Spektakl „Król Edyp” w nowej wersji Jacka Raginisa-Królikiewicza i słuchowisko „Edyp z Kolonos” w reżyserii Mariusza Malca zdobyły Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2022. Magdalena Kuta i Piotr Polk nagrodzeni za swoje role.
W nagrodzonym spektaklu szczególnie doceniono reżyserię, role Marka Nędzy (Edyp), Mariusza Jakusa (Kreon), Marcina Czarnika (Koryfeusz) oraz muzykę Antoniego Wojnara i zdjęcia Andrzeja Musiała. Reżyser nagrodzonego spektaklu, Jacek Raginis-Królikiewicz, mówiąc w imieniu swoich współpracowników podziękował dyrekcji Teatru Telewizji i producentom za zaufanie. – Ten spektakl to przede wszystkim okazja, żeby mogli zagrać genialni aktorzy – powiedział. Stwierdził, że Teatr Telewizji to wyjątkowe miejsce. – Oby ono trwało i miało się jak najlepiej – dodał.
Grand Prix dla najlepszego słuchowiska otrzymał „Edyp z Kolonos” Sofoklesa w reżyserii Mariusza Malca. Odbierając nagrodę reżyser słuchowiska Mariusz Malec powiedział, że „dwa i pół tysiąca lat mija, a Sofokles nadal wygrywa”. Przypomniał, że główną rolę w słuchowisku zagrał zmarły w maju br. Jerzy Trela. – Jak przystało na mistrza zszedł ze sceny Teatru Polskiego Radia „Edypem z Kolonos”. Tak odchodzą mistrzowie – powiedział reżyser.

Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska otrzymała Marta Rebzda za „Dobro wraca podwójnie” w reżyserii Waldemara Modestowicza, a nagrodę za adaptację spektaklu Teatru Telewizji otrzymali Maciej Dancewicz i Marek Bukowski za dramat „Krawiec” Sławomira Mrożka.
Nagrodę honorową im. Krzysztofa Zalewskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii dotyczącą problemów współczesności otrzymało słuchowisko „Zgodna rodzina” według Siarhieja Pryłuckiego w adaptacji i reżyserii Marii Brzezińskiej.
Spośród spektakli Teatru Telewizji nagrodę honorową im. Krzysztofa Zalewskiego otrzymał reżyser Andrzej Barański za spektakl „Stara kobieta wysiaduje”. Jemu też przypadła nagroda za reżyserię spektaklu Teatru Telewizji. Nagrodę w kategorii reżyser słuchowiska otrzymał Waldemar Modestowicz za „Grę o życie” Maxa Frischa.
Nagrodę za rolę kobiecą w słuchowisku otrzymała Karolina Gruszka za występ w słuchowisku „Ciało moje” w reżyserii Tadeusza Kabicza, a za rolę w spektaklu Teatru Telewizji – Magdalena Kuta za występ w spektaklu „Matka odchodzi” w reżyserii Przemysława Stippy.
Nagrodę za rolę męską w słuchowisku odebrał Michał Żurawski za występ w „Solaris” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego, a za najlepszą kreację męską w spektaklu Teatru Telewizji – Piotr Polk za występ w spektaklu „Akompaniator” w reżyserii Adama Sajnuka.

Lidia Sadowa została laureatką Nagrody Specjalnej ZASP za rolę Goplany w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Natomiast Lech Łotocki otrzymał Nagrodę Specjalną ZASP za rolę Tejrezjasza w spektaklu „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz rolę Bezdomnego w spektaklu „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka.
Nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne spektaklu Teatru TV przypadła Tomaszowi Sroczyńskiemu za muzykę do spektaklu „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy.
Nagroda Publiczności za spektakl Teatru TV została przyznana dla „Misji Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.
Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka oraz Przemysław Stippa, a oprawę muzyczną stanowiły piosenki z repertuaru niezapomnianej Barbary Krafftówny w wykonaniu Anny Karczmarczyk.