Rozrywka

„Kos”. Kim są bohaterowie najgłośniejszego polskiego filmu tego roku?

Ignac Sikora (Bartosz Bielenia) 1
Kim są bohaterowie „Kosa”? Na zdjęciu Ignac Sikora (w tej roli Bartosz Bielenia). Fot. TVP
podpis źródła zdjęcia

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Kos” Pawła Maślony zdobył aż dziewięć nagród, w tym tę najważniejszą – Złote Lwy dla najlepszego obrazu. Reżyser został także laureatem Paszportów „Polityki”. 26 stycznia „Kos” wszedł do kin, a jego dystrybutorem jest Telewizja Polska. Kim są bohaterowie filmu i z czym muszą się zmierzyć?

Twórcy filmu przyznają, że ich dzieło jest poniekąd fantazją na temat XVIII-wiecznej Polski, która momentami przypomina Dziki Zachód z amerykańskich westernów. W tej ekranowej opowieści o Tadeuszu Kościuszce widać inspirację hollywoodzkimi produkcjami Quentina Tarantino czy Sama Peckinpaha.


W „Kosie” wystąpili m.in. Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Jason Mitchell, Agnieszka Grochowska, Matylda Giegżno i Robert Więckiewicz.

O czym opowiada „Kos”?

W piątek 26 stycznia do kin trafił „Kos” w reż. Pawła Maślony. W Łazienkach Królewskich zobaczymy wystawę fotosów do filmu, która potrwa do końca miesiąca. Fot. TVP

Wystawa fotosów do filmu „Kos” w warszawskich Łazienkach

Kultura

Wiosną 1974 roku do Polski przybywa generał Tadeusz Kościuszko wraz ze swoim czarnoskórym ordynansem Domingo. Rzeczpospolita jest rozgrabiania przez zaborców. Polski dowódca powraca do ojczyzny, aby wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom. Generała próbuje dopaść rosyjski rotmistrz Iwan Dunin. W tym czasie Ignac Sikora, szlachecki bękart, ucieka przed swoim przyrodnim bratem. Po śmierci ich ojca, szlachcica, chłopak zabiera testament i próbuje dostać się do Krakowa, aby zrealizować ostatnią wolę ojca.


Drogi Tadeusza Kościuszki i Ignaca przypadkowo łączą się w dworku pułkownikowej Marii Giżyńskiej. Miejsce, które miało być schronieniem dla generała, okazuje się pułapką. Kościuszkę może uratować jedynie Ignac.

Główny bohater „Kosa” – Tadeusz Kościuszko

Polski bohater narodowy, powszechnie szanowany przez swój naród. Odznacza go nie tylko waleczność i odwaga, lecz również tolerancja i współczucie dla słabszych. Irytuje go arogancja i buta szlachciców, a swoich prawdziwych sprzymierzeńców w walce o wolną Polskę widzi w chłopach. Po doświadczeniach z amerykańskich bitew wie, że bez nich powstanie szybko upadnie. Razem ze swoim ordynansem Domingo próbują zebrać armię, która miałaby szansę pokonać Rosjan. Choć Kościuszko nie ożenił się, ma słabość do kobiet, szczególnie tych zamężnych. Tadeusza Kościuszkę zagrał Jacek Braciak.

Tadeusz Kościuszko (Jacek Braciak). Fot. TVP
Tadeusz Kościuszko (Jacek Braciak). Fot. TVP

Ignac Sikora

Jego matka była prostą chłopką. Miała romans ze szlachcicem Duchnowskim, któremu służyła. Owocem tego związku był Ignac. Po tajemniczej śmierci matki chłopak trafił na dworek, gdzie usługiwał ojcu i jego rodzinie. Na łożu śmierci Duchnowski obiecuje nieślubnemu synowi spadek. Ignac ma nadzieję, że w testamencie ojciec zapisał mu herb. Po latach poniżania chce nareszcie zostać szlachcicem. Wykrada dokument i ucieka z nim do Krakowa. Ma tylko kilka dni, aby zrealizować ostatnią wolę ojca. Przypadkowo na swojej drodze spotyka Domingo i Kościuszkę. Mężczyźni ratują chłopaka, ale sami również będą potrzebować jego pomocy. W postać Ignaca wcielił się Bartosz Bielenia.

