Produkcja „Korona królów. Jagiellonowie” opowiada o losach Polski w latach panowania dynastii zapoczątkowanej przez Władysława Jagiełłę. Kim były przedstawione w serialu pierwszoplanowe postaci i jaką rolę odegrały w historii naszego kraju?
Telewizyjny serial „Korona królów. Jagiellonowie” przedstawia widzom wielu bohaterów historycznych. Ukazana w nim opowieść rozpoczyna się w roku 1399.
To właśnie wtedy niedawno owdowiały król Władysław rozważa powrót na Litwę. Krakowscy możni, żeby zatrzymać władcę na tronie, aranżują jego małżeństwo z wnuczką Kazimierza Wielkiego Anną Cylejską. Narzeczona nie przypada królowi do gustu, Jagiełło odsyła ją więc do klasztoru, by tam uczyła się języka polskiego. Tymczasem wokół rozgrywa się wielka polityka. Zakon anektuje Żmudź i wciąż zagraża Litwie – informuje produkcja.
Te słowa Jagiełły przeszły do legendy. „Mieczów ci u nas dostatek”
Główną postacią w produkcji „Korona królów. Jagiellonowie” jest król Władysław II Jagiełło, w którego rolę wciela się Sebastian Skoczeń. Monarcha powszechnie uznawany jest za jednego z najsłynniejszych i najbardziej znanych władców, jacy kiedykolwiek zasiadali na naszym tronie. To właśnie on dowodził połączonymi wojskami polsko-litewskimi, które 15 lipca 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem pokonały dużo lepiej uzbrojoną i wyszkoloną armię zakonu krzyżackiego.
,,Mieczów ci u nas dostatek, ale i te przyjmuję jako wróżbę zwycięstwa, którą mi sam Bóg przez wasze ręce zsyła. A pole bitwy On także wyznaczy. Do którego sprawiedliwości ninie się odwołuję, skargę na moją krzywdę i waszą nieprawość a pychę zanosząc – amen
– rzekł, kiedy herold krzyżacki przekazał mu dwa nagie miecze.
Legendarne zwycięstwo przyniosło mu nieśmiertelną sławę, ale patrzenie na jego postać jedynie przez pryzmat wygranej bitwy jest błędem. Była ona bowiem wyłącznie jednym z jego licznych triumfów i sukcesów, które przyniosły chwałę zarówno Królestwu Polskiemu, jak i jemu samemu.
Abstynent, król i czyścioch. Prywatne oblicze Władysława Jagiełły
Nie wiadomo, kiedy dokładnie przyszedł na świat (w historii przyjmuje się, że był to rok 1352 lub 1362). Urodził się jako syn księżniczki twerskiej Julianny i litewskiego księcia Olgierda, który w 1377 roku przekazał mu władzę nad Wielkim Księstwem Litewskim. Miał osiem sióstr i dwunastu braci. Dwóch z nich, Aleksander Wigunt i Iwan Skirgiełło, zostało otrutych, w związku z czym i sam Władysław obawiał się podobnej, skrytobójczej śmierci.,,Król polski Władysław dygotał z przerażenia. Kiedy panowie i rycerze przybiegli do niego po uderzeniu pioruna i pytali go, jak się czuje, on przez długi czas – czy z powodu utraty przytomności, czy przerażenia – nie dawał żadnej odpowiedzi, tak że rycerze opłakiwali go już jak zmarłego. Odzyskawszy siły, które sparaliżował strach, [król] podniósł się w końcu i zaczął mówić
Jan Długosz o Jagielle. „Rzekłbyś, że to nie król, ale człowiek zwyczajny”
Król, jak utrzymują historycy i współcześni, nawet przeciwni mu kronikarze, był interesującym i skromnym człowiekiem. Jan Długosz podkreślał: „Rzekłbyś, że to nie król, ale człowiek zwyczajny, który dla równego sobie żadnej nie szczędzi pomocy i usługi”.,,Wzrostu był mizernego, twarzy ściągłej, chudej, u brody nieco zwężonej. Głowę miał małą, prawie całkiem łysą, oczy czarne i małe, niestatecznego wejrzenia i ciągle biegające. Uszy duże, głos gruby, mowę prędką, kibić kształtną, lecz szczupłą, szyję długą
Kim była Anna Cylejska, druga żona Władysława Jagiełły?
Kiedy 17 lipca 1399 roku, kilkanaście dni po bardzo ciężkim porodzie, zmarła jego pierwsza małżonka, wielbiona przez wszystkich królowa Jadwiga Andegaweńska, i ich nowonarodzona córka Elżbieta Bonifacja, król załamał się psychicznie. Legendy mówią, że na krótko przed śmiercią żona poradziła mu, aby po jej odejściu ożenił się z Anną Cylejską, wnuczką Kazimierza Wielkiego, którą w serialu „Korona królów. Jagiellonowie” portretuje Milena Staszuk.
Małżeńska porażka i oskarżenia o zdradę
Małżeństwo było wielkim rozczarowaniem dla Władysława i Anny, a ich wzajemne relacje i kontakty były zupełnie oziębłe i rzadkie. Zarówno król, jak i królowa unikali się wzajemnie oraz stronili od swojego towarzystwa. Nie było to trudne, ponieważ zajęty polityką Jagiełło rzadko bywał na Wawelu, a Anna w kraju pełniła – w przeciwieństwie do bardzo aktywnej Jadwigi – wyłącznie funkcje reprezentacyjne.„Dowód” na niewierność. „Zapadła się komnata”
Dowodem na rzekomą niewierność Anny miał być dość niecodzienny incydent. Długosz podaje, że w sypialni królowej „bez żadnego gwałtownego wstrząsu” doszło do „zapadnięcia się komnaty”. To historycznie potwierdzony fakt, ale nie jest jasne do dziś, co było przyczyną budowlanej katastrofy. Możliwe, że zarwała się przegniła podłoga, ale przeciwnicy Jagiełły skorzystali z okazji i rzucili na królową swoje oskarżenia. To było mocno niestosowne, ponieważ władczyni, na krótko przed pojawieniem się plotek, zaszła w ciążę. Urodziła później córkę – Jadwigę.,,Nierozważne uwięzienie jednego rycerza i wypędzenie drugiego naraziło królową polską Annę, zdaniem wielu niesłusznie, na powszechne zniesławienie
Kim była Elżbieta Granowska, trzecia żona Jagiełły?
Nie można się – w związku ze wszystkim powyższym – dziwić, że Władysław Jagiełło nie rozpaczał, kiedy Anna zmarła w 1416 roku. Król był już wówczas starszym mężczyzną, miał reputację wielkiego władcy oraz szacunek na świecie i niepodważalny autorytet w Polsce. To zdecydowało, że – nie potrzebując już niczyjej zgody – pojął za żonę swoją miłość życia, Elżbietę Granowską, którą w serialu „Korona królów. Jagiellonowie” portretuje Karolina Porcari.
Niestety para długo nie cieszyła się swoim szczęściem. Dwa lata po ślubie Elżbieta zachorowała na gruźlicę i zmarła. Nie pozostawiła królowi żadnego potomstwa. Następców dała Jagielle dopiero Zofia Holszańska, matka Władysława III Warneńczyka i Kazimierza IV Jagiellończyka, którzy również trwale zapisali się w historii Polski.
RS