Czy sztuczna inteligencja jest w stanie rozpoznać przyszłe przeboje? Zdaniem naukowców z Claremont Graduate University jest to możliwe. Rewolucyjny system opracowany przez amerykańskich badaczy pozwala zidentyfikować wśród nowych piosenek te, które w przyszłości mogą pokochać miliony słuchaczy. W jaki sposób?
Przepis na hit wydaje się prosty. Wpadająca w ucho melodia, chwytliwy refren, prosty w odbiorze tekst – podążanie tym sprawdzonym schematem to połowa sukcesu. Tymczasem są jeszcze inne czynniki, które decydują o tym, czy dany utwór stanie się przebojem. Najważniejszym z nich jest reakcja słuchaczy, a tej – wydawać by się mogło – nie sposób przewidzieć.
System identyfikujący nowe przeboje
Eksperci jednak od lat podejmują takie próby. W USA wymyślono nawet system prognozujący nowe muzyczne hity. Jego precyzyjność wynosiła jednak zaledwie… 50 procent, co nie dawało właściwie żadnej gwarancji słuszności. Teraz naukowcy postanowili ulepszyć mechanizm działania tego modelu, posługując się przy tym sztuczną inteligencją oraz danymi pozyskanymi z badania ludzkich mózgów. Wyniki okazały się zdumiewające: nowy mechanizm jest w stanie przewidywać hity z dokładnością 97 procent.
,,Zastosowanie uczenia maszynowego do analizy danych neurofizjologicznych pozwala nam niemal doskonale identyfikować nowe przeboje.
– tłumaczy prof. Paul Zak, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „Frontiers in Artificial Intelligence”.

Na czym polegało badanie?
Pomiary zebrano podczas eksperymentu laboratoryjnego, do którego zaangażowano 33 ochotników w wieku od 18 do 57 lat. Każdy z nich miał wysłuchać 24 piosenek. Jednocześnie monitorowano pracę ich serca i mózgu, by określić, przy których utworach uczestnikom projektu wzrastało tętno oraz poziom wydzielania oksytocyny (nazywanej „hormonem szczęścia”). Na podstawie tych reakcji wyodrębniono spośród zaproponowanych piosenek te, które mogą w przyszłości stać się przebojami.
,,Aktywność neuronalna 33 ochotników może nam powiedzieć, czy miliony innych osób będą słuchać nowych utworów. Nigdy wcześniej nie osiągnięto takiego poziomu dokładności.
– stwierdza prof. Paul Zak.
Takie wykorzystanie danych neurofizjologicznych zostało nazwane przez naukowców „neuroprognozowaniem” – to nic innego jak mierzenie aktywności neuronów u małej grupy osób w celu przewidzenia wyników dla całej populacji. To rewolucyjne podejście w badaniu opinii publicznej w kontekście utworów muzycznych może sprawić, że platformy streamingowe będą identyfikowały nowe przeboje, jeszcze zanim zaproponują je swoim użytkownikom. Badacze widzą w tym rozwiązaniu również szansę na większe spersonalizowanie oferty, tak by spośród miliona propozycji system podsuwał słuchaczom piosenki, które będą w większym stopniu odpowiadały ich gustom.

Szanse i zagrożenia
Czy nowy system prognozowania przebojów zmieni świat muzyki? Możliwe, że narzuci pewną presję na artystów, którzy zaczną tworzyć piosenki wpisujące się w algorytmy, by dotarły do jak największej grupy odbiorców. W przeciwnym razie ich utwory zostaną zepchnięte przez platformy streamingowe na drugi plan, co sprawi, że będą trudniejsze do odnalezienia przez użytkowników.Muzyka to jednak nie tylko przeboje. Jej piękno tkwi w różnorodności, co oznacza, że z tą samą przyjemnością możemy słuchać zarówno chwytliwych melodii, jak i tych mniej wpadających w ucho. Nowy system rozpoznawania przebojów niewątpliwie stwarza wiele możliwości, ale może nieść też za sobą zagrożenie w postaci schematyzacji muzyki, a to doprowadziłoby do zubożenia przemysłu muzycznego. Wypatrujmy zatem tych przełomowych zmian z ciekawością, ale i obiektywnym dystansem.
Źródła:
„Frontiers Artifficial Intelligence”, 2023.
„Current Directions in Psychological Science”, 2013.
„The Journal of Neuroscience”, 2017.
„Nature Communications”, 2014.