Kultura

„Lubię nudne rzeczy”. Andy Warhol zasłynął jako czołowy twórca pop artu

Artysta Andy Warhol pozuje do sesji zdjęciowej w Nowym Jorku. Fot. Michael Tighe/Donaldson Collection/Getty Images
Artysta Andy Warhol pozuje do sesji zdjęciowej w Nowym Jorku. Fot. Michael Tighe/Donaldson Collection/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Od dziecka cierpiał na schorzenie zwane pląsawicą. Gdy nie mógł wychodzić z domu, wycinał fotografie z kolorowych magazynów i tworzył z nich kolaże. Warhol przeszedł do historii jako wszechstronny artysta – ilustrator, malarz, pisarz, wydawca i filmowiec.

Andy Warhol przyszedł na świat 6 sierpnia 1928 r. w Pensylwanii jako Andrew Warhola, syn ubogich emigrantów ze Słowacji. W dzieciństwie był nieśmiały i chorowity. Cierpiał na pląsawicę, czyli rzadkie schorzenie układu nerwowego, które objawiało się niekontrolowanymi ruchami ciała i pigmentacyjnymi zmianami skóry. Nazywany był „Drella” (z połączenia: Dracula i Cinderella, czyli „Kopciuszek”), jednak wolał być znany jako artysta Andy Warhol.

Warhol z pasją obserwował rzeczywistość

Andy był osobą cichą, introwertyczną, żył w izolacji. Gdy miał 14 lat, zmarł jego ojciec, który dostrzegłszy w chłopcu talent artystyczny, odkładał oszczędności na rozwój syna. Dzięki temu młody Warhol w 1945 r. mógł rozpocząć edukację na Carnegie Institute of Technology. W dzieciństwie fascynował się rysunkiem, a na uczelni zgłębiał projektowanie użytkowe. Poza tym pracował w domu towarowym, gdzie był świadkiem konsumpcjonizmu i wielkiej mody. Z czasem Andy zainteresował się światem reklamy oraz kultury masowej.

Wyniósł do rangi sztuki to, co użytkowe

Warhol pracował na przedmiotach codziennego użytku. Najbardziej upodobał sobie metodę sitodruku, dzięki której tworzył obrazy seryjne. Produkował powierzchowną sztukę, bawiąc i inspirując się tym, co go otaczało. Pragnął dowieść, że produkty z przeciętnej amerykańskiej lodówki mogą być tak samo piękne jak krajobrazy. Z czasem został wziętym ilustratorem, tworzył dla firm komercyjnych.


Przełomem w jego karierze była wystawa w 1962 r. w Nowym Jorku, gdzie Andy przeprowadził się zaraz po ukończeniu studiów. Warhol zaprezentował na niej 32 płótna ułożone w rzędach, przedstawiające puszki zupy, co przywoływało na myśl wystawę sklepową. Od tego momentu Andy Warhol zaistniał jako przedstawiciel sztuki, która zyskała miano pop artu.

1 / 8 zdjęć
  • Fot. SASCHA STEINBACH_PAP_EPA
Item 1 of 8
Andy Warhol był jednym z głównych przedstawicieli pop artu

Andy Warhol – ikona kultury masowej

Inspirowane codziennością, obrazy Warhola były nasycone barwami i mocnymi kontrastami. Oprócz przedmiotów codziennego użytku za pomocą serigrafii portretował najsłynniejsze gwiazdy kina i muzyki, do których należeli m.in. Marylin Monroe, Liz Taylor, Marlon Brando czy Elvis Presley. Choć był mistrzem w swojej dziedzinie, nie poprzestał na malarstwie. W świecie filmowo-muzycznym zasłynął jako reżyser i projektant okładek albumów.


Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 r. w wyniku powikłań po zapaleniu pęcherzyka żółciowego.

PG
Więcej na ten temat