Coco Chanel zaznaczyła swoje miejsce w świecie mody ponadczasowymi projektami, które były jednocześnie stylowe, eleganckie i wygodne. Do tych klasycznych należą m.in. tweedowy garnitur, „mała czarna” oraz pikowana torebka. 19 sierpnia przypada 140. rocznica urodzin jednej z najbardziej wpływowych projektantek XX wieku, której nazwisko stało się symbolem szyku i wyrafinowanej prostoty.
Gabrielle Bonheur Chanel, urodzona 19 sierpnia 1883 r. w Saumur we Francji, dorastała w opactwie Aubazine prowadzonym przez siostry Najświętszego Serca Maryi. Ponura atmosfera tego miejsca wywarła ogromny wpływ na wizję mody przyszłej projektantki. Setki gładkich, białych prześcieradeł schnących w słońcu na sznurkach przed klasztorem, czarne habity noszone przez zakonnice oraz ciemne zakamarki budynku stały się fundamentem rewolucyjnej idei Chanel opartej na dwóch kontrastujących ze sobą kolorach: czerni i bieli.
,,Czerń ma wszystko. Biel też. Ich piękno jest absolutne. To idealna harmonia
Narodziny „Coco”
Gdy Gabrielle skończyła 18 lat, nauczyła się szyć na maszynie, co pozwoliło jej zacząć tworzyć własne stroje i dodatki. W 1910 r. prowadziła już własny butik z kapeluszami przy 21 rue w Cambon w Paryżu pod nazwą „Chanel Modes”, a jej projekty pokochały francuskie aktorki tamtej epoki, m.in. Gabrielle Dorziat, którą często widywano w kapeluszach Chanel. To dzięki niej nazwisko projektantki stało się jednym z najgorętszych w ówczesnej branży modowej.
Zachęcona sukcesami Chanel, znana pod pseudonimem „Coco” (z genezą tego imienia wiąże się historia o piosence „Qu'a vu Coco?”, którą Chanel śpiewała, dorabiając nocami w kabarecie), w 1912 r. otworzyła swój drugi butik, tym razem w luksusowym, nadmorskim kurorcie Deauville. Tam zadebiutowała z prostym, lecz odważnym jak na tamte czasy stylem, który dziś uchodzi za klasyczny – wprowadziła do mody odzież sportową z dżerseju, materiału używanego dotąd wyłącznie do produkcji męskiej bielizny. Jej rewolucyjna kolekcja odniosła niemal natychmiastowy sukces.

Początki domu mody „Chanel”
Trzy lata później, już popularna Chanel założyła swój pierwszy dom mody w Biarritz we Francji, gdzie rozpoczęła pracę nad swoją autorską kolekcją dla kobiet „Haute Couture”. Jej koncepcja miała opierać się na swobodzie połączonej z elegancją. Założenia te spełniały popularne dziś modele: garnitur Chanel, plisowana spódnica czy flagowa „mała czarna” – prosta, klasyczna sukienka w kolorze dotychczas zarezerwowanym dla... żałoby. Jednak za sprawą mody Chanel, czerń miała odtąd stać się symbolem kobiecej siły, wolności i szykownej prostoty.

Linia perfum
Wkrótce Chanel zapragnęła, by jej stroje uzupełniał zapach. Wybrała się zatem do francuskiego perfumiarza Ernesta Beaux i poprosiła go o kompozycję zapachową, która pachniałaby „jak kobieta”, a zarazem nasuwała skojarzenia z czymś sztucznym, wykonanym ręcznie z materiału. „Jestem krawcową. Nie chcę róży ani konwalii, chcę skomponowany zapach” – wyjaśniła. Wówczas powstały jej flagowe perfumy.
Powrót w wielkim stylu
Na czas II wojny światowej Coco Chanel wstrzymała działalność i zamknęła wszystkie swoje sklepy. Powróciła dopiero w 1954 r., gotowa na to, by zaprezentować światu swój nowy pomysł na modę. 70-letnia już wówczas Chanel zaprojektowała m.in. tweedowy garnitur z czterema kieszeniami, ozdobiony guzikami wysadzanymi klejnotami, a także dwukolorowe buty i pikowaną torebkę na złotym łańcuszku. Rewolucyjny okazał się również jej projekt „garsonki” – dwuczęściowego kostiumu, z prostą spódnicą do kolan i żakietem bez kołnierzyka, który wszedł do kanonu mody i stał się podstawowym elementem garderoby wielu kobiet.
Coco Chanel – szyk, który nie przemija
Coco Chanel zmarła 10 stycznia 1971 r., w Paryżu, lecz fenomen jej domu mody trwa nieprzerwanie. Po śmierci genialnej wizjonerki, nowym dyrektorem artystycznym „Chanel” został Karl Lagerfeld, który zachował tradycyjne elementy „Haute Couture”, a jednocześnie wprowadził swoje innowacje – unowocześniając tweedowy garnitur czy zdobiąc ubrania rozpoznawalnym dziś motywem kwiatu kamelii. Ożywił w ten sposób markę, zachowując jej ciągłość, choć jak twierdzi, była to wyłącznie zasługa ponadczasowości projektów Chanel: „Chanel pozostawiła po sobie coś lepszego od mody: styl. A styl, jak sama wciąż powtarzała, się nie starzeje”. Nieprzemijalność – to najlepsze określenie dla klasyki w wykonaniu Chanel.

Film biograficzny „Coco Chanel” w TVP VOD
Zachęcamy również do obejrzenia filmu biograficznego „Coco Chanel”, gdzie w rolę słynnej projektantki i wizjonerki mody wcieliła się hollywoodzka gwiazda, Audrey Tautou – znana z takich tytułów jak „Amelia” czy „Delikatność”. Wszystkie te produkcje można zobaczyć w TVP VOD.