Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 r. Wyborcy zdecydują wówczas, którzy z kandydatów i kandydatek dostaną się do rezydującego w Strasburgu i pracującego w Brukseli parlamentu Unii Europejskiej. Łącznie w ławach europarlamentu zasiądzie 53 posłów z Polski. Głosować będzie można zarówno w miejscu zamieszkania, jak i za granicą.
Wybory do europarlamentu odbędą się w Polsce po raz piąty. Dotychczas na europosłów w naszym kraju głosowaliśmy w 2004, 2009, 2014 i 2019 r. Wówczas do Strasburga i Brukseli delegowaliśmy odpowiednio 54, 50, 51 i 52 polityków.
Tym razem wybierzemy 53 europarlamentarzystów z komitetów, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy i będą brały udział w podziale mandatów. Rozdzielone zostaną odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie na podstawie proporcjonalnego systemu wyborczego. To oznacza, że kandydaci z największą liczbą głosów mają pierwszeństwo przy przydziale mandatów.
Czy warto zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024?
Wybory do europarlamentu są drugimi największymi – po wyborach w Indiach – demokratycznymi wyborami na świecie. Uprawnionych do wskazania swoich przedstawicieli, którzy będą reprezentować ich interesy, jest ponad 375 milionów dorosłych osób we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej.
Wynik wpłynie na kierunek, jaki obierze wspólnota europejska w następnych latach i będzie miał realne znaczenie dla losu milionów obywateli. Parlament Europejski przyjmuje przepisy, które dotyczą nas wszystkich. Jego decyzje dotyczą wielkich przedsiębiorstw, małych firm oraz życia wielu ludzi. PE zajmuje się m.in. kwestiami związanymi ze środowiskiem, bezpieczeństwem, gospodarką, prawami człowieka i konsumenta oraz migracją.
Posłanki i posłowie, którzy zasiadają w jego ławach, zatwierdzają również budżet UE i kontrolują, jak wydawane są pieniądze. Wybierają przewodniczącą lub przewodniczego Komisji Europejskiej oraz mianują pozostałych komisarzy. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości mogą ich pociągnąć do odpowiedzialności.
Twój głos zdecyduje o przyszłości UE, a więc i twojej. Niezależnie od tego, jakie masz poglądy, warto, abyś wypowiedział je poprzez uczestnictwo w wyborach do europarlamentu i wziął udział w tym święcie demokracji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak zagłosować w Polsce?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 mogą wziąć udział wszyscy obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, którzy ukończyli 18 lat. Głosować można zarówno w lokalu wyborczym przypisanym do stałego miejsca zamieszkania, jak i poza nim. W tym drugim przypadku należy pobrać zaświadczenie, wydawane na podstawie stosownego wniosku przez urząd gminy, w którym obywatel jest wpisany do spisu wyborców.
Ten dokument należy przedłożyć pisemnie, faksem lub elektronicznie, najpóźniej w trzecim dniu przed datą wyborów. Wydane zaświadczenie uprawnia do głosowania w dowolnym obwodzie wyborczym na terenie całej Polski. Inną opcją jest złożenie wniosku o dopisanie do listy wyborców w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów. Należy to jednak uczynić z przynajmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
Jak zagłosować za granicą?
Obywatele Polscy, którzy przebywają na stałe za granicą, mogą zagłosować w wyborach do europarlamentu na kandydatów startujących w wyborach w Polsce lub na kandydatów biorących udział w wyborczym wyścigu w kraju ich zamieszkania. Należy jednak zaznaczyć, że w wyborach europejskich można głosować tylko raz, więc wyborca musi się zastanowić na których europosłów będzie głosować. Szczegółowe informacje, jak głosować na kandydatów w kraju goszczącym, znajdziesz na stronie internetowej Twoja Europa.
Na europosłów z Polski można oddać głos w polskich placówkach zagranicznych, których wykaz opublikowano na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Aby zostać wpisanym na listę wyborców, należy pisemnie, ustnie, telefonicznie, telefaksem, elektronicznie lub telegraficznie zgłosić wniosek, w którym obywatel wyraża chęć udziału w wyborach.
Trzeba dołączyć do niego lub przedstawić swoje imię i nazwisko, imię i nazwisko ojca, datę urodzenia, numer identyfikacyjny PESEL, adres zamieszkania oraz numer polskiego paszportu lub dowodu osobistego (albo innego dokumentu tożsamości, jeżeli wyborca jest obywatelem innego kraju UE) wraz z datą ich wydania. Jeżeli wyborca przebywa za granicą, tymczasowo zobowiązany jest również podać adres, pod którym wpisany jest do spisu wyborców w Polsce. Wniosek należy złożyć najpóźniej pięć dni przed wyborami.
Nadto obywatele Rzeczypospolitej Polskiej mogą zagłosować w specjalnie utworzonym okręgu wyborczym, jeżeli mieszka w nim co najmniej 15 potencjalnych wyborców, a ich przedstawiciel ma możliwość przekazania wyniku głosowania zaraz po jego zakończeniu. Informacje o tak powstałych okręgach konsulowie muszą przekazać zainteresowanym i odpowiednim organom w kraju najpóźniej trzy tygodnie przed wyborami.

Czy w wyborach do europarlamentu można głosować korespondencyjnie?
W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w 2024 r., wyłącznie osoby niepełnosprawne o potwierdzonym znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mogą oddać swój głos korespondencyjnie. Możliwe jest to jedynie w przypadku wyborców znajdujących się w spisach w stałych obwodowych komisjach wyborczych na terytorium Polski. Wniosek o zamiarze głosowania korespondencyjnego należy złożyć właściwemu komisarzowi wyborczemu ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej najpóźniej 15 dni przed wyborami.
Trzeba podać imię i nazwisko, imię i nazwisko ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz złożyć oświadczenie o wpisaniu wyborcy do rejestru wyborców danej gminy, a także podać adres, na który zostanie wysłany pakiet do głosowania. Konieczne jest również dołączenie do wniosku kopii orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu. Wyborca może na żądanie otrzymać nakładkę na kartę do głosowania sporządzoną w alfabecie Braille’a.
Pakiet, który należy odesłać włożony do zaklejonej koperty na kartę do głosowania i koperty pocztowej wraz z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu do właściwej obwodowej komisji wyborczej, zgłaszający otrzymuje nie później niż tydzień przez terminem głosowania.
Czy można głosować przez pełnomocnika?
Osoby niepełnosprawne lub te, które w dniu głosowania mają więcej niż 60 lat, mogą oddać swój głos za pomocą pełnomocnika. Tym może zostać wyłącznie osoba, która widnieje w spisie wyborców w tej samej gminie, co osoba, w imieniu której oddaje głos. Pełnomocnictwo musi zostać zatwierdzone przez właściwych urzędników państwowych, którzy są upoważnieni do sporządzania aktów pełnomocnictwa przez burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Akt należy przygotować najpóźniej na 9 dni przed wyborami.
Wniosek o jego sporządzenie powinien zawierać imię i nazwisko wyborcy, imię i nazwisko jego ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL oraz adres zamieszkania wyborcy i jego pełnomocnika. Trzeba zaznaczyć również, których wyborów dotyczy dokument.
Czy można głosować przez internet?
Nie. Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie jest możliwe przez internet.
RS