Chyba nic tak nie ożywia przestrzeni jak bujnie kwitnące kwiaty. Ich obecność niesie za sobą mnóstwo korzyści – oczyszczają powietrze, wprawiają w dobre samopoczucie, a przy tym zachwycają bogactwem kolorów i kształtów. Można tworzyć z nich niezwykłe kompozycje, które doskonale ozdobią nasz balkon. Jakie rośliny pozwolą nam stworzyć własną zieloną enklawę?
Aranżując balkon, możemy korzystać z całej gamy kwiatów o zróżnicowanej kolorystyce. Wystarczy sprawdzić, jakie gatunki roślin najlepiej sprawdzą się w warunkach panujących na naszym balkonie, a będziemy mogli stworzyć własną namiastkę ogrodu w mieście. By ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych kwiatów balkonowych, uwzględniając przy tym warunki, jakich potrzebują, by pięknie kwitnąć.
Pelargonie
Pelargonia, nazywana przez wielu „królową balkonów”, zachwyca bogactwem kolorów kwiatów: od białego przez różowy, purpurowy, żółty aż po liczne odcienie czerwieni. Jest klasyczna, stylowa, a przy tym niezwykle łatwa w uprawie: wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by długo cieszyć się pięknem tej rośliny. Warto zadbać o to, by zapewnić jej słoneczne stanowisko – w cieniu lub półcieniu jej kwiaty mogą nie zakwitnąć. Nie należy też przesadzać z podlewaniem, gdyż nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Ważnym elementem pielęgnacji jest także obrywanie przesuszonych liści i przekwitłych kwiatów, co pobudzi do rozwoju nowe pąki. Tyle wystarczy, by pelargonia kwitła bujnie i długo, nawet do późnej jesieni.

Begonie
Jedne z najpiękniejszych kwiatów balkonowych – begonie mają urzekające kształty i różne odmiany kolorystyczne. Mogą być białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, a ich ozdobą są sercowate, lekko błyszczące liście. Kiedy najlepiej posadzić begonię? Optymalnym terminem będzie początek czerwca, gdyż są one wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Nie przepadają natomiast za słońcem – jego ostre promienie mogą uszkadzać kwiaty, dlatego lepiej wybrać dla nich zacienione miejsce na balkonie. Jeśli zaś chodzi o częstotliwość podlewania, begonie lubią mieć stale wilgotną ziemię, dlatego należy robić to często, ale i tu, podobnie jak w przypadku pelargonii, warto zachować umiar.

Niecierpki
Inną rośliną, która doskonale czuje się na zacienionych stanowiskach, jest niecierpek. Wyglądem przypomina różyczki, a jego kolory obejmują najczęściej róż, fiolet oraz czerwień. Wybrane odmiany są nawet dwukolorowe, zwykle z białymi plamkami. Niecierpki mogą rosnąć pojedynczo lub w skupiskach. Są mało wymagające, chociaż źle znoszą słońce i niedobory wody. Możemy je posadzić na balkonie już w pierwszej połowie maja, a nawet później, kiedy nie będą im już zagrażały przymrozki.

Fuksje
„Ułanka”, znana jako fuksja, cechuje się pięknymi, zwisającymi różowymi kwiatami o fioletowym środku. Jej inne kolory to: biały, pomarańczowy czy żółty. Możemy cieszyć nią oko nawet do późnej jesieni, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Najważniejszym z nich jest temperatura, która nie może być ani za wysoka, ani za niska. Z kolei miejsce posadzenia powinno być dobrze nasłonecznione lub półcieniste, a także dobrze osłonięte od wiatru. Należy też pamiętać o częstym podlewaniu, które zapewni fuksjom długie kwitnienie. Kiedy możemy posadzić je na balkonie? Warto poczekać, aż zrobi się cieplej, czyli mniej więcej w drugiej połowie maja.

Petunie
Wśród najpiękniejszych kwiatów balkonowych z całą pewnością możemy wymienić również petunie, które najobficiej kwitną w słonecznych warunkach. Ich kwiaty mają kształt kielicha i mogą przybierać najróżniejsze barwy: od bieli i różu poprzez czerwień aż do niebieskiego i fioletu. Ich charakterystyczną cechą są mięsiste łodygi z lepkimi włoskami, a najważniejszą zasadą uprawy – nieograniczony dostęp do światła. Jeśli petunia będzie zbyt długo przebywać w cieniu, możemy opóźnić jej kwitnienie nawet o miesiąc. Istotne jest także regularne podlewanie, nawożenie i usuwanie zwiędłych liści i kwiatów. Petunie najlepiej zasadzić, kiedy miną wiosenne przymrozki.

Aksamitki
Balkon warto również ozdobić aksamitkami. Nazwa tych kwiatów nie jest przypadkowa – ich płatki są delikatne w dotyku jak aksamit. Występują najczęściej w kolorach: żółtym, pomarańczowym lub czerwono-brązowym. To roślina światłolubna, dlatego warto wybrać dla niej nasłonecznione miejsce. Lubi też ciepło, dlatego najlepiej posadzić ją pod koniec maja lub na początku czerwca. Należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu i obrywaniu suchych liści i kwiatów. Oprócz tego aksamitki nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych – prezentują się okazale bez większego wysiłku. Nic zatem dziwnego, że stanowią jedne z ulubionych roślin balkonowych.

Kwiaty na balkon – piękne i łatwe w uprawie
Wymienione wyżej kwiaty spełnią oczekiwania wszystkich, którzy marzą o tym, by ich balkon zachwycał feerią barw i różnorodnością kształtów. Gatunki te potrafią kwitnąć długo i efektownie, a przy tym są mało wymagające w uprawie, przez co bez trudu poradzą sobie z nimi również mniej doświadczeni ogrodnicy.