Rozrywka

Kiedy rozpoczyna się jesień? Oto daty, które warto znać

Jesienny krajobraz w górach. Na pierwszym planie zielona polana z drzewami i liśćmi w złotych barwach, pagórki pokryte lasem, w tle polskie Tatry.
Sprawdź, kiedy dokładnie zaczyna i kończy się jesień. Fot. Paweł Uchorczak/ Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Nadchodzi pora roku, w której dni stają się krótsze, a krajobraz zostaje otulony ciepłymi barwami. Co świadczy o początku jesieni? Wyjaśniamy, kiedy w 2024 roku przypada kalendarzowa, meteorologiczna i astronomiczna jesień i czym różnią się one od siebie.

Sprawdź długoterminową prognozę pogody na wrzesień 2024 r. Fot. LeManna/ Shutterstock

Koniec z upałami? Oto, jaka pogoda czeka nas we wrześniu

Rozrywka

Nieubłagalnie zbliża się czas, gdy długie wieczory zaczną kusić nas ciepłem herbaty, aromatem pieczonych jabłek z cynamonem i blaskiem świec. Sezon na dynie, wełniane swetry i złote liście niebawem zapuka do naszych drzwi.


Choć na co dzień najczęściej posługujemy się terminem jesieni kalendarzowej, warto znać również inne definicje tej nostalgicznej pory roku.

Kiedy jest kalendarzowa jesień?

Początek kalendarzowych pór roku zależy od tego, na której półkuli się znajdujemy. Jesień kalendarzowa w Polsce rozpoczyna się 23 września i trwa do 21 grudnia. Jest to stała data, która nie ulega zmianom. To okres, w którym natura przygotowuje się do zimowego spoczynku. Liście na drzewach zmieniają barwy, a w sadach i ogrodach rozpoczynają się zbiory darów ziemi.

Równonoc jesienna to symboliczny moment, od którego dni zaczynają stopniowo stawać się krótsze, a noce dłuższe. Fot. Patryk Kośmider/ Shutterstock
Równonoc jesienna to symboliczny moment, od którego dni zaczynają stopniowo stawać się krótsze, a noce dłuższe. Fot. Patryk Kośmider/ Shutterstock

Jesień meteorologiczna

Meteorolodzy, oprócz jesieni meteorologicznej, która trwa od 1 września do 30 listopada, wyróżniają jeszcze dwa inne rodzaje tej pory roku, oparte na miesięcznych cyklach pogodowych, który pozwalają łatwiej analizować dane klimatyczne i statystyczne.


Jesień termiczna – zaczyna się, gdy średnie dobowe temperatury powietrza wahają się w przedziale od 5°C do 15°C. Jest to bardziej naukowa klasyfikacja jesieni, oparta na analizie średnich temperatur.


Jesień fenologiczna – określa początek jesieni na podstawie obserwacji zmian w przyrodzie, takich jak zmiana barwy liści kasztanowca, kwitnienie wrzosu, dojrzewanie owoców czy migracje zwierząt.

Meteorolodzy wyróżniają różne typy jesieni, które są określane na podstawie warunków atmosferycznych i zjawisk pogodowych. Fot. Patryk Kośmider/ Shutterstock
Meteorolodzy wyróżniają różne typy jesieni, które są określane na podstawie warunków atmosferycznych i zjawisk pogodowych. Fot. Patryk Kośmider/ Shutterstock

Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna?

Najbardziej złożoną, ale jednocześnie najbardziej spektakularną z tych trzech definicji, jest jesień astronomiczna. Zaczyna się w momencie równonocy jesiennej, która przypada zazwyczaj między 22 a 23 września. W tym czasie dzień i noc trwają niemal równie długo, czyli po 12 godzin, co jest efektem położenia Ziemi względem Słońca.


Pierwszy dzień jesieni astronomicznej w 2024 roku przypada na niedzielę 22 września. Potrwa aż do 22 grudnia, kiedy to przywitamy astronomiczną zimę.

KNZ
Więcej na ten temat