Kultura

„Dzieciństwo bez książek – to nie byłoby dzieciństwo”. Jakie życie wiodła Astrid Lindgren?

Astrid Lindgren w 1987 roku. O jej życiu i karierze opowiada film Fot. Jörg Schmitt/PAP/DPA
Astrid Lindgren w 1987 roku. O jej życiu i karierze opowiada film „Młodość Astrid”, który można obejrzeć na platformie TVP VOD. Fot. Jörg Schmitt/PAP/DPA
podpis źródła zdjęcia

Astrid Lindgren jest jedną z najpopularniejszych autorek powieści dla dzieci na świecie. Jej książki sprzedano w liczbie przekraczającej 165 mln egzemplarzy i przetłumaczono na ponad sto języków. Lindgren zmarła w swoim domu w Sztokholmie 28 stycznia 2002 roku. Film o młodych latach Astrid pt. „Młodość Astrid” możecie obejrzeć w TVP VOD.

Zobacz film „Młodość Astrid” w TVP VOD

Lindgren urodziła się w południowo-wschodniej Szwecji w mieście Vimmerby, a wychowywała się w gospodarstwie w Näs. W Smålandii (region w Szwecji) dorastała i uzyskała elementarne wykształcenie. Po raz pierwszy tekst Astrid (wówczas jeszcze) Ericsson ukazał się drukiem, kiedy miała zaledwie 13 lat. Było to jedno z jej szkolnych opowiadań, które opublikowano w lokalnej prasie. Odtąd zaczęto ją żartobliwie nazywać lokalną Selmą Lagerlöf (Selma Lagerlöf była pierwszą kobietą w historii, która otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury). Na przekór wszystkim krnąbrna dziewczyna postanowiła, że nigdy nie zostanie pisarką. Na szczęście dla świata literatury swojej obietnicy nie dotrzymała.

Astrid ze Smålandii

Astrid od najmłodszych lat lubiła aktywność fizyczną, a jeszcze bardziej żarty i psikusy, które chętnie robiła swoim kolegom z klasy i członkom lokalnej społeczności. W postaci Pippi Pończoszanki wielu dopatrywało się cech samej autorki, nie tylko ze względu na zamiłowanie do kawałów, ale również dlatego, że od najmłodszych lat Lindgren, podobnie jak bohaterka jej słynnej powieści, dzielnie stawiała czoła przeciwnościom losu. Astrid lubiła niezależność i niezbyt dobrze odnajdywała się w gospodarstwie, w którym dorastała. Jej zachowanie, jak np. ścięcie włosów na krótko, uznano za niemalże skandaliczne posunięcie. 


Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w „Gazecie Vimmerby” cztery lata po opublikowaniu jej tekstu. Do jej obowiązków należało wykonywanie korekty oraz pisanie krótkich artykułów. Wówczas młoda Astrid wdała się w romans z o wiele od siebie starszym redaktorem naczelnym, czego wynikiem była ciąża dziewczyny. Astrid odrzuciła oświadczyny ojca swojego dziecka i wyjechała do Sztokholmu, aby nie mierzyć się z krytycznymi uwagami mieszkańców Smålandii. Lindgren niechętnie mówiła o swoim życiu prywatnym, a o tym, że urodziła nieślubnego syna, powiedziała dopiero po śmierci męża.

Astrid Lindgren przy biurku w swoim domu w Sztokholmie. Fot. Jörg Schmitt/PAP
Astrid Lindgren przy biurku w swoim domu w Sztokholmie. Fot. Jörg Schmitt/PAP
„Stary rybak” jest jednym z najbardziej intrygujących obrazów świata (fot. wikimedia/ domena publiczna)

„Stary rybak”. Ukryte przesłanie intrygującego obrazu

Kultura

Choć debiutowała stosunkowo późno, bo jej pierwsza książka „Zwierzenia Britt-Mari” ukazała się, kiedy autorka miała 37 lat, to pisała już od najmłodszych lat. Była niezwykle płodną pisarką, a jej dorobek liczy ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, sztuki teatralne oraz słuchowiska radiowe. Do najpopularniejszych należą: „Pippi Pończoszanka” (1945), „Dzieci z Bullerbyn” (1947), „Emil ze Smålandii” lub „Emil z Lönnebergii” (1963-1996), „Bracia Lwie Serce” (1973) oraz „Ronja, córka zbójnika” (1981). Wszystkie wyżej wymienione powieści Astrid Lindgren doczekały się ekranizacji. 


