagę Lokiego.
„Labirynt” był inspirowany opowiadaniem Edgara Alana Poe?
„Labirynt” powstał na podstawie opowiadania Aarona Guzikowskiego, który jest również scenarzystą produkcji.
Oryginalna historia traktowała o ojcu dziecka potrąconego przez kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenia.
Tam pierwszoplanowy bohater odnalazł sprawcę i przetrzymywał go w studni na swoim podwórku. Fabułę zainspirowała częściowo nowela „Serce oskarżycielem”, którą w roku 1843 napisał Edgar Alan Poe.
Kasowy przebój
Filmowcy do produkcji planowali zatrudnić Leonarda DiCaprio, Marka Wahlberga i Christiana Bale’a, ale ostatecznie wszyscy oni zrezygnowali z pracy przy obrazie. Także Hugh Jackman w pewnym momencie zdecydował się odejść z obsady, ale po dłuższym czasie reżyserowi udało się namówić aktora do powrotu.
„Labirynt” miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym Telluride w 2013 roku, a następnie 20 września 2013 r. został wyemitowany w kinach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Po weekendzie otwierającym projekcję zarobił ponad 20 mln USD i zajął pierwsze miejsce wśród najbardziej kasowych produkcji miesiąca.
Po 77 dniach wyświetlania w kinach dochody z filmu wzrosły do 61 mln dolarów w USA i 62 mln dolarów na całym świecie, osiągając łącznie 123 mln dolarów brutto. To ponad dwa i pół razy więcej niż budżet przeznaczony na jego realizację, który wynosił 46 mln dolarów.
,,Ma w sobie złożoność emocjonalną i poczucie strachu, które sprawia, że oglądanie jest absorbujące i niepokojące
Filmowi znawcy podkreślali zarówno znakomity występ aktorów, jak i interesujący scenariusz. Ed Gibbs z „The Sun Herald” napisał:
,,Od czasów Erskineville Kings w 1999 roku Hugh Jackman nie pojawił się na ekranie tak emocjonalnie wyeksponowany. To wyjątkowa kreacja godna Oscara
Także występ Gyllenhaala został zauważony i doceniony. Peter Travers z „Rolling Stone” napisał, że aktor zagrał „wyjątkowo”.
,,Villeneuve nie spieszy się, budując postać i ujawniając niespokojną jego psychikę w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach
– zauważył recenzent.
Rafał Sroczyński