Moto

Głębiej wciśnij hamulec. Wiesz, co się wtedy stanie? Tak aktywujesz ukrytą funkcję

Głębiej wciśnij hamulec. Wiesz, co się wtedy stanie? Tak aktywujesz ukrytą funkcję
Głębiej wciśnij hamulec. Wiesz, co się wtedy stanie? Tak aktywujesz ukrytą funkcję
podpis źródła zdjęcia

Głębsze wciśnięcie hamulca na sekundę sprawia, że w aucie aktywowana jest ukryta funkcja. Ta jest niezwykle praktyczna. To wyrafinowana technologia? Nic z tych rzeczy. Dziś opcję tą ma prawie każdy samochód. Tylko kierowcy często o tym nie wiedzą.

Elektronizacja samochodów sprawia, że inżynierowie mają naprawdę duże pole do popisu. Dlatego montują w pojazdach niewielkie układy, które na pierwszy rzut oka tworzą niezauważalne funkcje. Gdyby jednak się im przyjrzeć, ich zastosowanie jest naprawdę praktyczne i przede wszystkim ważne. To dotyczy właśnie ukrytej funkcji hamulca.

Co się stanie po głębszym wciśnięciu hamulca?

Kierowca zatrzymał auto. Przed ruszeniem z miejsca powinien jednak na sekundę głębiej nacisnąć hamulec. Co to daje? Sprawi, że na tablicy zegarów może się zaświecić zielona, dyskretna kontrolka. Jednocześnie hamulce w samochodzie się zacisną. Dzięki temu kierujący będzie miał czas, aby przenieść nogę z pedału hamulca na gaz oraz spokojnie ruszyć z miejsca. Bez ryzyka, że pojazd zjedzie i uszkodzi inne auto. Funkcja ta działa zarówno w ruchu drogowym, jak i po ruszeniu z miejsca po parkowaniu. Działa trochę jak automatyczny hamulec ręczny.

 

Przeczytaj także: Ten parametr może zdecydować o drodze hamowania i zużyciu paliwa – jak ciśnienie opon wpływa na auto?

Ukryta funkcja hamulca to Hill Hold

Funkcją omówioną powyżej jest tzw. Hill Hold. W nazwie układu nie bez przyczyny pojawia się angielskie słowo oznaczające wzniesienie. Zasada w tym przypadku jest jedna. Ukryta funkcja hamulca ujawni się po głębszym wciśnięciu pedału przede wszystkim na wzniesieniu. W sytuacji, w której po puszczeniu hamulca pojazd mógłby się stoczyć. Poza tym warto pamiętać o tym, że Hill Hold zaciska hamulce na jakieś 3 do 5 sekund. Nie utrzyma pojazdu w miejscu przez dłuższy czas.

 

Hill Hold w warunkach aktualnej motoryzacji nie jest układem specjalnie wyrafinowanym. Realizuje się ją za pomocą "łatki" do pompy hamulcowej. Komputer po prostu zaciska tylne hamulce. Nie ma tu konieczności stosowania dodatkowego sterownika czy układu hamulcowego. Dlatego rozwiązanie spotykane jest praktycznie w każdym współczesnym aucie. Pojawia się nawet w modelach segmentu B czy A także z klasycznym hamulcem ręcznym.

 

Przeczytaj także: Gdzie położyć bilet parkingowy w motocyklu? No właśnie... To dobre pytanie

Czym się różni Hill Hold od Auto Hold?

Hill Hold to system, który działa wyłącznie po wykryciu wzniesienia. Zapobiega stoczeniu się pojazdu podczas ruszania. Auto Hold ma rozszerzoną funkcjonalność. Jest to system, który zaciska hamulce za każdym razem, gdy pojazd zatrzyma się w miejscu. Zaciska i trzyma je do momentu, dopóki kierujący nie podejmie próby ruszenia.

 

Auto Hold jest opcją dodatkową w autach. Nie zawsze pojawia się na liście wyposażenia standardowego. Opcja jest parowana przede wszystkim z autami, które posiadają elektryczny hamulec ręczny. Za pomocą specjalnego przycisku kierowca może ją aktywować. I zrobi to raz. Jeżeli nie będzie chciał z niej korzystać, powinien wyłączyć opcję tym samym guzikiem. Auto Hold oznacza wygodę. Kierowca nie musi stać na skrzyżowaniu z wciśniętym hamulec. Ma też pewne ograniczenia. Te ujawniają się przede wszystkim podczas manewrowania. Przy każdej zmianie kierunku hamulce zaciskają się.

Więcej na ten temat