Rowerzyści często nie wiedzą o tym, że chodnik oznacza dla nich automatyczne ograniczenie prędkości. I co więcej, za zbyt szybką jazdę naprawdę mogą otrzymać mandat karny. W tym materiale wskazujemy na wszystkie ważne okoliczności tej sprawy.
Rowerzyści często sądzą, że tego typu pojazdy są wyjęte spod prawa. Przepisy ich nie dotyczą lub zapisy odnoszące się do tych pojazdów są martwe. To jednak poważny błąd. Idealnie udowadnia to kwestia zbyt szybkiej jazdy rowerem po chodniku. To wykroczenie, za które mandat staje się naprawdę realny.
Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?
Sytuację, w której rowerzysta może wjechać na chodnik (a właściwie drogę dla pieszych) reguluje art. 33 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Możliwość taka pojawia się wtedy, gdy:
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (pojawia się śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- rowerzysta opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
Rowerzysta, który porusza się po drodze dla pieszych, ma trzy obowiązki. Po pierwsze jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Po drugie musi zachować szczególną ostrożność. Po trzecie powinien ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przeczytaj także: Co to jest sugerowane przejście dla pieszych? Pasów nie ma, a pieszy i tak wejdzie na jezdnię
Jak szybko rowerzysta może jechać po chodniku?
Rowerzysta na chodniku powinien jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Co to jednak oznacza w praktyce? Policjanci wyliczyli, że prędkość zbliżona do prędkości pieszego to jakieś 4 do 8 km/h. Choć to raczej wskaźnik dla rowerzystów, którzy dysponują licznikiem, niż policjantów czy strażników miejskich. Bo ci jeżeli będą prowadzić kontrolę chodnika, nie będą mierzyć prędkość rowerów miernikami. Oceniają sytuację "na oko". Jeżeli uznają, że pojazd porusza się zbyt szybko, zatrzymują jego kierującego do kontroli drogowej.
Przeczytaj także: Mandaty na hulajnodze elektrycznej. Spis kar w 2025 r.
Czy za zbyt szybką jazdę rowerem po chodniku można dostać mandat?
Taryfikator mandatów przewiduje karę za to wykroczenie. W przypadku naruszenia przez kierującego rowerem, korzystającego z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów i pieszych, obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, funkcjonariusz ma prawo wystawić mandat wynoszący 300 zł. Ważne jest to, że grzywna nie jest wyłącznie pozorna. Na początku sezonu szczególnie strażnicy miejscy potrafią prowadzić na chodnikach kontrole prewencyjne. Po prostu obserwują sytuację. Dodatkowo karę może otrzymać również kierujący hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego.