Ze świata

Jeziora w Polsce z krystalicznie czystą wodą. Tu wypoczniesz jak na Malediwach

Piękny widok na jezioro i odbite w jego lustrze zielone drzewa, Mazury, Polska.
Piękny widok na mazurskie jezioro. Propozycje wypoczynku nad krystalicznie czystą wodą w Polsce. Fot. Pietus/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Wybierając się na urlop, wcale nie musimy wyjeżdżać poza granice Polski, by wypocząć nad lazurową wodą i przez moment poczuć się jak na rajskiej, egzotycznej wyspie. Wśród tysięcy zlokalizowanych w naszym kraju jezior wybraliśmy takie, które wyróżnia zarówno wyjątkowe położenie, jak i zdumiewająca przejrzystość akwenu rodem z zagranicznych kurortów.

Oglądaj film „Jezioro wspomnień” w TVP VOD

Relaks nad wodą to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu. Choć w Polsce nie brakuje pięknych akwenów, niewiele jest takich z lazurową wodą, pod której taflą można dostrzec piaszczyste dno. Czyste, przejrzyste jeziora to rzadkość, jednak warto ich poszukać, by choć przez chwilę poczuć w Polsce namiastkę Karaibów

Perła Mazur, czyli Jezioro Jasne


Pół godziny drogi dzieli mieszkańców Iławy od prawdziwej perły wśród polskich akwenów. Jezioro Jasne, nazywane również Czystym, stanowi część obszaru Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Światło słoneczne dociera w nim nawet na głębokość 15 m. Nazwa jeziora nie jest dziełem przypadku, gdyż wyróżnia je zdumiewająca czystość. Woda akwenu pochodzi bowiem ze stopionej bryły lodu zalegającej pod grubymi warstwami piasku, natomiast jej przejrzystość wynika z wysokiej kwasowości. Na próżno szukać tu glonów czy sinic.


Choć samo Jezioro Czyste jest bardzo ubogie w życie biologiczne, lustro wody odbija jego leśne otoczenie. W Rezerwacie Jasne należy ograniczyć się do aktywności na brzegu, gdyż obowiązuje tutaj zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych. 

Jezioro Czyste położone w pobliżu wsi Siemiany słynie z wyjątkowo czystej wody. Mazury, Polska. Fot. Fotokon/ Shutterstock
Jezioro Czyste położone w pobliżu wsi Siemiany słynie z wyjątkowo czystej wody. Mazury, Polska. Fot. Fotokon/ Shutterstock

Relaks w ciszy nad Jeziorem Powidzkim


Bardzo czysty akwen polodowcowy znajduje się na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego oraz Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Otoczone lasem i licznymi plażami, Jezioro Powidzkie to najczystszy tego typu zbiornik w całej Wielkopolsce. Ciekawostką jest, że jego woda do niedawna była oznaczana jako pitna. W przejrzystej toni akwenu nie tyle można się przejrzeć, co poobserwować spacerujące po dnie raki.


Jezioro Powidzkie to kąpielisko, które przyciąga miłośników relaksu pośród natury, plażowania, żeglarstwa oraz nurków. W tym miejscu można liczyć na niezakłócony niczym wypoczynek, gdyż akwen został objęty strefą ciszy, co oznacza, że nie ujrzymy ani nie usłyszymy tu odgłosu przepływających łodzi silnikowych.

Wschód słońca odbijający się w lustrze niewzruszonej niczym wody Jeziora Powidzkiego. Fot. Cegli/ Shutterstock
Wschód słońca odbijający się w lustrze niewzruszonej niczym wody Jeziora Powidzkiego. Fot. Cegli/ Shutterstock

Raj dla kajakarzy, czyli jezioro Kłodno


Na Kaszubach, a dokładnie w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, rozpościera się czyste jezioro Kłodno. Wąskie kanały akwenu łączą się z trzema innymi jeziorami – Białym, Raduńskim Dolnym i Brodno Małe, dlatego poza lazurową wodą wyróżniają je doskonałe warunki do spływów kajakowych. Nad jeziorem można odnaleźć ośrodki wypoczynkowe o zróżnicowanym standardzie, a w pobliskich Chmielnie i Zaworach znajdziemy wypożyczalnie sprzętu wodnego. Kłodno otaczają ponadto piaszczyste plaże oraz dwa szlaki turystyczne – żółty i czerwony. 

Kaszuby. Urokliwy krajobraz pasterski rozciągający się nad jeziorem Kłodno. Fot. sashk0/ Shutterstock
Kaszuby. Urokliwy krajobraz pasterski rozciągający się nad jeziorem Kłodno. Fot. sashk0/ Shutterstock

Jezioro Białe w otoczeniu fauny i flory


Wśród najpiękniejszych i najczystszych polskich akwenów można wyróżnić Jezioro Białe, które ze względu na swoje położenie stanowi element szlaku kajakowego. Mieści się przy wsi Okuninka w okolicach Włodawy i rzeki o tej samej nazwie. Jezioro to przyciąga wielbicieli sportów wodnych, wędkarzy, jak również ludzi chcących najzwyczajniej wypocząć w przejrzystej wodzie i ciekawym otoczeniu.


