Rozrywka

Oscary 2024. 56 filmów nie sprostało nowym wymaganiom Akademii

Fot. Shutterstock
Oscary 2024: Akademia odrzuciła 56 filmów, bo nie spełniają nowych zasad. Fot. Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

W 2020 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ustaliła nowe reguły dotyczące produkcji, które mogą być nominowane w kategorii najlepszy film. Zasady te zaczęły funkcjonować dopiero w tym roku i wymagają od kandydatów spełnienia dodatkowych kryteriów różnorodności. Z tego powodu o Oscara w głównej kategorii nie zawalczą „Marvels”, „Ant-Man i Osa: Kwantomania” czy „Taylor Swift: The Eras Tour”.

Zasady kwalifikacji do Oscarów

Dramat obyczajowy „Wieloryb” można obejrzeć w TVP VOD (fot. TVP/ mat. prasowe).

„Wieloryb”. Nagrodzony Oscarami, poruszający dramat w TVP VOD

Kultura

Do niedawna reguły, według których produkcje fabularne mogły się ubiegać o nominację w kategorii najlepszy film, były dość proste. W tym roku także obowiązywały, ale tylko na pierwszym etapie kwalifikacji. Wybrano wówczas 321 tytułów.



W tej grupie znalazły się pełnometrażowe filmy fabularne, które miały premierę w kinie komercyjnym w co najmniej jednym z sześciu obszarów metropolitalnych Stanów Zjednoczonych: hrabstwie Los Angeles, Nowym Jorku, rejonie zatoki San Francisco, Chicago, Miami lub Atlancie. Oficjalne pokazy musiały odbyć się między 1 stycznia a 31 grudnia 2023 roku. Obraz miał być wyświetlany przez co najmniej siedem kolejnych dni w tym samym miejscu i musiał trwać dłużej niż 40 minut. Jednak to już nie wystarczy. Filmy muszą spełnić jeszcze kryteria dotyczące inkluzywności i różnorodności ekipy.   

„Taylor Swift: The Eras Tour” nie spełniło wymagań Akademii. Fot. ashleylandis ap eastnews
„Taylor Swift: The Eras Tour” nie spełniło wymagań Akademii. Fot. ashleylandis ap eastnews

Oscary 2024. Nowe reguły nominacji

I Reprezentacja na ekranie
(film musi spełnić co najmniej jeden z tych warunków) 


Chociaż jeden z odtwórców ról pierwszoplanowych lub ważnej roli drugoplanowej musi mieć inne rasowe pochodzenie. 


Co najmniej 30 proc. aktorów wcielających się w postaci drugoplanowe i epizodyczne musi reprezentować przynajmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 


Główny wątek fabuły filmu musi być związany z przynajmniej jedną spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 


II Ekipy i zespoły twórcze
(film musi spełnić co najmniej jeden z tych warunków) 


Nowe standardy dotyczą także takich działów jak: casting, zdjęcia, muzyka, kostiumy, reżyseria, montaż, fryzury, charakteryzacja, produkcja, scenografia, dźwięk, efekty specjalne, scenariusz. 


Przynajmniej dwa z wymienionych działów muszą być kierowane przez osoby z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 


Chociaż jeden z tych działów musi być kierowany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną. 


Co najmniej sześć osób niższego szczebla ekipy powinno reprezentować mniejszość rasową lub etniczną. 


Przynajmniej 30 proc. członków całej ekipy filmowej powinny stanowić osoby z takich grup jak: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 


III Obecność w branży
(film musi spełnić co najmniej jeden z tych warunków) 


Duże studia i dystrybutorzy muszą oferować program płatnych staży, który jest skierowany do osób z tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, głuchonieme. Małe studia i niezależni dystrybutorzy muszą mieć na płatnych stażach przynajmniej dwie osoby reprezentujące którąś z wymienionych grup. 


Studia, dystrybutorzy, firmy finansujące produkcję filmową muszą mieć programy szkoleń i rozwoju umiejętności, które są skierowane do osób z takich grup jak: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 


IV Komunikacja z widownią 


Studia lub firmy produkcyjne muszą zatrudniać na kierowniczych stanowiskach w zespołach, które zajmują się reklamą, dystrybucją i PR-em, przynajmniej kilka osób reprezentujących następujące grupy: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną lub intelektualną, niedosłyszące. 

Kontrowersje wokół Oscarów

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z wprowadzenia w życie nowych zasad. Mniejszość żydowska wystosowała list do Akademii, w którym wyraziła swój sprzeciw. Zostali zaliczeni do białych przedstawicieli branży filmowej i nie są uwzględniani w nowych ustaleniach. Uważają, że powinno się ich traktować na równi z wymienionymi grupami. 

Które filmy nie powalczą o Oscara w głównej kategorii

„Kos” wszedł do kin 26 stycznia (fot. Łukasz Bąk/TVP)

Hojnie nagradzana produkcja w kinach. Aktorzy i twórcy o filmie „Kos”

Kultura

Biorąc pod uwagę wprowadzone w tym roku zasady, 56 produkcji nie może być nominowanych w kategorii najlepszy film.


Wśród odrzuconych są takie tytuły jak „Ant-Man i Osa: Kwantomania”, „Inwestorzy amatorzy”, „Marvels”, „Taylor Swift: The Eras Tour” czy „Twórca”. Nie oznacza to jednak, że te filmy zostały całkowicie wykluczone z wyścigu oscarowego. Mogą walczyć o nominacje w innych kategoriach.


16 stycznia dobiegło końca głosowanie członków Akademii, a nominacje do Oscarów ogłoszone 23 stycznia. Gala rozdania odbyła się 10 marca.


MJ 

Więcej na ten temat