Film opowiadający poruszającą historię sycylijskiej rodziny Parondich, który wyreżyserował legendarny Luchino Visconti, jest prawdziwą klasyką światowego kina. Dramat z Alainem Delonem regularnie pojawia się w rankingach produkcji wszech czasów, a inspiracje arcydziełem widać m.in. w „Ojcu chrzestnym” czy „Wściekłym byku”.
Film „Rocco i jego bracia”, który powstał w 1960 r., wywarł olbrzymi wpływ na historię kina. Największe arcydzieło Viscontiego było wielką inspiracją m.in. dla Michaela Cimino, Francisa Forda Coppoli czy Martina Scorsese.
To na bazie jego stylu powstał później „Wściekły byk” z Robertem De Niro oraz kultowy „Ojciec chrzestny”, do którego muzykę nagrał wieloletni współpracownik i przyjaciel najwybitniejszego w historii włoskiego reżysera, Nino Rota.
,,Miał wielki urok osobisty. Był prawdziwym arystokratą, zawsze dążącym do perfekcji
– powiedział o Viscontim niegdyś Gianrico Tedeschi. Tę doskonałość, o której wspomina w swojej wypowiedzi wielki aktor, znakomicie widać w produkcji przedstawiającej losy sycylijskiej rodziny Parondich.
„Rocco i jego bracia”. O czym opowiada film?
Familia – matka Rosaria (Katina Paxinou) oraz jej czterech synów – o której opowiada produkcja, po śmierci ojca przenosi się z ubogiej wsi na Sycylii do Mediolanu w poszukiwaniu lepszego życia. Mieszkanie znajdują w niezbyt reprezentacyjnej kamienicy, ale wszyscy liczą, że z czasem ich los się odmieni. Mimo trudności, dzięki dorywczej pracy synów, udaje się im w jakiś sposób utrzymać, a z czasem nawet ustatkować.
To wtedy w ich życiu pojawia się córka sąsiadów, Nadia (Annie Girardot), w której zakochuje się jeden z braci, Simone (Renato Salvatori). To ona namawia go, aby rozpoczął karierę bokserską. Taką drogę popiera również jego matka.
Tymczasem z wojska wraca jego młodszy brat, Rocco (Alain Delon), który również zakochuje się w dziewczynie. Ta odwzajemnia jego uczucia i wówczas między rodzeństwem wybucha konflikt. To źle wpływa na Simone, który zaczyna zadawać się z podejrzanym towarzystwem i przestępcami. Rodzina – mając z nim poważne problemy – będzie musiała stoczyć batalię o wyrwanie młodego chłopaka z objęć zła.
Film miał premierę podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Tam walczył w konkursie głównym o najważniejszą nagrodę festiwalu – Złotego Lwa, który ostatecznie przypadł „Przejściu Renu” André Cayatte’a. Luchino Visconti nie wyjechał jednak z imprezy bez nagrody – jego obraz zdobył nagrodę specjalną jury oraz wyróżnienie od Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.
„Genialne podejście do wydarzeń i postaci”
Eksperci docenili produkcję za realizm i doskonałe kreacje aktorskie. Bosley Crowther z „New York Times” napisał:
,,Visconti wyraźnie zaplanował swój film i właśnie to sprawia, że czuje się jego genialne podejście do wydarzeń i postaci. Istnieje tutaj mieszanka silnej emocjonalności i realizmu do tego stopnia, że marginesy każdego z braci stają się rozmyte i nie do odróżnienia… Alain Delon jako słodki i lojalny Rocco… jest wzruszająco giętki i wyrazisty, ale to Renato Salvatori… wypełnia ekran udręką torturowanej i dotkniętej postaci. Jego surowy i niespokojny występ jest przytłaczający i niezapomniany…
– zauważył dziennikarz.
Także „Variety” oceniło „Rocca i jego braci” pozytywnie.
,,Z wszystkimi swoimi wadami jest to jedna z największych produkcji roku we Włoszech… Scenariusz pokazuje, że pracowało przy nim wiele osób, ale wszystko łączy dynamiczny i ogólnie gustowny kierunek Viscontiego. Czasami, podobnie jak w prawie ostatecznym ujawnieniu zbrodni Simone rodzinie, akcja wymyka się spod kontroli i zbliża się do melodramatu. Jednak wpływ głównego wątku fabularnego, wspomagany przez wrażliwą, fachowo prowadzoną grę Alaina Delona występującego jako Rocco, Annie Girardot portretującej Nadię i Renata Salvatori wcielającego się w Simone, jest świetny
– zauważył recenzent.
,,«Rocco i jego bracia» to film zarówno autentyczny, jak i ambitny, klasyk, który jest równie biegły w opowiadaniu indywidualnych historii, jak i w rysowaniu z nich większych paraleli
– podkreślił Kenneth Turan z „Los Angeles Times”, cytowany na portalu.
ZOBACZ: „Rocco i jego bracia” w TVP VOD
Film regularnie zamieszczany jest na listach produkcji wszech czasów. W głosowaniu pisma „Sight & Sound” (2012) dzieło Viscontiego wyróżniło siedmiu krytyków (235. miejsce) oraz sześciu reżyserów (107. miejsce). Na stronie TSPDT, która zestawia różne listy najlepszych produkcji w historii, tworząc własny ranking tysiąca najlepszych, „Rocco i jego bracia” zajmuje 171. miejsce. Martin Scorsese z kolei zamieścił obraz na swojej liście 39 filmów nieanglojęzycznych, które należy zobaczyć przed śmiercią.
RS