18 kwietnia to szczególny dzień dla topowych polskich bramkarzy – Wojciecha Szczęsnego i Łukasza Fabiańskiego. To również ważna data dla pacjentów służby zdrowia. Kto ma imieniny? Jakie obchodzimy dzisiaj święto? I jak dzień ten zapisał się na kartach historii?
Kto urodził się 18 kwietnia?
Dwóch światowej klasy bramkarzy i reprezentantów Polski w piłce nożnej świętuje urodziny tego samego dnia. Wojciech Szczęsny urodził się w 1990 roku w Warszawie, zaś jego starszy kolega po fachu, Łukasz Fabiański, przyszedł na świat w 1985 roku w Kostrzynie nad Odrą.
Gra w drużynie reprezentacji Polski w piłce nożnej to niejedyny aspekt, który łączy jubilatów. Obydwaj sportowcy rozpoczynali swoje kariery, reprezentując barwy klubu Legia Warszawa, pod skrzydłami Krzysztofa Dowhania, a później angielskiego klubu piłkarskiego Arsenal F.C.
Aktualnie Wojciech Szczęsny broni barw włoskiego Juventusu, a Łukasz Fabiański jest zawodnikiem angielskiego West Ham United.

Kto obchodzi dziś imieniny?
Dziś imieniny obchodzą: Bogumiła, Bogusława, Bogusław, Maria, Ryszard oraz Alicja, Amadeusz, Apoloniusz, Eleuteria, Eleuteriusz, Gosław, Gosława, Gościsław, Sabina.
O której wschodzi i zachodzi dziś Słońce?
Dziś, w czwartek, wschód Słońca rozpocznie się o godz. 5:29. Zachód słońca nastąpi ok. godz. 19:41.
Ile potrwa dzień?
Dzień potrwa dzisiaj 14 godzin i 7 minut. Będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 6 godzin i 24 minuty oraz krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 39 minut.
W jakiej fazie jest dzisiaj Księżyc?
Księżyc znajduje się w fazie przybywającej (Księżyc garbaty), co oznacza, że zbliża się do pełni i widoczna jest już większa część jego tarczy.
Wschód naturalnego satelity Ziemi rozpocznie się dzisiaj o godz. 13:34, a zachód ok. godz. 4:15. Jego oświetlenie wyniesie dziś 74 proc.
Znak zodiaku urodzonych 18 kwietnia
Znakiem zodiaku urodzonych 18 kwietnia jest Baran. Zodiakalne Barany to osoby urodzone pomiędzy 20 marca a 19 kwietnia.
Znani urodzeni 18 kwietnia
- Tadeusz Mazowiecki (1927) – polski polityk, ostatni premier PRL oraz pierwszy premier III RP, kawaler Orderu Orła Białego,
- Jerzy Stuhr (1947) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser, pedagog; znany z kultowych polskich filmów: „Seksmisja”, „Spis cudzołożnic”, „Kiler”, „Duże zwierzę”,
- Eric Roberts (1956) – amerykański aktor, który zagrał w filmach: „Nieśmiertelni” i „Niezniszczalni”,
- David Tennant (1971) – szkocki aktor, znany z roli Doktora Who oraz filmu „W 80 dni dookoła świata”,
- Marek Dyjak (1975) – polski kompozytor i wokalista, wykonawca poezji śpiewanej i jazzu,
- Kourtney Mary Kardashian (1979) – amerykańska celebrytka, modelka i osobowość telewizyjna.

Jakie święta dziś obchodzimy?
Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków
Ustanowiony w 1983 roku Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków ma na celu zwrócenie uwagi na istotę dziedzictwa kulturowego. Dzień ten został wpisany przez UNESCO do rejestru najważniejszych wydarzeń kulturowych o znaczeniu światowym.
Z okazji święta warto pochylić się nad naszym rodzimym bogactwem tradycji i kultury. Polska jest jednym z czołowych reprezentantów na liście światowego dziedzictwa, na której widnieją m.in. Stare Miasto w Krakowie, Warszawie czy Zamościu, kopalnie soli w Wieliczce i Bochni czy Puszcza Białowieska.
Święto może być idealną okazją do zaplanowania wycieczki śladami zabytków UNESCO i najbardziej niezwykłych miejsc w kraju.

Europejski Dzień Praw Pacjenta
Europejski Dzień Praw Pacjenta ma na celu przypomnienie o przestrzeganiu 14 fundamentalnych praw zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta. Dokument ten opracowało 12 organizacji krajów UE z inicjatywy Active Citizenship Network. Wśród wspomnianych praw znajdują się m.in.: prawo do profilaktyki, prawo dostępu do opieki medycznej oraz prawo o poszanowaniu czasu pacjenta.
Dzień Pacjenta w Śpiączce
Z inicjatywy fundacji Ewy Błaszczyk Akogo? Sejm RP w 2012 roku uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 18 kwietnia Dniem Pacjenta w Śpiączce. Celem obchodów święta jest przede wszystkim poszerzanie świadomości społecznej na temat sytuacji pacjentów znajdujących się w stanie śpiączki oraz ich rodzin.
O postępach medycyny w leczeniu osób po ciężkich urazach mózgu oraz przebywających w śpiączce opowiedziała Ewa Błaszczyk w jednym z odcinków programu śniadaniowego Telewizji Polskiej „Pytanie na śniadanie”.
Co wydarzyło się 18 kwietnia?
Dziś przypadają ważne rocznice w dziejach historii Polski i świata.
W 1025 roku w Gnieźnie odbyła się koronacja Bolesława I Chrobrego.
W 1518 roku na Wawelu miała miejsce koronacja Bony Sforzy na królową Polski. Podczas uroczystości odbyły się również jej zaślubiny z królem Zygmuntem I Starym.
W 1926 roku o godz. 17:00 Polskie Radio oficjalnie rozpoczęło swoją pierwszą emisję.
W 1934 roku w Warszawie założono Instytut Fryderyka Chopina.
W 1951 roku sześć państw podpisało traktat paryski, na mocy którego powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali.
W 1955 roku zmarł Albert Einstein, fizyk teoretyk, noblista oraz autor ogólnej i szczególnej teorii względności.
W 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.