Nie żyje Janusz Majewski, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych, w którego dorobku znajdowała się m.in. słynna komedia „C.K Dezerterzy” i dramat obyczajowy „Zaklęte rewiry”. Zmarły w wieku 92 lat twórca był ponadto scenarzystą, pisarzem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Informację o śmierci reżysera SFP opublikowało 10 stycznia 2024 r. na profilu w mediach społecznościowych.
„Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś w nocy zmarł Janusz Majewski. Jeden z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych. Mistrz kina gatunkowego, scenarzysta, pisarz, wykładowca akademicki. Laureat Nagrody Specjalnej »Platynowe Lwy« za całokształt twórczości na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni (2016), Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii oraz Polskiej Nagrody Filmowej »Orzeł« za Osiągnięcia Życia” – przekazano w wiadomości w środę.
Kim był Janusz Majewski?
Widzowie zapamiętają Janusza Majewskiego dzięki słynnej komedii „C.K. Dezerterzy”, którą urodzony 5 sierpnia 1931 r. we Lwowie reżyser nakręcił w 1985 r., ale jeszcze przed jej powstaniem artysta miał w dorobku wielkie i uznane produkcje. Docenienie środowiska filmowego i publiczności przyniósł mu już pierwszy zrealizowany przez niego pełnometrażowy film fabularny, którym był „Sublokator” z 1966 r.
Następnie nakręcił m.in. takie obrazy jak „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię”, „Lokis. Rękopis profesora Wittembacha”, „Zazdrość i medycyna”, „Sprawa Gorgonowej” oraz słynny dramat obyczajowy „Zaklęte rewiry”. W dorobku reżysera znajduje się również wspaniały i uwielbiany przez telewidzów serial historyczny „Królowa Bona”.
Majewski był ponadto przez wiele lat związany z Teatrem Telewizji, dla którego zrealizował ponad 40 przedstawień. Jako czynny reżyser pracował przez ponad 60 lat. Podczas swojej bogatej kariery zdobył szereg polskich i międzynarodowych nagród. W 2001 r. nagrodzony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2009 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
RS