Hulajnogi elektryczne dosłownie zawładnęły polskim rynkiem. Tylko w wynajmie na minuty w całym kraju eksploatowanych jest 93 tys. pojazdów. Dlatego tak kluczowe są zasady ich ruchu. Podstawowe pytanie dotyczy tego, czy hulajnogi elektryczne mogą jeździć po chodnikach. Mogą?
Hulajnogi elektryczne stały się częstym widokiem w polskich miastach. Można je kupić, a można je wynajmować. Ich popularność z biegiem czasu będzie rosnąć. To sposób na miejską mikromobilność ekologiczną. Właśnie dlatego pojęcie tego pojazdu musiało pojawić się w przepisach. Tak, aby usystematyzować ich ruch. Wykładnię w tym przypadku stanowi art. 33, 33a i 33c ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Kiedy hulajnogi elektryczne mogą jeździć po chodniku?
Co do zasady kierujący hulajnogą elektryczną powinien wybrać drogę dla rowerów, drogę dla pieszych i rowerów lub pas ruchu dla rowerów. To szlaki, które są preferowane dla tego typu pojazdów przez ustawodawcę. W sytuacji, w której nie są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić, powinien wjechać na jezdnię. Dopiero gdy na jezdni ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, ma pełne prawo wjechać na drogę dla pieszych. Drogę dla pieszych, która w języku potocznym, oznacza po prostu chodnik.
Przeczytaj także: Kiedy rowerzysta potrzebuje karty rowerowej? Mandat teoretycznie może sięgnąć 1500 zł
Zasady jazdy hulajnogi elektrycznej po chodniku
Są tak naprawdę trzy zasady, do których kierujący hulajnogą elektryczną musi się stosować podczas korzystania z drogi dla pieszych. Mowa o tym, że:
- jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
- musi zachować szczególną ostrożność,
- jest obowiązany ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Warto zaznaczyć, że podobna zasada dotyczy także drogi dla pieszych i rowerów. W takim przypadku kierujący hulajnogą elektryczną również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu. To jego obowiązek.
Czy do prowadzenia hulajnogi elektrycznej trzeba mieć prawo jazdy?
Osoba pełnoletnia do prowadzenia hulajnogi elektrycznej na drodze publicznej potrzebuje wyłącznie... dowodu osobistego. Osoba w wieku od 10 do 18 lat powinna posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Brak uprawnień może oznaczać co najmniej 200 zł mandatu. Tyle że grzywnę policjanci mogą wystawić dopiero prowadzącemu, który ukończył 17. rok życia. Młodsze osoby mogą dostać jedynie pouczenie. Alternatywnie policjanci mogą skierować sprawę do sądu dla nieletnich.
Kluczowe jest to, że na drodze publicznej osoby w wieku do 10 lat nie mogą poruszać się na hulajnodze elektrycznej. Wcale! Możliwość taka pojawia się dopiero w strefie zamieszkania i to też pod warunkiem, że przejazd będzie się odbywał pod opieką osoby dorosłej.
Przeczytaj także: Za jakie wykroczenia policjanci mogą karać z drona? Na liście mandaty do 5000 zł
Mandat na hulajnodze elektrycznej na chodniku
W sytuacji, w której kierujący hulajnogą elektryczną naruszy którąś z powyższych zasad, może zostać ukarany mandatem karnym. W przypadku:
- naruszenia obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego – mandat 300 zł
- naruszenia obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – mandat 300 zł
- naruszenia obowiązku nieutrudnienia ruchu pieszemu – mandat 300 zł
- naruszenia przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych – mandat 200 zł
- naruszenia obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – mandat 100 zł