Bogactwo zielonych terenów Podlasia czyni je miejscem, w którym można dosłownie złapać oddech. W wakacje warto skorzystać z atrakcji północnego wschodu i na zapas dotlenić się w najmniej zurbanizowanej części naszego kraju.
Zielono mi!
Podlasie określane jest „zielonymi płucami Polski” nie bez powodu. Znajdziemy tu aż cztery parki narodowe, trzy parki krajobrazowe, jak i multum całkiem niezamieszkałych terenów, które czynią województwo podlaskie przestrzenią doskonałego wyciszenia. Ze względu na zalesienie obszaru można powiedzieć, że kraina ulokowana jest „pod lasem”; stąd też według jednej z teorii pochodzi nazwa Podlasia. Znaczącym pod tym względem symbolem jest mural przedstawiający „Dziewczynę z konewką” autorstwa Natalii Rak, który widnieje na jednym z budynków w Białymstoku, stolicy województwa. Podlasianka podlewająca rosnący pod blokiem kasztanowiec daje przykład troski o bogactwo przyrodnicze, jakie wyróżnia podlaską krainę.
Podążając za bocianami…
Oprócz bujnej flory na Podlasiu spotkacie okazałych przedstawicieli świata fauny. Do jednej z najciekawszych atrakcji należy Białowieski Park Narodowy oraz żyjące w nim jelenie, dziki, wilki, a przede wszystkim żubry będące wizytówką rejonu. Należący do krainy Biebrzański Park Narodowy słynie z największej populacji łosi w Polsce oraz bobrów, od których pochodzi nazwa rzeki Biebrza. Podlaskie puszcze, a zwłaszcza Puszcza Knyszyńska, są poza tym rajem dla chętnie przesiadujących nad rozlewiskami ptaków.
Północny wschód wyróżniają największe skupiska bocianów białych w Europie, co stało się inspiracją do utworzenia Podlaskiego Szlaku Bocianiego, czyli najdłuższej trasy rowerowej w województwie. Trasa przebiega przez wszystkie cztery parki narodowe (Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski), skąd można podziwiać ich uroki. Zanim bociany odlecą do ciepłych krajów, warto odwiedzić Europejską Wieś Bocianią, która znajduje się niedaleko Tykocina, w Pentowie nad rzeką Narwią.

Historia pełna barw
Podróżując wzdłuż Narwi w stronę Knyszyna, ujrzymy dostępny do zwiedzania tykociński zamek królewski z XV wieku mieszczący się w pobliżu kościoła Świętej Trójcy otoczonego przez zdobione rzeźbami arkady. A skoro już o trójcy mowa, serce Podlasia stanowią trzy wsie skupione przez tzw. Krainę Otwartych Okiennic. Tutaj walorów estetycznych nadają krajobrazowi przepięknie malowane zabytkowe obiekty będące kwintesencją architektury białostocczyzny.
Na swojej drodze napotkamy przede wszystkim drewniane chaty oraz zachwycające cerkwie, których kolory mają specjalne znaczenie: brązowe poświęcone są męczennikom, złote Chrystusowi, niebieskie Matce Boskiej, zaś zielone symbolizują Ducha Świętego. Zielony to także kolor islamu i taka boazeria pokrywa najstarszy zachowany meczet tatarski w Polsce, a konkretnie w podlaskiej wsi Kruszyniany.
Podziwiając perły architektury regionu, nie zapominajmy jednak o Białymstoku i jego najpiękniejszym zabytku, czyli o określanym polskim Wersalem pałacu Branickich. Oprócz pałacowych wnętrz i barokowych ogrodów możemy przy okazji zwiedzić znajdujące się nieopodal Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Ciekawostką jest, że pałac Branickich pełni funkcje naukowo-dydaktyczne, bowiem stanowi siedzibę Uniwersytetu Medycznego.

Supraśl: coś dla oka i duszy
Zanim osiądziecie w Białymstoku, przystankiem niemal koniecznym do zrealizowania jest otoczone Puszczą Knyszyńską uzdrowiskowe miasteczko Supraśl. Tutaj z kolei mieści się pałac Buchholtzów, obecnie będący siedzibą Państwowego Liceum Plastycznego.
Największym tutejszym zabytkiem i chlubą miasta jest jednak XVI-wieczny monaster, czyli prawosławny męski klasztor, na terenie którego dodatkowo znajduje się słynne Muzeum Ikon. Można w nim zobaczyć zachwycające obrazy sakralne, jak i podejrzeć proces ich tworzenia. Supraśl przyciąga miłośników kultury, jak również kuracjuszy uraczonych unikatowym klimatem unoszących się w powietrzu olejków eterycznych.
Mówiąc zaś o kulturze, nie sposób pominąć działającego na tym obszarze teatru Wierszalin, będącego jedną z najlepszych scen teatralnych w Polsce. Bilet na sztukę trzeba kupić z wyprzedzeniem, aczkolwiek powstałe tam najwyższej klasy spektakle można również zobaczyć w serwisie TVP VOD.
