Kategoria B dotyczy przede wszystkim samochodów. Są jednak przypadki, w których odnosi się również do jednośladów. Jakim motocyklem można jeździć na kat. B prawa jazdy? I jakie warunki musi spełnić kierujący?
Prawo jazdy kategorii B kojarzone jest głównie z samochodami osobowymi i generalnie pojazdami o DMC do 3,5 tony. To jednak poważny błąd. Bo uprawnienia dawane przez ustawodawcę w ramach tego dokumentu są dużo szersze. Katalog pojazdów, którymi może kierować dana osoba czasami zaskakuje. Można go natomiast znaleźć w art. 6 ustawy o kierujących pojazdami.
Czy kierowca z kategorię B prawa jazdy może jeździć motocyklem?
Prawo jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do prowadzenia... motoroweru. Motoroweru, a więc de facto pojazd dwu- lub trójkołowego zaopatrzonego w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Na tym jednak nie koniec.
Czasami kierujący pojedzie również motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg lub motocyklem trójkołowym. To oznacza, że kierowca "w gratisie" dostaje uprawnienia grupy A1. Stanie się tak jednak wyłącznie w przypadku, w którym posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. To warunek niezbędny do możliwości skorzystania z tych uprawnień.
Przeczytaj także: Czy polskie prawo jazdy działa za granicą? Zależy gdzie. Jak prowadzić auto poza Polską?
W kat. B wlicza się nie tylko jednoślady. Uprawnień jest więcej
Prawo jazdy kategorii B rozszerza swój zakres nie tylko o jednoślady. Warto wiedzieć o tym, że kierowca może jeździć również:
- pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM, a więc wcześniej wspomnianym motorowerem i czterokołowcem lekkim,
- ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem złożonym z tego pojazdu i przyczepy lekkiej,
- pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, pod warunkiem że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat.
Przeczytaj także: Jak długo można jeździć autem po zatrzymaniu prawa jazdy? Czy w ogóle można?
Przepisy zastawiły pułapkę. Dodatkowe uprawnienia dla kat. B czasami tylko w Polsce
Warto pamiętać o dwóch rzeczach. Uprawnienia dodatkowe na jednośladu dawane w ramach kategorii B prawa jazdy czasami obowiązują wyłącznie w Polsce. Poza jej granicami przestają być obowiązujące. Za granicą obowiązują regulacje aktualne w danym kraju. A kary za jazdę bez uprawnień w całej Europie są naprawdę wysokie. Które uprawnienia ograniczają się do terytorium Rzeczypospolitej Polskiej? Mowa o pojazdach kategorii A1, a do tego ciągnikach rolniczych i pojazdach wolnobieżnych.