W poniedziałek 23 września ruszyła 49. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Uczestnicy wydarzenia mogą oglądać wyczekiwane od dawna obrazy, jak np. „Minghun”. Z tej okazji TVP VOD przygotowało specjalną ofertę filmów nagradzanych i nominowanych w poprzednich odsłonach festiwalu.
Co czeka widzów na tegorocznym FPFF?
Festiwal w Gdyni jest świętem polskiego kina, na które przyjeżdżają najważniejsi twórcy ze swoimi filmami. Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się w poniedziałek 23 września i potrwa do soboty 28 września. Widzowie obejrzą obrazy z trzech konkursów – konkursu głównego, konkursu filmów krótkometrażowych i stworzonego w tym roku konkursu Perspektywy – oraz sekcji pozakonkursowych.
W tym roku festiwal zainaugurowała poniedziałkowa gala w gdyńskim Teatrze Muzycznym. Filmem otwierającym wydarzenie był „Pod wulkanem”, polski kandydat do Oscara. Zwycięzców festiwalu poznamy podczas sobotniej uroczystości zamknięcia. Transmisję na żywo z ceremonii rozdania nagród będziemy mogli oglądać w sobotę 28 września o godz. 19:00 w TVP Kultura i na kanale nadawczym w serwisie TVP VOD.

Filmy Telewizji Polskiej na FPFF
Podczas tegorocznego festiwalu widzowie zobaczą cztery obrazy współprodukowane przez Telewizję Polską. W konkursie głównym znalazły się „Idź pod prąd” Wiesława Palucha, „Minghun” Jana P. Matuszyńskiego i „Pod wulkanem” Damiana Kocura. O nagrodę w konkursie Perspektywy powalczy „Cisza nocna” Bartosza M. Kowalskiego.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w TVP VOD
W związku z rozpoczynającym się festiwalem platforma TVP VOD przygotowała specjalną ofertę produkcji nagradzanych i nominowanych w poprzednich odsłonach imprezy. Znalazły się w niej filmy, które otrzymały główną nagrodę – Złote Lwy. Wśród nich są laureaci ostatnich edycji – „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej nagrodzony w 2022 r., „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta wyróżnione głównym laurem w 2021 r. czy animacja „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego, zdobywca Złotych Lwów w 2020 r.
W kolekcji TVP VOD znajdują się produkcje z nagrodzonymi kreacjami aktorskimi, m.in. „Bo we mnie jest seks” z Marią Dębską jako Kaliną Jędrusik, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” z Dawidem Ogrodnikiem w roli słynnego pianisty, „Kobieta na dachu” z przejmującą kreacją Doroty Pomykały i „Różę”, w której Marcin Dorociński zagrał żołnierza Armii Krajowej.
Nie zabrakło również trzymających w napięciu filmów, które pojawiały się w poprzednich edycjach festiwalu. W serwisie TVP VOD można zobaczyć choćby wojenny kryminał „Czarny mercedes” Janusza Majewskiego, rozgrywający się w Bieszczadach thriller „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego czy głośne „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, będące połączeniem musicalu, horroru i fantasy.
TVP VOD ma w swojej kolekcji również filmy, które bawiły do łez publiczność festiwalu. Na platformie są dostępne m.in. szalony słowiański western „Magnezja” Macieja Bochniaka, tragikomedia „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka oraz słodko-gorzkie „Święto ognia” Kingi Dębskiej.
W serwisie dostępne są też obrazy Wojciecha Marczewskiego, tegorocznego laureata Platynowych Lwów za całokształt twórczości. Wśród dzieł wybitnego reżysera znalazła się „Ucieczka z kina »Wolność«”, nagrodzona Złotymi Lwami w 1990 r., czy mniej znane „Bielszy niż śnieg”, „Czas zdrady”, „Klucznik” i „Wielkanoc”.
Gdzie w internecie można obejrzeć filmy z FPFF?
W serwisie TVP VOD dostępne są produkcje nagradzane i nominowane w poprzednich edycjach festiwalu. Na platformie można obejrzeć „Białą odwagę” Marcina Koszałki i „Zieloną granicę” Agnieszki Holland, które w tym roku powalczą o Złote Lwy.
Większość filmów z festiwalowej kolekcji stanowią koprodukcje Telewizji Polskiej dostępne bezpłatnie w TVP VOD, m.in.: „Cześć, Tereska”, „Girl Guide”, „Kamerdyner”, „Komornik”, „Mała Moskwa”, „Skazany na bluesa”, „Wojaczek”, „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” i wiele innych.