Szerokie plaże z malowniczymi widokami, piękny, złoty piasek pod stopami i kojący szum fal uderzających o brzeg. Kto z nas nie marzy o chwili relaksu nad morzem? A ponieważ z każdym dniem robi się coraz cieplej, przedstawiamy Wam 6 polskich plaż, które zachwycają swoim urokiem.
Jurata
Plaża w Juracie to niewątpliwie jedna z pereł Bałtyku, która zadowala nawet najbardziej wymagających turystów. Długa, szeroka linia brzegowa, niezwykle czysty piasek i mała liczba odwiedzających sprawiają, że wielu z nas marzy o powrocie do tego miejsca. Jurata to przedwojenny kurort i miejscowość letniskowa położona na środku Półwyspu Helskiego, pomiędzy Jastarnią a Helem. Szczególną atrakcją jest tu molo spacerowe, z którego podziwiać można Zatokę Pucką oraz deptak (ul. Międymorze) łączący Morze Bałtyckie z tą zatoką. Położona w samym sercu sosnowego lasu Jurata ma jeszcze jedną ważną zaletę: z uwagi na otoczenie wysokich sosen panuje tu niezwykły, uzdrowiskowy mikroklimat.

Sopot
Obecność tego miasta w naszym rankingu nie zdziwi chyba nikogo. Najdłuższe drewniane molo w Europie, popularny „monciak”, Opera Leśna i przepiękna, szeroka plaża to zaledwie początek tego, co ma do zaoferowania to popularne miasto. Ze względu na swoją ciekawą historię kurort ten co roku przyciąga setki miłośników kultury Trójmiasta i całego obszaru Pomorza. Zabytki w Sopocie odzwierciedlają wiele ważnych motywów architektonicznych i artystycznych.
Pisząc o tym mieście, nie sposób nie wspomnieć także o licznych atrakcjach (takich jak choćby popularne festiwale i koncerty), które czekają na nas na miejscu w okresie letnim. Znany wszystkim Polakom Sopot swoją popularność zawdzięcza w dużej mierze wspomnianej wcześniej plaży, której długość wynosi 4,3 km, zaś powierzchnia 26 ha. W tym chętnie odwiedzanym przez turystów miejscu nie brakuje również wydm piaskowych dochodzących miejscami do 4 m n.p.m.

Świnoujście
Plaża w Świnoujściu zalicza się z kolei do najszerszych w Polsce – jej szerokość miejscami dochodzi do prawie 200 metrów. Co więcej, jest także jedną z najczystszych na polskim wybrzeżu — niezmiennie od 2006 r. otrzymuje prestiżową Niebieską Flagę, która jest najlepszym dowodem na to, że nie znajdziemy tam zbyt wielu zanieczyszczeń. Płytka linia brzegowa i duży obszar strzeżonego kąpieliska sprawiają, że miejsce to jest bardzo często odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Duży atut stanowi też lokalizacja – plaża znajduje się w odległości około 2 kilometrów od centrum miasta, co umożliwia sprawne poruszanie się między tymi dwoma punktami.

Kołobrzeg
Kołobrzeg to miasto w północnej części województwa zachodniopomorskiego, w powiecie kołobrzeskim, u ujścia Parsęty, nad Morzem Bałtyckim. Turystom miejscowość ta znana jest przede wszystkim jako „polska stolica SPA”, co nie budzi zdziwienia, ponieważ w mieście znajdują się aż 24 zakłady uzdrowiskowe. W 2010 r. kąpielisko Kołobrzeg, podobnie jak wcześniej wymienione Świnoujście, zostało odznaczone Błękitną Flagą z uwagi na zachowanie wysokiego poziomu czystości. Jednym ze stałych elementów plaży w Kołobrzegu jest także doceniane przez turystów molo o długości 220 metrów.

Hel
Hel to stare i urokliwe kaszubskie miasto portowe. Miejscowość ta jest położona w województwie pomorskim, na cyplu Mierzei Helskiej, nad Morzem Bałtyckim. Nazwa miejscowości została utworzona od nazwy półwyspu i wywodzi się od wyrazu „hel” (ew. „hyl”), który w gwarach Pomorza oznacza ‘miejsce wzniesione, odkryte’. To właśnie tu znajdziemy największą w Polsce rzeźbę wykonaną z drewna, przedstawiającą bohaterów wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima, latarnię morską, Skansen Broni Morskiej czy Muzeum Obrony Wybrzeża.
Co najważniejsze, Hel jest również niesamowicie urokliwy z uwagi na swoje unikatowe położenie geograficzne, dzięki czemu są w nim dwie piękne plaże. Jedna z nich, tak zwana Duża Plaża, położona jest nad otwartym morzem, w większości na Cyplu Helskim. Druga zaś, Mała Plaża, leży od strony Zatoki Gdańskiej między portem morskim a wojennym. Spacerując po niej, możemy natknąć się na pozostałości wojskowych schronów i nieczynne baterie dział obronnych z czasów II wojny światowej.

Jastarnia
Jastarnia to kolejna urokliwa miejscowość z pięcioma letnimi kąpieliskami, portem oraz trzema przystaniami morskimi. W tym mieście cały czas kultywowane są stare tradycje kaszubskie. Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tu Chatę Rybacką czy prywatne Muzeum Pod Strzechą. Jastarnia jest również miejscem niezwykle obleganym przez wszystkich fanów windsurfingu i kitesurfingu. Spacerując po tamtejszym molo, niejednokrotnie możemy podziwiać wyczyny fanów tych sportów wodnych.
W Jastarni podobnie jak w Juracie plaże znajdują się zarówno nad otwartym Bałtykiem, jak i nad Zatoką Pucką. Te leżące od strony morza są znacznie szersze i otoczone przez sosnowy las. Na strzeżone fragmenty plaż prowadzą zejścia od ulic: Zdrojowej, Nadmorskiej, Ogrodowej i Leśnej. Plaże znajdujące się po drugiej stronie, czyli te od strony zatoki, są zdecydowanie węższe, ale to właśnie tam działa wiele szkół i wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.

AZG