Tegoroczna, 31. edycja Fryderyków zapowiada się niezwykle ekscytująco! Przez trzy tygodnie w trzech miastach – Warszawie, Katowicach i Krakowie – odbędą się trzy niezapomniane gale pełne najlepszej polskiej muzyki. Związek Producentów Audio Video, organizator najważniejszych polskich nagród fonograficznych, poszerza formułę wydarzenia o Galę Muzyki Jazzowej. Każda z finałowych uroczystości zostanie przeprowadzona w innym mieście, a transmisje z koncertów będzie można śledzić na żywo w Telewizji Polskiej.
Powrót Fryderyków na antenę TVP
Po kilku latach przerwy najważniejsze nagrody w polskim przemyśle muzycznym wracają na antenę Telewizji Polskiej. TVP pokaże transmisje ceremonii wręczenia Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej, a także zaprosi widzów na retransmisje przyznania statuetek w muzyce jazzowej i klasycznej. Widzowie poznają również sylwetki nominowanych artystów oraz laureatów Złotych Fryderyków. Organizatorami wydarzenia są Związek Producentów Audio Video oraz Akademia Fonograficzna.
Fryderyki w trzech miastach
W tym roku Związek Producentów Audio Video zaprasza fanów muzyki do trzech miast: Warszawy, Katowic i Krakowa. W ciągu trzech tygodni poznamy laureatów najważniejszych polskich nagród w kategoriach muzyki jazzowej, klasycznej i rozrywkowej. 23 marca w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin odbędzie się Gala Muzyki Jazzowej, 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – Gala Muzyki Klasycznej, a 5 kwietnia w Tauron Arenie w Krakowie poznamy laureatów Fryderyków w kategorii muzyki rozrywkowej.
„Fryderyki idą z duchem czasu i odpowiadają na potrzeby środowiska muzycznego. Formuła wydarzeń otwartych dla publiczności, którą wprowadziliśmy w 2019 roku, przyniosła ze sobą kolejne zmiany: organizację koncertów galowych poza Warszawą, konferencje, warsztaty i aktywności dla fanów muzyki. W tym roku zdecydowaliśmy, by pójść jeszcze o krok dalej i rozbudować festiwalową koncepcję o galę wręczania Fryderyków w kategoriach muzyki jazzowej. Tak zaplanowaliśmy kalendarz wydarzeń, by uroczystości odbywały się tydzień po tygodniu, a polska scena muzyczna mogła w pełni celebrować to święto. Każdy koncert galowy będzie wyjątkowy i zorganizowany w unikalnej przestrzeni odpowiadającej formule uroczystości” – zapowiada Bogusław Pluta, dyrektor zarządzający ZPAV.
23 marca – Gala Muzyki Jazzowej – Polin
To będzie prawdziwe święto muzyki jazzowej, którego celem jest pokazanie jej różnorodności – zarówno od strony legendarnych wykonawców, jak i debiutantów. Wydarzenie zgromadzi twórców związanych z polską sceną jazzową: od członków zespołów rozrywkowych, przez wykonawców muzyki filmowej i teatralnej, po nowych artystów reprezentujących różne gatunki. Muzeum Polin na ten jeden wieczór zamieni się w klub jazzowy, w którym na scenie zagra stworzony specjalnie na tę okazję big-band gali Fryderyk w formule all-stars, łączący legendy polskiego jazzu z wybitnymi młodymi artystami. Zapowiada się prawdziwe święto polskiego jazzu.
Leszek Możdżer wspólnie z Atom String Quartet wykona utwór „Zielono mi” na cześć Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego. Będzie to dopiero początek zaskakujących atrakcji tego wieczoru.

30 marca – Gala Muzyki Klasycznej – NOSPR
Wydarzenie zaprezentuje szeroką paletę stylów muzyki klasycznej – od „Symfonii koncertującej Es-dur” Mozarta, przez neoklasyczną „Uwerturę” na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz, po arie operowe, m.in. Gabrieli Legun, polskiej sopranistki młodego pokolenia, która wykona arie z oper „Paria” Moniuszki i „Romeo i Julia” Gounoda. W koncercie udział wezmą również wybitni muzycy, tacy jak Mateusz Smoczyński – skrzypek klasyczno-jazzowy.

5 kwietnia Gala Muzyki Rozrywkowej – Tauron Arena
Gala Fryderyków w Tauron Arenie w Krakowie to wyjątkowe wydarzenie, które ujawni laureatów Fryderyków w kategorii muzyki rozrywkowej. Publiczność będzie mogła śledzić momenty od pokazów na czerwonym dywanie aż po kulminacyjne ogłoszenie zwycięzców. Na scenie pojawią się Kaśka Sochacka, której album „Ta druga” spotkał się z ogromnym uznaniem, Krzysztof Zalewski, łączący popularne brzmienia z alternatywą, oraz Sobel, raper szturmujący listy przebojów. Ich występy z pewnością dostarczą niezapomnianych emocji.

Fryderyki – wybór laureatów
Fryderyki to najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce, przyznawane od 1995 roku przez Akademię Fonograficzną, czyli jury powołane przez Związek Producentów Audio Video. W jej skład wchodzi niemal 1800 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i przedstawicieli branży fonograficznej. Nominacje do Fryderyków są wybierane w drodze tajnego głosowania wszystkich członków akademii, podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, klasycznej i jazzowej. Członkowie akademii mogą głosować tylko w jednej sekcji, do której należą, co daje im możliwość wypowiedzi w dziedzinie muzyki dla nich najbliższej.
Zwycięzcy są wyłaniani w drugiej turze tajnego głosowania, kiedy to członkowie akademii wskazują tylko jedną nominowaną pozycję w danej kategorii. W przypadku remisu, gdy dwie lub więcej pozycji otrzymają równą liczbę głosów, liczba laureatów zostaje odpowiednio zwiększona.