Autorka zmarła w wieku 94 lat w swoim domu w Sztokholmie, w którym spędziła większość swojego dorosłego życia. O znaczeniu jej twórczości dla szwedzkiej kultury może świadczyć fakt, iż w uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w katedrze Storkyrkan w stolicy Szwecji, wziął udział król Carl XVI Gustaf wraz z małżonką Silvią i członkami rodziny, a także ówczesny premier i członkowie rządu.

„Młodość Astrid” w TVP VOD

Film to poruszająca historia życia jednej z najbardziej znanych pisarek powieści dla dzieci – Astrid Lindgren. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy starsza pani, siedząc przy biurku w swoim mieszkaniu na Dalagatan 26 w Sztokholmie, czyta listy, które z okazji jej urodzin napłynęły do niej z całego świata. Ciepłe słowa, które są skierowane pod jej adresem, wzbudzają w niej wiele emocji i refleksji. Astrid Lindgren wspomina swoje życie, które wbrew pozorom nie było usłane różami.
Astrid jest wesołą, młodą dziewczyną, która chętnie wspina się na drzewa i nic nie robi sobie z panujących w jej rodzinnej miejscowości konwenansów. Wygrywa konkurs na najlepsze opowiadanie szkolne, które w nagrodę zostaje opublikowane w prasie lokalnej. Jako nastolatka rozpoczyna staż w gazecie, której redaktorem naczelnym jest ojciec jej szkolnej koleżanki. Oczarowany wesołym usposobieniem dziewczyny, Blomberg wdaje się z nią w romans. Chwilowe zauroczenie niesie ze sobą poważne konsekwencje, ponieważ Astrid zachodzi w ciążę. Osiemnastolatka postanawia porzucić ojca dziecka oraz małomiasteczkową społeczność i wyjeżdża do stolicy, gdzie zaczyna wszystko od nowa.
Film „Młodość Astrid” obejrzysz w TVP VOD. Fot. mat. pras.
Film „Młodość Astrid” obejrzysz w TVP VOD. Fot. mat. pras.
Olivia Colman w filmie Maggie Gyllenhaal pt. „Córka”, który można obejrzeć na platformie TVP VOD. Fot. materiały prasowe/TVP

Cienie i blaski macierzyństwa. „Córka” z Olivią Colman i Dakotą Johnson w TVP VOD

Kultura
W Sztokholmie zapisuje się na kurs maszynopisania i stenografii. Nie utrzymuje kontaktu z rodziną i sama dzielnie stawia czoła wszelkim przeciwnościom losu. Dzięki pomocy prawniczki, która dba o prawa kobiet, rodzi syna w Kopenhadze, aby o jej macierzyństwie nie dowiedziały się szwedzkie władze. Młoda Astrid oddaje Larsa na wychowanie mieszkającej w Danii opiekunce. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej rozsądne, mimo że Astrid bardzo cierpi z tego powodu. 

Po pięciu latach Lindgren otrzymuje telefon od opiekunki syna, która z powodu poważnej choroby nie może już zajmować się chłopcem. Przerażona Astrid odbiera chłopca z Kopenhagi. Lars nie chce opuścić swojej mamy, bo tak nazywa panią Stevens, i udać się z obcą kobietą do nieznanego mu kraju. Chłopiec początkowo nie rozumie, kiedy jego biologiczna matka mówi do niego po szwedzku, nie chce jeść, ciągle płacze i z wyczerpania nabawia się zapalenia płuc. Astrid, szukając pomocy dla chłopca, natyka się na swojego szefa Sture Lindgrena, który wysyła do jej mieszkania lekarza. Dzięki temu udaje się uratować życie Larsa. Chłopiec zaczyna adaptować się do życia w nowym otoczeniu. Między Astrid a Sturem rodzi się uczucie...

JEK

Więcej na ten temat