Najstarsze drzewo świata kiełkowało jeszcze przed zbudowaniem piramidy Cheopsa, a przy niektórych najpotężniejszych okazach ludzie wydają się być mrówkami. Przedstawiamy wam listę żywych – najzupełniej dosłownie – świadków historii ze świata roślin i najbardziej niezwykłych z nich.

Najstarsze znane drzewo świata. Ma więcej lat niż piramida Cheopsa
Taki wiek to jednak nie jest żaden rekord, ponieważ na świecie istnieją rośliny znacznie starsze niż nasz cis, a najbardziej wiekowe z nich pamiętają czasy, kiedy ludzie nie znali jeszcze brązu ani żelaza. Tak jest w przypadku sosny długowiecznej, nazwanej drzewem Matuzalema, która znajduje się w starożytnym sosnowym lesie Bristlecone w Górach Białych w Stanach Zjednoczonych.

Mamutowce olbrzymie. Ludzie wyglądają przy nich jak mrówki
Mamutowiec olbrzymi (powszechniej znany jako sekwoja olbrzymia) Generał Sherman jest z kolei najpotężniejszym drzewem świata. Mierzy 84 metry wysokości (jest więc wyższy niż wieża kościoła Mariackiego w Krakowie), ma 8 metrów średnicy pnia i waży ponad 1200 ton. Zajmuje obszar o powierzchni 1487 metrów sześciennych.
Gigant znajduje się w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii, a ludzie wyglądają przy nim niczym mrówki przy nas. Drzewo jest bardzo stare – według różnych szacunków ma mieć ono od 2,5 tys. do 3 tys. lat.
Niewiele mniejszy jest Prezydent rosnący w tym samym rezerwacie co poprzednik. Drzewo, z martwym od tysiąca lat dwunastometrowym wierzchołkiem (został wówczas uderzony przez piorun), mierzy 74 metry wysokości, a średnica jego pnia wynosi 8 metrów.
Mający około 3200 lat olbrzym nadal żyje i rozrasta się w szerokości. Naukowcy policzyli, że ma dokładnie 534 gałęzie, na których rosnąć może około 2 miliardów igieł i 82 tys. szyszek, z których większość jest wielkości kurzego jaja.

Najwyższe drzewo świata. Ma wysokość Central Tower
Kolosem jest również sekwoja wiecznozielona o imieniu Hyperion. To najwyższe drzewo na świecie. Mierzy ponad 115 metrów wysokości, czyli prawie dokładnie tyle samo ile wieżowiec Central Tower w Warszawie.
Zostało ono znalezione na terenie Parku Narodowego Redwood w USA. Przez pewien czas jego dokładna lokalizacja pozostawała tajemnicą, ale później dane ze współrzędnymi w nieznany sposób znalazły się w Internecie.
Najcięższy organizm żywy na świecie. Ma ponad 80 milionów lat
Niezwykła jest również kolonia topoli osikowych Pando, która rośnie na Płaskowyżu Kolorado w amerykańskim stanie Utah. Wszystkie żyjące w niej drzewa mają wspólnego przodka sprzed 80 milionów lat i są jego klonami.
Mają one ponadto połączony system korzeniowy, co sprawia, że w momencie obumarcia jednego drzewa na jego miejscu wyrasta inne. Wiek najstarszych okazów to około 130 lat.
Należy dodać, że jeżeli zsumujemy ich masę w całość – z uwagi na korzeniowe „więzi” – okaże się, że mamy do czynienia z najcięższym znanym organizmem żywym, który waży ponad 6 tys. ton.
RS