MOTO

Skoda wyprodukowała milion... baterii do aut elektrycznych. Tworzy akumulatory dla całej Grupy Volkswagena

Maszyny produkujące baterię do samochodu elektrycznego w zakładzie Skody w Mlada Boleslav
Skoda wyprodukowała milion... baterii do aut elektrycznych. Tworzy akumulatory dla całej Grupy Volkswagena (fot. Skoda)
podpis źródła zdjęcia

Skoda już w 2019 r. zmieniła profil działalności swojego zakładu w Mlada Boleslav. Ten zajął się produkcją akumulatorów najpierw do aut zelektryfikowanych, a później elektrycznych. Do dziś montownia wypuściła w sumie milion baterii.

Mlada Boleslav jest praktycznie od początku związana z historią Skody. To tam w 1895 r. powstaje firma założona przez mechanika Václava Laurina i księgowego Václava Klementa. Tak narodziła się motoryzacyjna "odnoga" Skody. Dziś "w sercu" marki produkowane są (a właściwie to raczej składane w całość) baterie do samochodów elektrycznych całej Grupy Volkswagena.

Milion baterii do elektryków w 5 lat. Skoda potentatem

Produkcja baterii w zakładzie Skody w czeskim Mlada Boleslav wystartowała w 2019 r. Pierwotnie zakład tworzył akumulatory głównie na potrzeby samochodów wyposażonych w jednostkę hybrydową typu plug-in. W gamie Skody był to model Superb iV. Z czasem portfolio produktów zostało jednak rozszerzone o baterie dedykowane samochodom elektrycznym całej Grupy Volkswagena opartych na platformie MEB.

 

W ciągu 5 lat (bo pułap miliona sztuk został osiągnięty w grudniu 2024 r.) zakład produkcyjny w Mlada Boleslav opuścił milion wysokonapięciowych akumulatorów. Fabryka stopniowo dążyła do uzyskania dzisiejszej przepustowości. Ta oznacza możliwość wyprodukowania 1500. baterii każdego dnia. Liczbę tą udało się osiągnąć w 2023 r., gdy w Mlada Boleslav została uruchomiona druga linia produkcyjna.

 

Przeczytaj także: Nowa Skoda Enyaq po face liftingu – zasięg to teraz nawet 590 km

Produkcja baterii do samochodów elektrycznych w zakładzie Skody w Mlada Boleslav (fot. Skoda)
Produkcja baterii do samochodów elektrycznych w zakładzie Skody w Mlada Boleslav (fot. Skoda)

Produkcja jednej baterii w Mlada Boleslav trwa 60 sekund

Fabryka w Mlada Boleslav wymagała dużych nakładów inwestycyjnych podczas zmiany profilu produkcji. Dziś na terenie hal o powierzchni 10 500 m2 poruszają się 82 w pełni zautomatyzowane roboty, które zajmują się przenoszeniem ciężkich komponentów. Automatyzacja i komputeryzacja ogranicza margines błędu, ale też przyspiesza montaż. Złożenie pojedynczego akumulatora w Czechach zajmuje pracownikom Skody jakieś 60 sekund. Na każdej zmianie w zakładzie w Mlada Boleslav pracuje 90 osób.

 

Dopracowanie procesu produkcyjnego wymagało jednak stworzenia nowego systemu kontroli jakości. Dlatego w czerwcu 2024 r. Skoda zaprezentowała kolejną innowację w Mlada Boleslav. Mowa o badaniu akumulatorów za pomocą tomografu komputerowego. Urządzenie jest w stanie wykryć w złożonej baterii nieprawidłowość o wielkości 4 mikronów. To zaledwie cztery tysięczne milimetra! System pozwala jednak na badanie zarówno baterii dopiero wyprodukowanych, jak i takich, które znajdowały się już w użytkowaniu.

 

Montaż akumulatorów jest podstawowym zadaniem postawionym przed fabryką Skody. Zakład jest jednak też centrum kompetencyjnym. To w nim szkolą się pracownicy Grupy Volkswagena z całego świata. Do tej pory program treningowy w czeskim zakładzie przeszło 28 tys. osób.

 

Przeczytaj także: Volkswagen kasuje ostatni kabriolet w swojej gamie. Dziwny kabriolet nawet...

Skoda produkuje baterie dla Seata, Cupry, VW i Audi

Produkowane przez Skodę w Mlada Boleslav baterie mają pojemność wynoszącą od 55 do 91 kWh (od 52 do 86 kWh netto). To oznacza, że składają się z 8 do 13 modułów. Moduły mają natomiast od 16 do 26 cel. Waga takiej baterii może sięgnąć nawet 490 kg. Akumulatory są montowane obecnie nie tylko w Skodach Enyaq i Elroq, ale również innych markach Grupy Volkswagena. Trafiają do montowni VW, Seata, Cupry i Audi.

 

Piotr Nowak

Więcej na ten temat