Kultura

„Najpopularniejszy piosenkarz na świecie”. Kim był Tony Bennett?

Fot. Presley Ann/Getty Images
Odeszła legenda muzyki popularnej i jazzu. Tony Bennett miał 96 lat. Fot. Presley Ann/Getty Images
podpis źródła zdjęcia

Tony Bennett zmarł w piątek 21 lipca w Nowym Jorku. Wokalista od lat walczył z chorobą Alzheimera. Swoim fanom pozostawił dorobek muzyczny, nad którym pracował osiem dekad.

Przyczyna śmierci nie została podana opinii publicznej. Piosenkarz zmarł w wieku 96 lat. Do jego 97. urodzin pozostały niecałe dwa tygodnie. Wiadomo, że walczył z chorobą Alzheimera, którą zdiagnozowano u niego w 2016 r. To przyczyniło się do jego decyzji o przejściu na emeryturę w 2021 r. po ośmiu dekadach owocnej pracy.

Kim był Tony Bennett?

Tony Bennett był wybitnym amerykańskim wokalistą estradowym, znanym z muzyki jazzowej i popularnej. Urodził się 3 sierpnia 1926 r. w Nowym Jorku.


Jego pierwszy przebój powstał w 1951 r. i nosił tytuł „Because of You”. Jedenaście lat później artysta stworzył jeden z największych hitów pt. „I Left My Heart in San Francisco”. W toku swojej kariery współpracował m.in. z Lady Gagą, Amy Winehouse i Carrie Underwood. Sam Frank Sinatra nazwał go „najpopularniejszym piosenkarzem na świecie”.

Tony Bennett był wybitnym amerykańskim wokalistą estradowym, znanym z muzyki jazzowej i popularnej. Fot. DENNIS VAN TINE/PAP/Newscom
Tony Bennett był wybitnym amerykańskim wokalistą estradowym, znanym z muzyki jazzowej i popularnej. Fot. DENNIS VAN TINE/PAP/Newscom

Najpopularniejsze utwory Tony’ego Bennetta

Do największych przebojów artysty można zaliczyć takie utwory jak:


1. „The Way You Look Tonight” (2012)

2. „I Left My Heart in San Francisco” (1962)

3. „Body and Soul” (2011)

4. „Don’t Get Around Much Anymore” (2011)

5. „The Good Life” (1963)

6. „One for My Baby (And One More for the Road)” (2011)

7. „Cheek to Cheek” (2014)

8. „Spanish Eyes” (2005)

Muzyczne początki

Tony Bennett karierę muzyczną rozpoczął podczas II wojny światowej. Występował, będąc w korpusie Armii Stanów Zjednoczonych, gdzie został dostrzeżony przez aktora Boba Hope’a, który zaangażował go do swojego programu. Jak powiedział Bennett: „Od tamtej pory jestem w trasie”.


Natomiast popularność na dużą skalę osiągnął w połowie lat 50. XX w., gdy podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy i rozpoczął współpracę z producentem muzycznym Mitchem Millerem. Jego gładki głos uwielbiany był przez młodych fanów.

Tonny Bennett podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy w połowie lat 50. XX w. Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images
Tonny Bennett podpisał swój pierwszy kontrakt płytowy w połowie lat 50. XX w. Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

W latach 60. zostawił swoje serce w San Francisco

Kolejnym przełomowym punktem w historii Bennetta była piosenka „I Left My Heart in San Francisco” z 1962 r. Utwór ten przykuł uwagę publiczności i stał się hitem, który przyczynił się do pierwszych nagród Grammy w kolekcji wokalisty. Otrzymał on statuetkę za najlepszą płytę roku i najlepszy męski solowy występ wokalny.

Nagrody

Tony Bennett ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród, w tym 20 nagród Grammy. Aż osiem z nich dostał za najlepszy tradycyjny popowy album wokalny. Artysta swoją kolekcję Grammy powiększał nawet wtedy, gdy zbliżał się do swoich 90. urodzin.


W 2001 r. Recording Academy przyznała mu nagrodę za całokształt twórczości, a cztery lata później Bennett został uhonorowany przez Kennedy Center.


W 2014 r. 88-latek pobił swój własny rekord jako najstarszy artysta z albumem numer jeden, wydając „Cheek to Cheek”, który powstał we współpracy z jego przyjaciółką Lady Gagą.

Tony Bennett ma na swoim koncie 20 nagród Grammy. Fot. JEAN-CHRISTOPHE BOTT/PAP/EPA
Tony Bennett ma na swoim koncie 20 nagród Grammy. Fot. JEAN-CHRISTOPHE BOTT/PAP/EPA

Walczył z rasizmem

Bennett aktywnie walczył na rzecz sprawiedliwości rasowej, za co Organizacja Narodów Zjednoczonych nadała mu tytuł Obywatela Świata i przyznała nagrodę humanitarną.


Podczas służby w armii gardził segregacją rasową i uprzedzeniami, jakie widział wobec czarnych żołnierzy. Wpadł w tarapaty, gdy przyprowadził czarnoskórego przyjaciela na kolację z okazji Święta Dziękczynienia, przeznaczoną tylko dla białych żołnierzy. Po powrocie do Stanów Bennett dołączył do Martina Luthera Kinga Jr. podczas marszu z Selmy do Montgomery w Alabamie w 1965 r. i wystąpił w obronie protestujących.

Nie tylko muzyk, ale także malarz

Wraz ze swoją muzyką Bennett pielęgnował trwającą całe życie miłość do sztuk wizualnych, której początki sięgają czasów liceum. W 1996 r. wydał swoją pierwszą książkę, która zawierała zbiór jego portretów, pejzaży i obrazów martwej natury wykonanych w różnych mediach, zaś w 1999 r. założył organizację non profit Exploring the Arts.

Ostatni występ

W lutym 2021 r. artysta ujawnił, że cierpi na chorobę Alzheimera, i w tym samym roku wydał ostatni album „Love for Sale”. Ostatni koncert pt. „One Last Time” zagrał wraz z Lady Gagą.

W toku swojej kariery Tony Bennett współpracował m.in. z Lady Gagą, Amy Winehouse i Carrie Underwood. Fot. Reporters/PAP/Abaca
W toku swojej kariery Tony Bennett współpracował m.in. z Lady Gagą, Amy Winehouse i Carrie Underwood. Fot. Reporters/PAP/Abaca
MK
Więcej na ten temat