Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” powraca po raz piąty. Jego celem jest podtrzymanie pamięci o dorobku i postaci słynnego barda oraz kultywowanie spuścizny artystycznej pieśniarza wśród różnych grup wiekowych i społecznych. Co znajdziemy w programie oraz kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie?
Przemysław Gintrowski to niezwykły człowiek i artysta. Choć odszedł po walce z ciężką chorobą, to zapisał się w naszej pamięci jako jeden z najwybitniejszych polskich pieśniarzy i kompozytorów XX oraz XXI wieku. Jego dokonania stanowią dziś część narodowego dziedzictwa kultury i między innymi z tego właśnie względu wkrótce będziemy obchodzić piątą edycję przeglądu jego twórczości.
Kiedy i gdzie odbędą się „Pamiątki”?
Jubileuszowa edycja odbędzie się w dniach 7–9 lipca 2023 r. w Kołobrzegu pod honorowym patronatem prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W programie znajdziemy szeroką gamę prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych, takich jak konkurs piosenki, koncerty, spektakle słowno-muzyczne, a także muzyka filmowa.
„Pamiątki”. Konkurs
Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Polega on na wykonaniu dwóch utworów, które pochodzą z repertuaru artysty bądź do których bard skomponował muzykę. W konkursie zaplanowany jest udział 20 wykonawców – solistów oraz zespołów.

Premiera „Cztery pory uczuć”
Tego lata w Kołobrzegu odbędzie się niezwykle ważna premiera pt. „Cztery pory uczuć”. Koncert, który zobaczymy na scenie Regionalnego Centrum Kultury im. Z. Herberta, będzie nawiązywał do widowiska telewizyjnego z roku 1994 według scenariusza Renaty Bieleckiej i reżyserii Renaty Protakiewicz. Słuchowisko dotyczy relacji pomiędzy kobietą a mężczyzną. Za teksty piosenek odpowiedzialni są: Anna Borowa, Justyna Holm, Agnieszka Osiecka, Marek Majewski i Jacek Podsiadło, zaś muzykę skomponował sam Przemysław Gintrowski. W kołobrzeskiej odsłonie koncertu wezmą udział aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni im. Danuty Baduszkowej, czyli: Aleksandra Meller, Sandra Brucheiser, Jakub Brucheiser i Rafał Ostrowski. Towarzyszyć im będą muzycy: Artur Guza – fortepian, Filip Arasimowicz – kontrabas, Mateusz Otczyk – gitary. Reżyserii całości podjął się Bernard Szyc, natomiast w roli gości specjalnych wystąpią uczestnicy pierwszej telewizyjnej premiery, czyli Wojciech Wysocki oraz Adrianna Biedrzyńska.
Koncert „Wykopaliska”
Drugą z ważnych premier przygotował Hadrian Filip Tabęcki. Koncert „Wykopaliska” z udziałem wybitnej wokalistki Natalii Sikory i córki barda Julii Gintrowskiej będzie składał się z piosenek Przemysława Gintrowskiego, które opowiadają o zmaganiach człowieka na drodze do własnej wolności i życiowej prawdy.
„Gintrowski w muzyce filmowej”
Trzeci, a zarazem ostatni dzień „Pamiątek” odbędzie się 9 lipca. W tym dniu dla słuchaczy przewidziana jest kolejna niespodzianka, czyli wyjątkowy koncert pt. „Gintrowski w muzyce filmowej”. Po raz drugi w historii wydarzenia zaprezentowana zostanie istotna część dorobku Gintrowskiego, jaką bez wątpienia była dla niego muzyka filmowa. W koncercie przygotowanym przez znakomitego kompozytora Hadriana Filipa Tabęckiego, któremu towarzyszyć będzie Kołobrzeska Orkiestra Kameralna pod batutą Antoniny Banaś, usłyszymy muzykę Gintrowskiego z filmu pt. „Trzy minuty. 21.37”, wyreżyserowanego w roku 2010 przez Macieja Ślesickiego.
Specjalny quiz
Zwieńczeniem Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Przemysława Gintrowskiego „Pamiątki” będzie quiz wiedzy o życiu i twórczości wybitnego artysty, który odbędzie się już po raz drugi w historii tego wydarzenia. Zabawa quizowa dla publiczności – przeprowadzona nie tylko w formie pytań otwartych i zamkniętych – sprawdzi wiedzę uczestników na temat życia i twórczości Przemysława Gintrowskiego oraz dokonań artystycznych pieśniarza.
AZG