Jesień zagościła u nas już na dobre, a to oznacza również coraz krótsze dni i tym samym dłuższe noce. Już wkrótce jak co roku będziemy musieli przestawić wskazówki na naszych zegarach. Sprawdź, kiedy pośpimy o godzinę dłużej.
Pierwszą osobą, która poruszyła temat zmiany czasu, był Benjamin Franklin. Amerykański polityk i filozof wspomniał o tym w jednym ze swoich dokumentów, ale wówczas jego propozycja nie spotkała się z aprobatą ze strony społeczeństwa. Kolejnym entuzjastą zmiany czasu był William Wallet. Uważał, że takie działania pozwoliłyby Anglii zaoszczędzić około 2,5 miliona funtów rocznie. Niestety argument ten nie okazał się wystarczająco przekonujący i pomysł szybko odszedł w zapomnienie.
Zmiana czasu. Początki
Sytuacja jednak zmieniła się w 1916 r., podczas pierwszej wojny światowej, kiedy to Niemcy zdecydowali się przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu w kwietniu, a o godzinę do tyłu w październiku. W Polsce z kolei tego typu zmiana najpierw została wprowadzona jednorazowo w 1919 r., następnie powtórzono ją w latach 1946–1949, 1957–1964 r., zaś od 1977 r. ustanowiono ją na stałe i trwa nieprzerwanie do dziś.
Kiedy dokładnie wypada data zmiany czasu letniego na zimowy w tym roku?
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy?
Każdego roku zmieniamy czas dwukrotnie: z letniego na zimowy oraz z zimowego na letni. Pierwszy raz robimy to w marcu, drugi zaś pod koniec października. W 2023 r. zmiana czasu letniego na zimowy odbędzie się dokładnie 23 października i to właśnie wtedy przestawimy nasze zegarki o jedną godzinę do tyłu, co jednocześnie oznacza, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej. Wiadomość ta z pewnością zadowoli wszystkie osoby, które każdego ranka borykają się z koniecznością wczesnego wstawania.
Zmiana czasu. Czy musimy przestawiać wszystkie zegarki?
Należy mieć jednak na uwadze, iż nie wszystkie zegarki należy przestawiać. W niektórych z nich dzieje się to automatycznie, jak chociażby w tych sterowanych przez radio. Wśród zegarków samoczynnie aktualizujących czas znajdziemy również modele wyposażone w funkcję Bluetooth link. Mowa tu oczywiście o smartwatchach i zegarkach analogowych, które łączą się ze smartfonem poprzez specjalne aplikacje i aktualizują czas zgodnie z ustawieniami telefonu. Natomiast wskazówki we wszystkich zegarkach tradycyjnych, zegarach ściennych, jak również w budzikach, które nierzadko stanowią ozdoby naszych wnętrz, będziemy musieli przestawić ręcznie.
AZG