Moto

Za zbyt dużą ilość pasażerów w aucie w 2025 r. można nawet stracić prawo jazdy

Policjant zatrzymujący do kontroli drogowej pojazd
Za zbyt dużą ilość pasażerów w aucie w 2025 r. można nawet stracić prawo jazdy (fot. Policja)
podpis źródła zdjęcia

Przewożenie za dużej ilości pasażerów mocno godzi w bezpieczeństwo. Przykładów tragicznych wypadków w takim przypadku nie brakuje. Dlatego kary za to wykroczenie zostały mocno zaostrzone. Kierowca zapłaci tysiące mandatu, a do tego może stracić prawo jazdy.

W każdym samochodzie – a więc zarówno osobówce, jak i pojeździe ciężarowym – zapisy homologacyjne określają dopuszczoną ilość pasażerów. Gdy wskazują na pięć, pojazdem może podróżować pięć osób wraz z kierowcą. Jeżeli zapis mówi o dwóch, limit to dwóch pasażerów. Nie można go przekraczać z prostego powodu. Dla żadnej z osób przekraczającej liczbę wbitą do dokumentów, producent nie zabezpieczył ani siedziska, ani np. pasów bezpieczeństwa.

Gdzie znaleźć informację o dopuszczalnej ilości pasażerów?

Informację w sprawie dopuszczonej ilości pasażerów znaleźć można przede wszystkim w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Są one zapisane w dwóch polach. Pole:

 

  • S.1 mówi o liczbie miejsc siedzących, włączając fotel kierowcy.
  • S.2 mówi o liczbie miejsc stojących, jeśli takowe występują.

 

Odbicie analogicznych danych można znaleźć również w serwisie historia pojazdu, ewentualnie wirtualnym dowodzie rejestracyjnym auta zamieszczonym w rządowej aplikacji mObywatel. To tam warto zajrzeć przed jazdą i sprawdzić dane przed zabraniem pasażerów na pokład. To o tyle ważne, że np. nie wszystkie samochody osobowe są homologowane na pięciu pasażerów. Czasami dopuszczalna ilość osób podróżujących to cztery.

 

Przeczytaj także: Czy policjant w czasie kontroli drogowej musi pokazać legitymację?

Ile wynosi mandat za zbyt dużą ilość pasażerów w aucie w 2025 r.?

Przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji oznacza 300 zł mandatu za każdą osobę przewożoną w niewłaściwy sposób. Przy czym maksymalny próg mandatu to 3000 zł. Na tym jednak nie koniec. Bo kierujący powinien się liczyć także z tym, że:

 

  • otrzyma od 6 do 15 punktów karnych. 6 punktów za pierwszą osobę i po jednym za każdą kolejną.
  • nadmiarowa liczba pasażerów nie będzie mogła kontynuować podróży. Osoby te będę musiały wysiąść z auta i zostać na miejscu kontroli drogowej.

 

Identyczna kara grozi kierowcy, którzy przewozi pasażerów np. na przyczepie lub pace samochodu dostawczego. W takim przypadku kwalifikacja czynu to "przewożenie osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu".

 

Przeczytaj także: Jaki jest mandat za brak przeglądu technicznego w 2025 r.? Kara może nie szokuje, ale kierowca się zdziwi

Za zbyt dużą ilość pasażerów w aucie można też stracić prawo jazdy

W sytuacji, w której liczba pasażerów o co najmniej trzy osoby przekracza liczbę homologowaną, kierowca powinien spodziewać się jeszcze jednej sankcji. Może o tym, że policjanci zatrzymają jego prawo jazdy. Uprawnienia zostaną zamrożone na 3 miesiące. Po tym okresie kierujący odzyska dokument. Sankcja ta została dopisana do przepisów z prostego powodu. Kierowcy często ignorowali zakazy w tym zakresie. To prowadziło często do tragicznych wydarzeń. Po wypadku przeładowanego busa w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło np. 18 osób.

Więcej na ten temat