Kultura

Ponad sześć dekad na scenie. Michał Urbaniak łączy rock, rap i jazz

Zdjęcie artysty Michała Urbaniaka, który wraz z zespołem występuje na żywo. Muzyk trzyma saksofon.
Michał Urbaniak spędził na scenie ponad 60 lat. Fot. TVP VOD
podpis źródła zdjęcia

Słynny polski muzyk i kompozytor współtworzył gatunek nowojorskiego jazz fusion i jako pierwszy wprowadził do jazzu elementy rocka i rapu. Swoimi kompozycjami podbijał serca słuchaczy z całego świata. Współpracował z jednym z najsłynniejszych trębaczy jazzowych XX wieku – Milesem Daviesem. Muzyka zawsze zajmowała w jego sercu szczególne miejsce.

Michał Urbaniak to artysta o niebywałej wyobraźni i muzycznej wrażliwości. Aktywnie tworzył już w latach 60., a w jego dorobku znalazło się ponad 50 albumów. Komponował też muzykę do licznych filmów i spektakli teatralnych, głównie zagranicznych. Jego zespół Urbanator w latach 90. poszerzał muzyczne horyzonty, żeniąc pozornie odległe od siebie gatunki muzyczne. Mimo różnicy pokoleń do dziś znajduje z młodymi twórcami wspólny język, szukając w materii muzycznej świeżych rozwiązań i pozostając otwartym na eksperymenty.

Wykształcenie muzyczne i światowa kariera

Fot. TVP

„Ula” dostępna w TVP VOD. Zobacz zwiastun dokumentu o legendzie jazzu

Rozrywka

Urodził się w Warszawie 22 stycznia 1943 r. Swoje horyzonty poszerzał w łódzkim Liceum Muzycznym, a później w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w stolicy. Współpracował m.in. z projektami Tiger Rag i Jazz Rockers – z tym drugim pojawił się na słynnym jazzowym festiwalu Jazz Jamboree w 1961 r. Rok później wykształcony multiinstrumentalista opuścił granice kraju z projektem The Wreckers – artyści zagrali wiele koncertów na terenie Stanów Zjednoczonych. Zyskując uznanie na arenie światowej, Urbaniak tworzył i koncertował w wielu krajach, m.in. w Niemczech i na ziemiach skandynawskich. W 1967 r. ożenił się z polską piosenkarką Urszulą Dudziak. W wieku 30 lat spełnił swoje marzenie i razem z ówczesną małżonką zamieszkał w Nowym Jorku.

Amerykański sen

W Stanach udzielał się jako skrzypek, saksofonista i kompozytor, współpracując głównie z amerykańskimi muzykami. Grywał w prestiżowych salach koncertowych, dzieląc scenę z plejadą wybitnych jazzmanów. Jego nazwisko pojawiało się obok Herbiego Hancocka, Elvina Jonesa czy Milesa Daviesa. Z Daviesem przyszło mu regularnie współpracować – w 1986 r. artyści tworzyli wspólnie płytę „Tutu”. Po 13 latach spędzonych na obczyźnie Urbaniak zaczął regularnie powracać do Polski ze swoim repertuarem. Jego występy były ważnym punktem na koncertowej mapie dla każdego entuzjasty jazzowych rytmów.

Urbaniak lubił łączyć w swojej twórczości pozornie odległe gatunki muzyczne. Fot. Gallo Images/Getty Images
Urbaniak lubił łączyć w swojej twórczości pozornie odległe gatunki muzyczne. Fot. Gallo Images/Getty Images

Urbanator – czas eksperymentów

Urbaniak lubił przełamywać schematy, wplatając w swoje kompozycje najpierw elementy folkowe, a w późniejszym okresie także rockowe i hiphopowe. Pod koniec lat 80. założył projekt Urbanator, w którym własnymi ścieżkami meandrował po rewirach jazzu, odkrywając coraz to nowe zakamarki. W ramach projektu wydał trzy albumy. Zorganizował także tzw. Urbanator Days – cykliczną imprezę, podczas której twórcy z młodszego pokolenia mieli okazję uczestniczyć w darmowych warsztatach muzycznych i bezpośrednio porozmawiać z artystą. Całym sobą angażował się w muzyczne projekty, co przyniosło mu prestiżowe wyróżnienie – medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Michał Urbaniak. Nowojorczyk z wyboru” na TVP VOD

Sylwetkę zasłużonego muzyka jazzowego można poznać bliżej dzięki filmowi dokumentalnemu z 2009 r. Produkcja w reżyserii Wiesława Dąbrowskiego to opowieść o miłości do muzyki, okraszona wypowiedziami amerykańskich artystów, z którymi współpracował ceniony polski twórca.


Film „Michał Urbaniak. Nowojorczyk z wyboru” można zobaczyć za darmo w TVP VOD.

TA

Więcej na ten temat