Rozrywka

Rajd wzdłuż malowniczych krajobrazów. Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce

Mężczyzna ubrany w sportowy strój i kask jedzie rowerem po górskim szlaku rowerowym. Krajobraz jest malowniczy. W tle widać górskie szczyty i zachodzące słońce.
Przeżyj malowniczą przygodę. Te szlaki rowerowe w Polsce oferują niezapomniane widoki. Fot. gorillaimages/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Zwiedzanie kojarzy nam się z długimi spacerami lub podróżowaniem od miasta do miasta samochodem. Tymczasem odkrywanie i poznawanie świata może odbywać się również z perspektywy dwóch kółek. Wtedy rozpościerające się przed nami krajobrazy stają się bliższe i bardziej wyraziste. Marzysz o tym, by przeżyć turystyczną przygodę jednośladem? Oto najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce.

1. Szlak rowerowy wokół Tatr

Trasa otaczająca Tatry to unikalna propozycja – szlak łączy bowiem odcinki biegnące po polskiej i słowackiej stronie granicy. Wyprawę najlepiej rozpocząć w Nowym Targu, skąd dalej możemy podążać ścieżką leśną, mającą swój finał w Czarnym Dunajcu. Tam wyłonią się przed nami pierwsze panoramy górskich szczytów, którym towarzyszy absolutna cisza, gdyż droga jest znacznie oddalona od ruchu samochodowego. Łącznie zwiedzamy na trasie cztery krainy geograficzne: Podhale, Orawę, Liptów oraz Spisz.

Chcąc urozmaicić sobie wyprawę, możemy również przekroczyć słowacką granicę i wyruszyć w kierunku Zuberzca. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, upewnijmy się, czy mamy przy sobie dowód osobisty.

Długość całej trasy wynosi 250 km. Jest to zatem odcinek, którego przejechanie, w zależności od tempa jazdy, zajmuje co najmniej dwa dni. Na trasie nie powinniśmy jednak napotkać większych trudności w postaci dużych wzniesień czy urwanych tras, dlatego towarzyszące jej widoki możemy podziwiać ze spokojem i przyjemnością.

Szlak rowerowy wokół Tatr daje wyjątkową możliwość objechania pasma górskiego. Fot. bogumil/ Shutterstock
Szlak rowerowy wokół Tatr daje wyjątkową możliwość objechania pasma górskiego. Fot. bogumil/ Shutterstock

2. Szlak rowerowy Mierzei Wiślanej

Jazda na rowerze to jedna z najchętniej uprawianych aktywności w ostatnich latach. Fot. Zamrznuti tonovi/Shutterstock

Co nam daje jazda na rowerze? Poznaj pięć najważniejszych korzyści

Rozrywka

Bogate w krajobrazy trasy rowerowe możemy spotkać nie tylko w południowej Polsce, ale również na północy kraju. Ogromną popularnością cieszy się tu oddany do użytku w 2021 r. szlak wiodący przez całą Mierzeję Wiślaną. Począwszy od Mikoszewa, ten liczący blisko 100 km odcinek prowadzi nas wzdłuż nadmorskich terenów i piaszczystych plaż, przez takie miejscowości jak: Jantar, Stegna i Sztutowo. Każde z tych miejsc ma do zaoferowania coś innego: pasjonatów historii przyciągnie m.in. kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie, gdzie możemy podziwiać unikalne malowidła, czy Muzeum Stutthof w Sztutowie, przybliżające historię niemieckich obozów zagłady z okresu II wojny światowej.

Ostatnim punktem na trasie są Piaski, do których docieramy po minięciu Kątów Rybackich i Krynicy Morskiej. Tu możemy się zrelaksować po wyczerpującej, choć inspirującej wyprawie, w czym pomoże nam kojące otoczenie lasów, dzikich plaż i spokój małego nadmorskiego kurortu.

Podczas samej przejażdżki również warto zadbać o chwilę odpoczynku, choćby i po to, by przez chwilę zatrzymać wzrok na kołyszących się na morzu falach czy odpocząć na złotym piasku.

Na pomorskim szlaku rowerowym możemy odkryć najciekawsze tereny wydmowego pasa Mierzei Wiślanej. Fot. Grzegorz Majchrzak/ Shutterstock
Na pomorskim szlaku rowerowym możemy odkryć najciekawsze tereny wydmowego pasa Mierzei Wiślanej. Fot. Grzegorz Majchrzak/ Shutterstock

3. Szlak rowerowy Velo Dunajec

Chcąc zobaczyć najpiękniejsze tereny Małopolski oraz zgłębić historię tego regionu, możemy wybrać się na przejażdżkę trasą rowerową Velo Dunajec. Jej długość liczy 237 km i po drodze przecina siedem pasm górskich, a także mija bramy siedmiu zamków, m.in. Zamku Tropsztyn czy uroczo położonego nad Jeziorem Czorsztyńskim Zamku w Niedzicy.


