O prestiżową nagrodę podczas 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły zawalczą dwie dokumentalne koprodukcje Telewizji Polskiej – „8. Dzień Chamsinu” oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”. Odpowiedź na pytanie, czy zostaną wyróżnione statuetką, poznamy podczas gali rozdania nagród. Transmisję z uroczystości będzie można śledzić 10 marca o godz. 20:30 na antenie TVP Kultura, w TVP1 od godz. 21:30, a także online w TVP VOD.
Polskie Nagrody Filmowe, znane jako Orły, przyznawane są filmom i ich twórcom od 1999 r. W bieżącej edycji o nominacje w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny ubiegało się 46 produkcji. Szansę na otrzymanie statuetki mają dwie koprodukcje Telewizji Polskiej.
„8. Dzień Chamsinu”, reż. Zvika Gregory Portnoy
„8. Dzień Chamsinu” przenosi widza do Izraela lat 50. XX wieku. To tu proza życia przywiodła polskiego pisarza, Marka Hłaskę. Niewygodny dla władzy ludowej, artysta opuścił rodzinny kraj i podróżował po świecie, zatrzymując się m.in. w Paryżu, Berlinie i Tel Awiwie. W poszukiwaniu inspiracji trafił do Izraela, a kraj ten znalazł szczególne miejsce zarówno w jego sercu, jak i twórczości.
Biograficzny dokument, pełen archiwalnych materiałów – zdjęć i filmów przeplatanych fragmentami utworów Hłaski – ukazuje Izrael jego oczami, malując portret kraju w burzliwym okresie formowania. To zarazem filmowy hołd dla artysty, który nie tylko pozwala poznać bliżej jego historię, ale także głębiej wniknąć w jego dzieła.

„Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa”, reż. Eliza Kubarska
Polsko-szwajcarska koprodukcja poświęcona jednej z najwybitniejszych kobiet w historii himalaizmu. Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła K2 – jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników, oraz pierwszą Polką, która weszła na Mount Everest – najwyższy szczyt świata. Zginęła 13 maja 1992 roku, podczas wspinaczki na indyjską Kanczendzongę, planując zdobyć tę górę jako pierwsza kobieta na świecie.
Stworzony we współpracy z TVP dokument opowiada historię silnej i niezależnej kobiety, która poświęciła życie swojej pasji. Ukazuje drogę reżyserki, podążającej śladami Wandy w Himalajach. Eliza w czasie swojej podróży zgłębia tajemnice życia Rutkiewicz, stawiając nierzadko trudne pytania i szukając na nie odpowiedzi. W obrazie pojawiają się materiały archiwalne, a także fragmenty rozmów zarówno z międzynarodowymi gwiazdami wspinaczki, jak i z bliskimi polskiej alpinistki.

Telewizja Polska oficjalnym nadawcą Orłów
– Orły, po ośmiu latach znakomitej współpracy z Canal+, wracają do gniazda publicznego nadawcy – poinformował Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej. – Otwieramy nowy, kolejny rozdział we wspólnej historii Orłów i TVP z nadzieją i wiarą, że przyniesie ona wymierne korzyści polskiemu kinu. Misja Polskich Nagród Filmowych i Polskiej Akademii Filmowej, które na wielu polach wspierają rodzimych twórców i polską kinematografię, idealnie współgra z misją telewizji publicznej. Telewizja Polska przez lata była najlepszym partnerem polskiej twórczości filmowej i głęboko wierzymy, że do tej roli powróci z całą mocą.
Szczegółowe informacje i regulamin Polskich Nagród Filmowych Orły dostępne są na stronie www.pnf.pl.