Rower to jedna z najpopularniejszych form rekreacji, a powodów, dla których coraz więcej osób daje się pochłonąć pasji do dwóch kółek, jest wiele. Regularne przejażdżki jednośladem pozwalają nie tylko utrzymać dobrą formę i kondycję, ale także ukoić myśli czy zdobyć energię na nowe wyzwania. Dlaczego jeszcze warto wybrać ten środek transportu? Poznaj najważniejsze zalety tego rozwiązania.
Rower jako antidotum na stres
Codzienne obowiązki i związane z nimi stresujące sytuacje potrafią znacznie obniżyć nasze samopoczucie. Jak temu zaradzić? Najlepiej wsiąść na rower! Podczas jazdy na dwóch kółkach do mózgu uwalniane są endorfiny, powszechnie zwane „hormonami szczęścia”, które zapewniają nam dobre samopoczucie, redukują ból i zmęczenie oraz dodają organizmowi energii. To rodzaj medytacji w ruchu, gdyż w trakcie przejażdżki nasz umysł koncentruje się przede wszystkim na celu, podziwianych w trasie widokach czy jeździe samej w sobie, zostawiając zmartwienia daleko w tyle. Jeśli zatem szukasz aktywnej formy wypoczynku po ciężkim i wymagającym dniu, rower będzie dla Ciebie idealnym wyborem.

Większa wytrzymałość
Jazda na rowerze to niezawodny sposób na wzmocnienie mięśni. Podczas przejażdżki najbardziej zaangażowane są nogi (zwłaszcza uda i łydki), ale także pośladki, brzuch czy ramiona. To, z jaką intensywnością pracują poszczególne partie naszego ciała, w dużej mierze zależy od ustawień jednośladu – jeśli marzysz o bardziej efektywnym treningu , ustaw przerzutkę tak, by opór podczas jazdy był większy (dla początkujących rowerzystów zalecamy stopniową regulację biegów). W ten sposób rozwiniesz swoją wytrzymałość, a bardziej wymagający wysiłek nie będzie stanowił już dla Ciebie problemu.

Oszczędność czasu i pieniędzy
Jednoślady pozwalają nam poczuć się bardziej niezależnie. Dlaczego? Podczas gdy podróżujący samochodami stoją w godzinnych korkach, my możemy swobodnie się przemieszczać po ścieżce rowerowej, a czas dotarcia do celu jest zależny wyłącznie od naszego tempa jazdy. Użytkowników dwóch kółek nie dotyczą też awarie czy zmiany w rozkładach środków komunikacji miejskiej.
Wybór roweru jako środka transportu to również oszczędność finansowa. Nie musimy płacić za paliwo, ubezpieczenia, przeglądy, miejsca do parkowania (stojaki na rowery są bezpłatne), bilety na autobus, metro czy tramwaj. Jedyny wydatek, jaki musimy ponieść, to koszt corocznej wizyty w serwisie rowerowym dla zapewnienia sobie bezpiecznej i komfortowej jazdy. Są to jednak nieporównywalne kwoty z tymi, które musimy przeznaczyć na utrzymanie samochodu czy miesięczne doładowanie karty miejskiej.

Zmniejszenie ryzyka chorób
Każdy wysiłek fizyczny poprawia pracę serca, a tym samym usprawnia funkcjonowanie innych, regulowanych przez nie narządów, takich jak nerki czy wątroba. Podobne rezultaty możemy uzyskać, regularnie jeżdżąc na rowerze. Dzięki tej formie aktywności jesteśmy w stanie obniżyć ryzyko nadciśnienia, zawału, miażdżycy oraz udaru. Ponadto przejażdżki jednośladem zwiększają pojemność płuc, co jest zasługą wydajniejszej pracy naszego układu oddechowego. Jednak – jako że na rowerze wdychamy więcej powietrza, a wraz z nim więcej zanieczyszczeń – na dłuższe wycieczki polecamy wybierać tereny zielone, gdzie nie zagrażają nam toksyczne spaliny.

Na zdrowy kręgosłup
Rower potrafi zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia. Dolegliwości związane z pochylaniem głowy nad ekranem komputera czy długotrwałym przesiadywaniem w jednej pozycji mogą ustać właśnie dzięki jeździe na dwóch kółkach. Należy jednak pamiętać o odpowiednim wyregulowaniu kierownicy i ustawieniu siodełka na takiej wysokości, by nasze plecy podczas przejażdżki były wyprostowane, a tułów lekko pochylony do przodu. Jadąc rowerem, unikajmy również zgarbionej pozycji, a z pewnością nasz kręgosłup później nam się za to odwdzięczy.

Jazda na rowerze działa wielotorowo na organizm człowieka, wspierając zarówno nasz rozwój fizyczny, duchowy, jak i emocjonalny. Potrafi przynieść zdumiewające efekty, zwłaszcza kiedy połączymy tę aktywność ze zbilansowaną dietą. Jej kluczowym składnikiem w przypadku rowerzystów powinny być węglowodany przyjmowane w formie nieprzetworzonych produktów. Drugim czynnikiem wspierającym nasze zdrowie i wygląd jest regularność. W przypadku ćwiczeń na rowerze zalecana częstotliwość to dwa, trzy razy w tygodniu – takie dawkowanie pozwoli Ci uniknąć przeciążenia, a jednocześnie da zauważalne rezultaty.