Malowniczy szlak biegnący pośród podhalańskich, pienińskich i podtarnowskich wsi i łąk rozciąga się od Zakopanego aż po Wietrzychowice, skąd dzielą nas już zaledwie 2 km od widokowego ujścia Dunajca do Wisły. Tam możemy zakończyć wyprawę lub… jechać dalej, co umożliwi nam łącząca się z Velo Dunajec Wiślana Trasa Rowerowa.

Warunki panujące na trasie Velo Dunajec sprzyjają zarówno poczatkującym, jak i bardziej zaawansowanym rowerzystom. To również idealny szlak na wycieczkę dla całej rodziny, gdyż niewiele na niej wymagających odcinków, a większość drogi jest asfaltowa i ma czytelne oznaczenia. Na ścieżce zaplanowano także miejsca, w których można zrobić sobie przerwę na odpoczynek.

Jedną z atrakcji mijanych na trasie rowerowej Velo Dunajec jest Zamek w Niedzicy. Fot. JDziedzic/ Shutterstock
Jedną z atrakcji mijanych na trasie rowerowej Velo Dunajec jest Zamek w Niedzicy. Fot. JDziedzic/ Shutterstock

4. Szlak rowerowy Green Velo

Wschodni szlak Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, która liczy aż 2000 km. Rozpoczyna się w Elblągu i przebiega przez cztery województwa: świętokrzyskie (210 km), podkarpackie (459 km), warmińsko-mazurskie (420 km), lubelskie (414 km) i podlaskie (598 km – najdłuższy odcinek).

Trasa przez Warmię i Mazury wiedzie przez spokojne tereny, wzdłuż pól, łąk i okazałych jezior. Zwiedzimy na niej Puszczę Romincką, Węgorzewo, Lidzbark Warmiński czy Nizinę Sępopolską. Z kolei na Podlasiu czeka nas atrakcja w postaci Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Kanału Augustowskiego.

Przejeżdżając przez województwo lubelskie trasą Green Velo, możemy spodziewać się zróżnicowanych terenów. Jadąc wzdłuż Bugu, zwiedzimy m.in. Chełm, Muzeum Zamojskie w Zamościu, a nawet zobaczymy pomnik chrząszcza w Szczebrzeszynie. Na Podkarpaciu odwiedzimy zaś spokojne wsie, w których nie brakuje cennych zabytków jak: pałac Lubomirskich w Łańcucie czy cerkiew w Piątkowej.

Ostatnim regionem, który obejmuje szlak Green Velo, jest województwo świętokrzyskie. Tu już czekają na nas zachwycające górskie krajobrazy, ale nie tylko. Ciekawymi punktami na trasie są również Sandomierz (nazywany „małym Rzymem”) czy Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.

Szlak Green Velo jest na tyle długi, że nie sposób przejechać go na raz. Możemy jednak wybrać sobie poszczególne odcinki tej trasy i zwiedzić je wedle własnego uznania. Green Velo wiedzie przez jedne z najciekawszych punktów turystycznych Polski, zatem mamy w czym wybierać.
Jadąc przez województwo lubelskie trasą Green Velo zobaczymy m.in. Pałac Lubomirskich w Łańcucie. Fot. Jerzy Ochoński/ PAP
Jadąc przez województwo lubelskie trasą Green Velo zobaczymy m.in. Pałac Lubomirskich w Łańcucie. Fot. Jerzy Ochoński/ PAP

5. Szlak rowerowy Orlich Gniazd

Rowerowy Szlak Orlich Gniazd to jedna z najstarszych tras rowerowych w Polsce, która ma wysokie walory turystyczne. Ta podróż po najpiękniejszych zakątkach Śląska i Małopolski ma swój początek w Częstochowie, a punkt końcowy w Krakowie. Po drodze mijamy imponujące ruiny zamków, m.in. zamek Ogrodzieniec, leżący na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zamki w Mirowie i Bobolicach czy zamek w Ojcowie, zwany też zamkiem Kazimierzowskim na cześć króla Kazimierza Wielkiego.

Na szlaku Orlich Gniazd napotkamy również miejsca rekreacji i wypoczynku, jak stanowiący istną oazę natury Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. Zobaczymy tam m.in. cenne ekosystemy leśne oraz największy w Polsce obszar lotnych piasków – Pustynię Błędowską. Listę oglądanych na trasie zabytków zamyka Zamek Królewski na Wawelu. Łączna odległość, jaką mamy do pokonania na trasie, wynosi 163,9 km.

Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy z obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Nahlik/ Shutterstock
Zamek Ogrodzieniec to najsłynniejszy z obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Fot. Nahlik/ Shutterstock
AN
Więcej na ten temat