Już w najbliższą sobotę, 29 marca 2025 roku, Księżyc ponownie wejdzie w fazę nowiu i zniknie z nocnego nieba. Będziemy mieli idealną okazję, aby zadrzeć wysoko głowy i poobserwować gwiazdy oraz inne ciała niebieskie, które na co dzień trudno nam dojrzeć.
Czym jest nów Księżyca?
Nów Księżyca występuje, gdy nasz naturalny satelita znajduje się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem. W efekcie jego oświetlona strona jest odwrócona od Ziemi i Srebrny Glob staje się niewidoczny na niebie. Taki układ powtarza się regularnie co 29,5 dnia.
Kiedy dokładnie nastąpi nów w marcu?
Marcowy nów Księżyca nastąpi 29 marca 2025 roku o godz. 11:57 czasu polskiego. Z kolei wschód ziemskiego satelity tego dnia nastąpi o godz. 5:13, a zachód o godz. 18:25.

Co warto obserwować podczas nowiu?
Nów Księżyca to doskonały czas na obserwację obiektów astronomicznych, które w innych fazach są o wiele gorzej widoczne. W marcu będziemy mogli zobaczyć:
- Plejady – gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka,
- asteryzm – na nocnym niebie można dostrzec rozległy zbiór utworzony przez jasne gwiazdy: Wegę z gwiazdozbioru Lutni, Arktura z Wolarza, Kapellę z Woźnicy i Procjona z Małego Psa,
- Wenus i Jowisz – jeśli pogoda dopisze, te planety będą dobrze widoczne na nocnym niebie już od około godz. 20:00.