Moto

Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwą miejscowości? Rozwiążmy tę zagadkę

Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwą miejscowości? Rozwiążmy tę zagadkę (fot. GDDKiA)
Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwą miejscowości? Rozwiążmy tę zagadkę (fot. GDDKiA)
podpis źródła zdjęcia

Zielona tablica, a na niej miejscowości i liczby. Liczby wskazują na odległość od miasta. Tylko jakiego konkretnie punktu? Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwami miejscowości? Postarajmy się rozwikłać tę zagadkę.

W czasach sprzed nawigacji satelitarnej znaki z nazwami miejscowości wskazujące np. odległość były kluczowe. Pomagały kierowcom nawigować na drodze. Jak to jednak możliwe, że kierujący mija tablicę mówiącą o tym, że dana miejscowość jest w odległości 8 km, a zaraz mija zieloną tablicę z jej nazwą? Takie sytuacje zdarzają się na drodze.

Dokąd liczone są odległości na znakach z nazwą miejscowości?

Kierowcy często zastanawiają się nad tym, dokąd konkretnie liczona jest odległość wskazywana na znakach z nazwą danej miejscowości. Zagadka ma jednak bardzo proste rozwiązanie. Jak tłumaczy GDDKiA, liczby kilometrów podawane tablicach szlaku drogowego powinny oznaczać odległość od miejsca umieszczenia znaku do centralnego punktu danej miejscowości. Nie jest to zatem odległość od granicy administracyjnej danego miasta.

 

Przeczytaj także: Za jakie wykroczenia policjanci mogą karać z drona? Na liście mandaty do 5000 zł

Jak wybierany jest punkt centralny miejscowości?

Wybór centralnego punktu miejscowości należy w stu procentach do jej włodarza. Czasami będzie to zatem stary rynek, czasami główny plac czy ratusz, a czasami skrzyżowanie dróg przelotowych. Taka sytuacja tworzy pewien paradoks opisany na początku materiału. Sprawia, że np. w Warszawie różnica między centralnym punktem miejscowości a granicami administracyjnymi miasta może wynosić nawet kilkanaście kilometrów. To czasami może być zatem mylące dla kierujących. Dlatego widząc tablicę z odległością do danej miejscowości, warto od tej liczby odjąć kilka kilometrów.

 

Przeczytaj także: Czym jest profesjonalna rejestracja pojazdów? Co dają tablice dealerskie?

Nie lepiej byłoby liczyć odległość do granicy administracyjnej miasta?

Zdecydowanie lepiej by tak było. To oznaczałoby dużo większą miarodajność wskazań. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy. Granice administracyjne miasta systematycznie się zmieniają. Miejscowości "wchłaniają" kolejne gminy sąsiadujące. Czasami do tego typu zmian dochodzi w każdym roku. Rozszerzenie granic miasta z kolei musiałaby oznaczać wymianę wszystkich tablic z nazwą miejscowości, na których wskazany został dystans. Prawdopodobnie z uwagi na problematyczność tego procesu ustawodawcy nie zdecydowali się na pójście w kierunku tego schematu.

Więcej na ten temat