Ignac Sikora (Bartosz Bielenia). Fot. TVP
Ignac Sikora (Bartosz Bielenia). Fot. TVP

Domingo

Czarnoskóry przyjaciel Tadeusza Kościuszki, którego poznał na polu walki w USA. Był niewolnikiem na farmie bawełny, ale podczas wojny został wcielony do wojska. Tam Kościuszko dostrzegł jego strzelecki talent. Uczynił go swoim ordynansem, a jednocześnie zwrócił mu wolność. Domingo przybywa do Polski z generałem. Tu okazuje się, że z polskimi chłopami łączy go więcej, niż mógłby się spodziewać. Gdy Domingo poznaje Ignaca, czuje, że naprawdę chce pomóc Polakom. W czarnoskórego bohatera wcielił się Jason Mitchell.
Domingo (Jason Mitchell). Fot. TVP
Domingo (Jason Mitchell). Fot. TVP

Iwan Dunin

Rosyjski rotmistrz, który słynie z brutalności. Jego ojciec był Polakiem, choć, jak podkreśla Dunin, bardzo surowym. Może stąd pochodzi jego niechęć do narodu polskiego. Próbuje złapać Kościuszkę, aby nie dopuścić do powstania, które planuje generał. Razem ze swoim oddziałem terroryzuje Polaków. W ten sposób próbuje zdobyć informacje, gdzie ukrywa się dowódca. Dunin nie odpuszcza nikomu, kto ma odwagę mu się postawić. W roli Iwana Dunina zobaczymy Roberta Więckiewicza.

Iwan Dunin (Robert Więckiewicz) i pułkownikowa Maria Giżyńska (Agnieszka Grochowska). Fot. TVP
Iwan Dunin (Robert Więckiewicz) i pułkownikowa Maria Giżyńska (Agnieszka Grochowska). Fot. TVP

Maria Giżyńska

Wdowa po pułkowniku Giżyńskim próbuje pomóc Kościuszce. Kiedyś miała romans z generałem. Giżyńska nie odmawia dowódcy schronienia, kiedy po latach przybywa do niej. Gdy w jej dworku zjawia się rotmistrz Dunin ze swoim oddziałem, kobieta stara się uchronić Kościuszkę przed niebezpieczeństwem. Jak widać, uczucie, którym kiedyś darzyła generała, nadal jest silne. Pułkownikową Marię Giżyńską zagrała Agnieszka Grochowska.

Pułkownikowa Maria Giżyńska (Agnieszka Grochowska). Fot. TVP
Pułkownikowa Maria Giżyńska (Agnieszka Grochowska). Fot. TVP

Pocztylionka Kostka

Kostka (w tej roli Matylda Giegżno) pracuje jako woźnica – to dość nietypowy zawód jak na młodą kobietę w XVIII wieku. Nie brakuje jej odwagi, zachowuje zimną krew w trudnych sytuacjach. Sama potrafi stawić czoła grupie uzbrojonych mężczyzn. Kostka nie odmawia pomocy innym, kiedy widzi, że jej potrzebują. Przyjaźni się z pułkownikową Giżyńską. Zawsze może liczyć na wsparcie kobiety.

Pocztylionka Kostka (Matylda Giegżno). Fot. TVP
Pocztylionka Kostka (Matylda Giegżno). Fot. TVP

„Kos” i jego twórcy

W polskiej kinematografii już dawno nie było filmu zrealizowanego z tak dużym rozmachem jak „Kos”. Jego budżet opiewał na ponad 22 mln zł. Fot. Łukasz Bąk

Western o Tadeuszu Kościuszce. Zobacz zwiastun filmu „Kos”

Kultura

Reżyserem filmu jest Paweł Maślona. „Kos” jest drugim filmem w jego karierze. O reżyserze zrobiło się głośno sześć lat temu, gdy nakręcił swój pełnometrażowy „Atak paniki”. Teraz powraca do polskich kin z „Kosem”, który zdobył już niejedno wyróżnienie.


Scenariusz napisał Michał A. Zieliński, dla którego jest to pierwszy tak duży projekt. Razem z Pawłem Maśloną rozpoczynają prace nad kolejnym filmem historycznym, który tym razem będzie osadzony w 1939 roku.

Gdzie można obejrzeć „Kosa”?

Od 26 stycznia „Kosa” można oglądać w kinach w całej Polsce.

MJ
Więcej na ten temat