Astrid Lindgren jest jedną z najpopularniejszych autorek powieści dla dzieci na świecie. Jej książki sprzedano w liczbie przekraczającej 165 mln egzemplarzy i przetłumaczono na ponad sto języków. Lindgren zmarła w swoim domu w Sztokholmie 28 stycznia 2002 roku. Film o młodych latach Astrid pt. „Młodość Astrid” możecie obejrzeć w TVP VOD.
Astrid ze Smålandii
Astrid od najmłodszych lat lubiła aktywność fizyczną, a jeszcze bardziej żarty i psikusy, które chętnie robiła swoim kolegom z klasy i członkom lokalnej społeczności. W postaci Pippi Pończoszanki wielu dopatrywało się cech samej autorki, nie tylko ze względu na zamiłowanie do kawałów, ale również dlatego, że od najmłodszych lat Lindgren, podobnie jak bohaterka jej słynnej powieści, dzielnie stawiała czoła przeciwnościom losu. Astrid lubiła niezależność i niezbyt dobrze odnajdywała się w gospodarstwie, w którym dorastała. Jej zachowanie, jak np. ścięcie włosów na krótko, uznano za niemalże skandaliczne posunięcie.
Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w „Gazecie Vimmerby” cztery lata po opublikowaniu jej tekstu. Do jej obowiązków należało wykonywanie korekty oraz pisanie krótkich artykułów. Wówczas młoda Astrid wdała się w romans z o wiele od siebie starszym redaktorem naczelnym, czego wynikiem była ciąża dziewczyny. Astrid odrzuciła oświadczyny ojca swojego dziecka i wyjechała do Sztokholmu, aby nie mierzyć się z krytycznymi uwagami mieszkańców Smålandii. Lindgren niechętnie mówiła o swoim życiu prywatnym, a o tym, że urodziła nieślubnego syna, powiedziała dopiero po śmierci męża.

Choć debiutowała stosunkowo późno, bo jej pierwsza książka „Zwierzenia Britt-Mari” ukazała się, kiedy autorka miała 37 lat, to pisała już od najmłodszych lat. Była niezwykle płodną pisarką, a jej dorobek liczy ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, sztuki teatralne oraz słuchowiska radiowe. Do najpopularniejszych należą: „Pippi Pończoszanka” (1945), „Dzieci z Bullerbyn” (1947), „Emil ze Smålandii” lub „Emil z Lönnebergii” (1963-1996), „Bracia Lwie Serce” (1973) oraz „Ronja, córka zbójnika” (1981). Wszystkie wyżej wymienione powieści Astrid Lindgren doczekały się ekranizacji.
Autorka zmarła w wieku 94 lat w swoim domu w Sztokholmie, w którym spędziła większość swojego dorosłego życia. O znaczeniu jej twórczości dla szwedzkiej kultury może świadczyć fakt, iż w uroczystościach pogrzebowych, które miały miejsce w katedrze Storkyrkan w stolicy Szwecji, wziął udział król Carl XVI Gustaf wraz z małżonką Silvią i członkami rodziny, a także ówczesny premier i członkowie rządu.
„Młodość Astrid” w TVP VOD
Film to poruszająca historia życia jednej z najbardziej znanych pisarek powieści dla dzieci – Astrid Lindgren. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy starsza pani, siedząc przy biurku w swoim mieszkaniu na Dalagatan 26 w Sztokholmie, czyta listy, które z okazji jej urodzin napłynęły do niej z całego świata. Ciepłe słowa, które są skierowane pod jej adresem, wzbudzają w niej wiele emocji i refleksji. Astrid Lindgren wspomina swoje życie, które wbrew pozorom nie było usłane różami.
JEK