W sezonie letnim czynne są tutaj liczne bary, restauracje czy kawiarnie. Wokół Okuninki można znaleźć miejsca noclegowe, a także wiele szlaków i ścieżek rowerowych, z których warto na chwilę zboczyć po to, by zwiedzić lokalne cerkwie czy skanseny. Chwilę drogi dzieli Jezioro Białe od Poleskiego Parku Narodowego, za to tuż obok znajduje się Sobiborski Park Krajobrazowy, który stanowi wizytówkę Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.

Widok na Jezioro Białe, jedno z najpopularniejszych i zarazem najczystszych tego typu akwenów w Polsce. Fot. udmurd/ Shutterstock
Widok na Jezioro Białe, jedno z najpopularniejszych i zarazem najczystszych tego typu akwenów w Polsce. Fot. udmurd/ Shutterstock

Lubie – jezioro pięciu wysp


Na południowym wschodzie od Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim leży Lubie, jedno z najczystszych polskich jezior. Na powierzchni lazurowego akwenu znajduje się pięć wysp: Sołtysie, Rybaki, Kamieniec, Ptaszyniec i Wyspa Bezimienna. Południowy brzeg Lubie porasta Puszcza Drawska, a po północnej stronie zbiornika znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne, pola namiotowe i ośrodki wypoczynkowe, będące przykładem prężnie rozwijającej się w tym miejscu turystyki. Mimo to okolica nie jest przesadnie zatłoczona, a okoliczna przyroda wciąż sprawia wrażenie dziewiczej. Nie brakuje tu gęstych lasów ani dzikich plaż.


To doskonałe miejsce na zażycie spokojnego relaksu na łonie natury, choć odnajdą się tu również miłośnicy wędkowania, jak i żeglarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. Przez Lubie przepływa bowiem rzeka Drawa, a wraz z nią szlak kajakowy im. ks. kardynała Karola Wojtyły. Wokół jeziora biegnie ponadto 8-kilometrowy szlak pieszo-rowerowy

Jezioro Lubie we wsi Gudowo niedaleko Drawska Pomorskiego, Polska. Fot. radar60/ Shutterstock
Jezioro Lubie we wsi Gudowo niedaleko Drawska Pomorskiego, Polska. Fot. radar60/ Shutterstock

Jezioro Gim na Warmii i Mazurach


W sercu krainy polskich jezior, a dokładniej w pobliżu wsi Nowa Kaletka, znajduje się akwen, który może poszczycić się najbardziej krystaliczną wodą tej części pojezierza. Mowa o skrytym w kompleksie lasów ramuckich i objętych strefą ciszy jeziorze Gim.


Na jego północnym brzegu zlokalizowane są ośrodki wczasowe z plażami i pomostami, a po wschodniej stronie rozciąga się mała wysepka, na której przesiadują kormorany. W jeziorze można złowić m.in. sielawy, szczupaki, okonie czy liny, dlatego ten mazurski zbiornik wodny powinien przypaść do gustu także miłośnikom wędkowania. Dodatkową atrakcją będą spływy kajakowe, które odbywają się na przepływającej przez jezioro Gim rzece Radunia.

Krystalicznie czyste jezioro Gim znajduje się pośród kompleksu leśnego. Fot. Marcin Chodor/ Shutterstock
Krystalicznie czyste jezioro Gim znajduje się pośród kompleksu leśnego. Fot. Marcin Chodor/ Shutterstock
Formacje w Yonaguni do dziś są przedmiotem sporu między naukowcami. Fot. wikimedia/ Vincent Lou

Monumenty Yonaguni. Japońska Atlantyda czy cud natury?

Ze świata

Zatopiona osada w Jeziorze Piłakno


W Krainie Tysiąca Jezior na Mazurach nie brakuje przepięknych akwenów, nad którymi można wypocząć. Na terenie Pojezierza Mrągowskiego, nieopodal jeziora Gim, rozciąga się Piłakno, zbiornik wodny z przejrzystością wody, która latem dochodzi nawet do 10 metrów. Co ciekawe, na dnie jeziora znajduje się zatopiona osada z wczesnej epoki żelaza. To prawdziwy raj dla archeologów, nurków i wędkarzy.


Warto jednak wiedzieć, że oficjalne plaże zastępuje tutaj ptasi rezerwat, który utworzono celem ochrony noclegowiska żurawi w okresie ich wędrówek. Jezioro objęte jest strefą ciszy. W okolicach można spotkać fanów kajakarstwa, gdyż Piłakno leży w dorzeczu Krutyni, która słynie z jednej z najpiękniejszych tras przeznaczonych na spływy kajakowe w Polsce.

Więcej na ten temat