Męskie Granie to jedno z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu muzycznym, które od piętnastu lat łączy największe gwiazdy muzyki rozrywkowej na letniej trasie koncertowej. Każdej edycji towarzyszy hymn stworzony przez utalentowaną supergrupę. Tego lata festiwal zawita do siedmiu miast, oferując niezapomniane występy takich artystów jak Krzysztof Zalewski, Brodka, Kortez, Kaśka Sochacka oraz wielu innych.
Czym jest Męskie Granie?
W tym roku mija piętnaście lat od pierwszej edycji Męskiego Grania – corocznej imprezy organizowanej w formie letniej trasy koncertowej z udziałem najpopularniejszych polskich twórców muzyki rozrywkowej. Każdej edycji towarzyszy wyjątkowy hymn, stworzony przez wyjątkową supergrupę, która powoływana jest specjalnie na tę okazję. Tradycją jest także wydanie albumu zawierającego wybrane nagrania z koncertów odbywających się w różnych miastach Polski.
Męskie Granie 2025 – szczegóły wydarzenia
Tego lata Męskie Granie odwiedzi siedem polskich miast. Festiwal rozpocznie się w Żywcu (27-28 czerwca), a następnie zawita do Poznania (11-12 lipca), Gdańska (18-19 lipca), Szczecina (25-26 lipca), Wrocławia (1-2 sierpnia), Krakowa (8-9 sierpnia), by na koniec dotrzeć do Warszawy (22-23 sierpnia), gdzie odbędzie się wielki finał wydarzenia.
Chociaż program i koncerty mogą się różnić w zależności od miasta, Męskie Granie 2025 z pewnością przyciągnie tłumy dzięki występom takich artystów jak Krzysztof Zalewski, Artur Rojek, Kortez, Nosowska/Król, Kaśka Sochacka, Brodka i wielu innych. Uczestnicy festiwalu mogą liczyć na niezapomniany występ orkiestry Męskiego Grania – supergrupa standardowo zaprezentuje zarówno covery polskich przebojów, jak i hymn tegorocznej, 16. edycji festiwalu.
Hymny Męskiego Grania i najlepsze covery
Hymnem inauguracyjnej edycji Męskiego Grania, która miała miejsce piętnaście lat temu, stał się utwór „Wszyscy muzycy to wojownicy” w wykonaniu Wojciecha Waglewskiego, Macieja Maleńczuka i rapera Marcina Martena (Abradab). Jednak wśród najbardziej rozpoznawalnych piosenek stworzonych w ramach festiwalu warto wyróżnić takie hity jak: „Elektryczny” (wyk. Brodka, Olaf Deriglasoff, Emade, Dawid Podsiadło i Andrzej Smolik) z 2014 roku, „Początek” (wyk. Kortez, Dawid Podsiadło i Krzysztof Zalewski) z 2018 roku czy „I Ciebie też, bardzo” (wyk. Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło i Vito Bambino) z 2021 roku. Natomiast ostatni hymn pt. „Wolne duchy” (2024), wykonany przez Darię Zawiałow, Mroza i Kacperczyka, zdobył w Polsce status złotego singla.
Covery wykonywane przez artystów w ramach Męskiego Grania również cieszą się ogromną popularnością. Wśród nich możemy wyróżnić reinterpretacje takich klasyków jak „Małgośka” Maryli Rodowicz, „Zazdrość” zespołu Hey czy „Płoną góry, płoną lasy” Czerwonych Gitar. Odświeżone wersje kultowych polskich utworów zyskują tym samym nowe życie, często przyciągając uwagę młodszych słuchaczy.
Historia Męskiego Grania – ważne momenty
Podczas koncertu Męskiego Grania 2011 w Warszawie, który odbył się 23 lipca, po raz pierwszy przeprowadzono transmisję online, która przyciągnęła około 120 tysięcy internautów. Od tego momentu wystartował projekt Nowe Męskie Granie, mający na celu wsparcie utalentowanych, choć mniej znanych artystów. Wykonawcy są wybierani przez publiczność w głosowaniu internetowym, a zwycięzcy zyskują możliwość wystąpienia na koncertach organizowanych w miastach, gdzie odbywa się festiwal.

W 2012 roku Katarzyna Nosowska objęła funkcję dyrektor artystycznej projektu, którą pełniła także w kolejnym roku, dzieląc ją z raperem O.S.T.R. Artyści wspólnie nagrali singiel „Jutro jest dziś” promujący trasę koncertową zakończoną 31 sierpnia w Żywcu – sercu festiwalu. Transmisję z tego wydarzenia obejrzało 230 tysięcy internautów, a liczba widzów online rosła z roku na rok, osiągając po trzech latach wynik 290 tysięcy.
W 2014 roku zrezygnowano z funkcji dyrektora artystycznego i utworzono orkiestrę Męskiego Grania. Pierwszym szefem muzycznym tej formacji został Andrzej Smolik. W 2016 roku zastąpił go Tomasz Organek, a po dwóch latach rolę tę przejął Krzysztof Zalewski. Rok później funkcję szefowej muzycznej orkiestry objęła Katarzyna Nosowska.

Rok 2020 okazał się szczególnym wyzwaniem dla Męskiego Grania z powodu pandemii COVID-19. Wtedy zorganizowano tylko jeden koncert, który odbył się w Żywcu. Na ten czas powołano też trzech szefów muzycznych: Darię Zawiałow, Błażeja Króla oraz Igo.
W ubiegłym roku, w ramach Męskiego Grania 2024, w Warszawie zorganizowano wyjątkowy pokaz Orkiestry Orkiestr, podczas którego zaprezentowano wszystkie dotychczasowe hymny festiwalu.

Męskie Granie 2025 – bilety
Bilety na koncerty organizowane w ramach Męskiego Grania można nabyć online, m.in. za pośrednictwem oficjalnej strony wydarzenia. Ceny wejściówek na imprezy w różnych miastach wahają się od 308,50 zł za jeden dzień do 521,50 zł (wraz z opłatą serwisową) za karnet uprawniający do uczestnictwa w obu dniach festiwalu.