Rozrywka

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku? Kalendarz dni wolnych od pracy i świąt

Kolejny rok kalendarzowy to doskonała okazja do wydłużenia czasu wolnego.
Kolejny rok kalendarzowy to doskonała okazja do wydłużenia czasu wolnego. Fot. Mumemories/Shutterstock
podpis źródła zdjęcia

Przełom roku to doskonała okazja do zaplanowania przerw wypoczynkowych na kolejne 12 miesięcy. Wykorzystując dni ustawowo wolne od pracy, a także czas między nimi, można znacznie przedłużyć okres trwania urlopu. Sprawdź, kiedy zatem najlepiej wziąć wolne w 2024 roku.

Ile jest wolnych dni w 2024?

W 2024 roku poza niedzielami wypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy – trzy z nich w weekend, jeden w sobotę i dwa w niedzielę. Za sobotę 6 stycznia (święto Objawienia Pańskiego) przysługiwać będzie jeden dzień wolnego, który powinien zostać odebrany w dni robocze – przy czym termin odbioru ustala pracodawca.

Ile jest dni wolnych w styczniu 2024 roku?

W styczniu 2024 roku oprócz wolnych od pracy niedziel wypadają również 2 ustawowo wolne dni. Jest to przypadający na poniedziałek 1 stycznia Nowy Rok oraz święto Bożej Rodzicielki Maryi, a także święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie) obchodzone 6 stycznia w sobotę.

Jak wypadają święta w 2024 roku?

• 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok oraz święto Bożej Rodzicielki Maryi

• 6 stycznia (sobota) – święto Trzech Króli (Objawienie Pańskie)

• 31 marca (niedziela) – Wielkanoc

• 1 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

• 1 maja (środa) – Święto Pracy

• 3 maja (piątek) – święto Konstytucji 3 maja

• 19 maja (niedziela) – święto zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)

• 30 maja (czwartek) – Boże Ciało

• 15 sierpnia (czwartek) – święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

• 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych

• 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości

• 25 grudnia (środa) – Boże Narodzenie

• 26 grudnia (czwartek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Wykorzystanie wszystkich dni ustawowo wolnych od pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy w połączeniu z urlopem może dać nam aż… 65 dni wolnego! /Fot. Orion Production /Shutterstock
Wykorzystanie wszystkich dni ustawowo wolnych od pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy w połączeniu z urlopem może dać nam aż… 65 dni wolnego! /Fot. Orion Production /Shutterstock

Kiedy zaczyna się majówka 2024?

Majówka rozpoczyna się 1 maja w środę. Kolejny wolny dzień to 3 maja wypadający w piątek (święto Konstytucji 3 maja). Jeśli jednak weźmiemy trzy dni urlopu w poniedziałek (29 kwietnia), wtorek (30 kwietnia) oraz czwartek (2 maja), będziemy mogli cieszyć się aż dziewięcioma dniami wolnego.

Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?

Warto w przemyślany sposób zaplanować wypoczynek w 2024 roku. Wykorzystanie bowiem wszystkich dni ustawowo wolnych od pracy w ciągu kolejnych 12 miesięcy w połączeniu z urlopem może dać nam aż… 65 dni wolnego! Podpowiadamy, które daty można wybrać:

• 30 grudnia 2023 – 7 stycznia 2024 – pierwsza okazja na dłuższy urlop pojawi się już na przełomie roku. 30 i 31 grudnia wypada w weekend (jest to sobota i niedziela). Poniedziałek 1 stycznia jako pierwszy dzień nowego roku jest ustawowo wolny od pracy. Biorąc wolne od 2 do 5 stycznia (wtorek–piątek), wydłużamy wolne do dziewięciu dni łącznie.


• 30 marca – 7 kwietnia – 1 kwietnia wypada Poniedziałek Wielkanocny; jeśli weźmiemy urlop od 2 do 5 kwietnia (wtorek–piątek), ponownie wydłużymy wolne aż do dziewięciu dni.


• 29 kwietnia – 5 maja – majówka to doskonała okazja na wypoczynek, szczególnie jeśli w tym czasie dopisze nam piękna pogoda. W 2024 roku wystarczy wziąć trzy dni wolnego (29 i 30 kwietnia oraz 2 maja), aby cieszyć się dziewięciodniowym wypoczynkiem.


• 10–18 sierpnia – 15 sierpnia w czwartek przypada Święto Wojska Polskiego. Biorąc wolne od 12 do 14 sierpnia oraz 16 sierpnia, możemy cieszyć się kolejnym dziewięciodniowym urlopem w 2024 roku.


• 26 października – 3 listopada – dzięki wypadającemu 1 listopada w piątek Dniu Wszystkich Świętych, biorąc cztery dni urlopu w terminie 28–31 października (poniedziałek–czwartek), wydłużymy wolne do dziewięciu dni.


• 9–17 listopada – to okazja na kolejny, trwający dziewięć dni urlop. Wszystko dzięki wypadającemu w poniedziałek 11 listopada Świętu Niepodległości Narodowej. W tym czasie można wziąć wolne w dniach od 12 do 15 listopada (wtorek–piątek).


• 21–31 grudnia – w okresie okołoświątecznym możemy mieć 12 dni wolnego, wykorzystując zaledwie pięć dni urlopu. W tym czasie warto go wziąć 23, 24, 27, 30 i 31 grudnia.

Czy w planie urlopów trzeba rozpisać cały urlop?

Przepisy nie nakazują rozpisywania całego urlopu na początku roku. Często jest to jednak uwarunkowane polityką firmy. Przedsiębiorcy wymagają podania np. planów wolnego na najbliższy kwartał, sześć lub dwanaście miesięcy.


Kolejny rok kalendarzowy to doskonała okazja do wydłużenia czasu wolnego. Warto zatem z wyprzedzeniem zaplanować wypoczynek, aby w pełni z niego skorzystać.


US

Więcej na ten temat